V dňoch 16. – 21. marca 2014 sa na tradičnom mieste v prievidzskom dome kultúry uskutoční 8.ročník regionálneho filmového festivalu Jeden svet.
PRIEVIDZA. Téma slobody spája dokumenty o divokých vlkoch, raperoch na Kube či život civilistov v Sýrii.
Novinkou ôsmeho ročníka festivalu je autorský deň. Za osobnej účasti slovenskej režisérky Zuzany Piussi premietneme prierez jej tvorbou – od študentského filmu Výmet o členoch jednotky rýchleho nasadenia až po filmy o spoločenských problémoch na Slovensku.
„Robím filmy ako provokáciu. Film musí mať zmysel pre humor,“ povedala o svojej tvorbe Piussi a určite to potvrdzujú filmy o privatizácii Koliby, slovenskej národnej identite či občianskych protestoch okolo kauzy Gorila. Autorský deň zakončí snímka Muži revolúcie, ktorá je pokusom pozrieť sa na udalosti Novembra ´89 bez pátosu a mýtov. A o 17-tej organizátori pripravili malé prievidzské prekvapenie.
Žijeme zdravo?
Filmy premietané v utorok sa zamýšľajú na tým, či žijeme a jeme zdravo. Kontroverzný film Vitarián zachytáva obvinenie matky z nedbanlivej starostlivosti o svoje dieťa. No o deti pracujúce na kakaových plantážach Pobrežia Slonoviny sa nikto natoľko nezaujíma, ako ukazuje investigatívny dokument Podozrivá čokoláda. Podozrivé však určite nie sú výrobky festivalového hosťa chocolatiera Karola Stýbla. Práve naopak, čokoláda ktorú ručne vyrába v Nitre, získala minulý rok celosvetového „potravinového Oskara“, zlatú hviezdu Great taste. Na záver dňa sa od čokolády presunieme k ďalšiemu povolenému dopingu, ku káve v praktickej demonštrácii a ochutnávke kvalitnej Power Coffee. Odvykanie od cigariet a prostredie tabakového priemyslu rozkrýva záverečný utorkový film Mojich posledných 150 000 cigariet.
Je socialistická Kuba ostrovom slobody, či vhodnou destináciou na exotickú dovolenku? Vo festivalovú stredu návštevníkov čaká nielen dokument o „rapovej vzbure“ z tohto karibského ostrova, ale aj diskusia s cestovateľkou Paulínou Böhmerovou, ktorá na Kube strávila niekoľko mesiacov. Nesloboda a hudba boli zaujímavo prepojené aj v bývalom Českoslovenku – vďaka umelcom ako Joan Baez, Rolling Stones a ďalších. Program v stredu zakončí prekvapivý film o utrpení Tibeťanov pod čínskou nadvládou a inšpiratívny film o zapojení mladej Sýrčanky žijúcej v USA do revolúcie v jej domovskej krajine.
Neďaleko od nás
Vzhľadom na aktuálne dianie neďaleko od našich hraníc, nemôže v programe chýbať téma Ukrajiny. Sme radi, že sa nám podarilo získať dva filmy, ktoré sa na Ukrajinu pozerajú z rôznych pohľadov: ležérny život na Podkarpatskej Rusi o Pol štvrtej (čo je nielen názov, ale aj čas začiatku filmu) a pohľad piatich rôznych autorov na zničujúci a niekedy smiešny život s korupciou. Pohľad z prvej ruky od revolúcie na Majdane cez okupáciu Krymu až po boje v Slavjansku, Donecku či Luhansku sprostredkuje fotograf Michal Burza, víťaz Slovak Press Photo. Na odvrátenú stranu olympiády v Soči a sne prezidenta Putina upozorňuje investigatívny dokument Putinove hry.
Za divokou prírodou môžete prísť do kina v piatok. Festivalovým hosťom bude ochranár a filmár Erik Baláž, člen organizácie VLK. Premietneme jeho dva unikátne filmy. Kým Vlčie hory sa odohrávajú vo Východných Karpatoch, Strážca divočiny približuje život medveďov v Tichej doline. Oba získavajú medzi divákmi doma aj v zahraničí veľmi pozitívne ohlasy. Téme zachovania divokej Afriky sa venuje film Vitajte v Loliondo, ktorý divákov zavedie do kmeňa Masajov v kenských národných parkoch. Zelená púšť divákov prenesie do dažďových pralesov na tropickom ostrove Borneo.
Sobotný tradičný filmový maratón tento rok po prvý krát uvádzajú filmy vhodné pre rodiny s deťmi. Ráno o 10. h sa v krátkych dabovaných filmoch zoznámime s Laylom, Faridullahom a Lotte, deťmi z Afganistanu a Nemecka.
Ak ste rozmýšľali o tom, ako vaše deti presvedčiť, aby len nesedeli za počítačom, ale išli do prírody, potom máte rovnakú úlohu ako autor filmu Projekt príroda. Zhrozený tým, že jeho dcéra hladká poníka len na tablete, sa rozhodol vytvoriť marketingovú kampaň na prírodu.
V priebehu dňa sa diváci presunú do africkej Rwandy, ktorú ešte stále rozdeľuje krvavá genocída spred 20-tich rokov. Zmierenie spoločnosti hľadá aj dokument Fedora Gála 35 mesiacov s Natálkou o rómskom dievčatku, ktoré sa stalo obeťou zákerného útoku neonacistov.
Jedným zo záverečných filmov bude film Zápisky z temnoty, ktorý prináša autentické svedectvo z bojmi sužovaného sýrskeho mesta Aleppo.
Program uzavrú Neznámi hrdinovia, film o slovenskej pomoci zostreleným americkým letcom počas Druhej svetovej vojny napriek riskovaniu vlastných životov.
Neznámi hrdinovia boli porotou Jedného sveta zvolení ako víťazný slovenský dokumentárny film Jedného sveta v Bratislave.
Popri 32 filmoch a piatich zaujímavých hosťoch ôsmy ročník festivalu Jeden svet v Prievidzi doplnia sprievodné podujatia. Výstavy fotografií Povstanie na Ukrajine či Ľudské práva v rozvojovej spolupráci. Samozrejmosťou je hlasovanie divákov o najlepší film festivalu, obchodík Jeden Svet a verejná zbierka Berkat pomáha.
Súťaž
Odpovedzte správne na naše súťažné otázky a vyhrajte dve permanentky na celý festival Jeden svet a pekné ceny.
Berkat Slovensko a portál www.prievidza.sme.sk pre vás pripravili súťaž, ktorá má tri kolá. V každom kole bude môcť jeden z vás vyhrať dve permanentky na celý festival, 32 GB USB kľúč, knihu Štefana Hríba Môj bláznivý život, festivalové tričko Jeden svet a originálny kenský šperk.
Stačí, ak správne odpoviete na súťažnú otázku a budete zaradení do žrebovania o tieto ceny.
Otázka pre prvé kolo:
Aký film ukončí tohtoročnú novinku festivalu - autorský deň?
Odpovede píšte na našej facebookovej fanpage Prievidza do komentárov pod tento článok do pondelka 9. marca do 12. h. Meno tohtotýždňového víťaza nájdete na našej FB stránke.
(jaw)
Autor: Ivan Sýkora