PRIEVIDZA. Poslanci v parlamente zatrhli lekárom možnosť objednať pacientov prednostne na konkrétnu hodinu za poplatok. Taktiež už viac nebudú môcť pýtať peniaze za potvrdenky do školy či práce, vypísanie receptu alebo návrhu na kúpeľnú liečbu ani odporučenia k lekárovi špecialistovi.
Poplatky
Za čo sa nesmie platiť
ospravedlnenka do školy,
potvrdenie o návšteve lekára do práce,
objednanie pacienta na vyšetrenie,
prednostné vyšetrenie po viac ako piatich dňoch,
vypísanie predpisu,
vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu,
Za čo sa môže platiť:
dôkaz alkoholu v krvi,
interrupcie,
vyšetrenia pred prijatím do zamestnania, školy či na vodičský preukaz,
prepichnutie uší,
transplantácia vlasov,
kozmetické úpravy.
Celkovo sa zruší šesť poplatkov za úkony súvisiace s vyšetrením pacienta, lekári si však naďalej budú môcť účtovať poplatky za vyšetrenie alkoholu v krvi, potvrdenie pred prijatím do zamestnania, školy či na vodičský preukaz. Cenník poplatkov bude musieť každý lekár vyvesiť pred vstupom do ambulancie.
Ak novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti podpíše prezident Andrej Kiska, platiť bude od 1. apríla.
Protesty zo všetkých strán
S novinkami, ktoré novela zavádza, nesúhlasia lekári ani pacienti, proti sú aj odborníci. Podľa nich neprinesie nič dobré. Lekárom vezme príjmy a pacientov pripraví o komfort.
Zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie môže stáť ambulancie mesačne takmer pätinu príjmov. Ak napríklad denne lekár špecialista objednal prednostne len šiestich pacientov, príde po novom v priemere o sedemsto až dvetisíc eur mesačne, v prepočte na jeden rok je to desať až dvadsaťtisíc eur. Konštatoval to prezident Asociácie súkromných lekárov Slovenska Ladislav Pásztor.
Zároveň podotkol, že nejde o zisk, ale o príjem, z ktorého musia lekári platiť nájomné, prístroje a plat sestry. Upozornil, že toto opatrenie bude mať aj výrazný dopad na štátny rozpočet, keďže lekári odvedú na daniach minimálne o päť miliónov eur ročne menej.
Poslanec Juraj Blanár (Smer), ktorý podal pozmeňujúci návrh, tvrdí, že výpadky príjmov z úkonov súvisiacich s vyšetrením lekárom preplatia poisťovne. Podľa Pásztora však poisťovne už avizovali, že peniaze na navýšenie nemajú.
Pacienti prichádzajú o komfort
Proti novele sú aj mnohí lekári. „Celá novela je tak isto zbytočná, ako bola úprava času, na ktorý si ambulancia mohla doteraz objednávať pacientov na prednostné ošetrenie za priamu platbu. Bolo to násilné organizovanie práce lekárov. Veď lekár najlepšie vie, ako zorganizovať svoju prácu aj ako vyhovieť potrebám svojich pacientov,“ myslí si handlovská gynekologička Beata Sonogová.
Denne v ambulancii vyšetrí dvadsaťpäť až tridsať pacientok, ktoré boli vo veľkej miere zvyknuté na prednostné objednávanie sa. Po podpise novely sa počet ošetrených žien nezmení, podľa lekárky však prídu o minimálny komfort, ktorý doteraz mali.
„Nový zákon prinesie len problémy pacientom, ktorí sú výkonní, majú zodpovednú prácu a sú v nej vyťažení. Sú to tí istí pacienti, ktorí odvádzajú na verejné zdravotné poistenie najväčšie odvody a aj napriek tomu sú pripravení ešte si priplatiť, aby nemuseli čakať v ambulancii a nestrácali čas. V podstate platia dvakrát a oni sa nesťažujú,“ doplnila.
Niektorí lekári, napríklad zubári možnosť prednostného objednania za úhradu nevyužívajú, pacientov objednávajú na konkrétnu hodinu bez poplatku. Ráno však prijímajú bolestivé prípady, preto nemôžu garantovať vybavenie pacienta presne v objednanú hodinu. Pre nich sa v tomto smere nezmení nič.
Ostatní lekári sa môžu vrátiť buď k poradovým číslam, alebo jednoducho nechajú pacientov čakať v poradí podľa toho, ako do čakárne prišli.
Téma poplatkov vzbudila záujem aj u pacientov. Niektorí novelu schvaľujú a obhajujú tým, že nie každý má na to, aby si platil za prednostné objednanie. Mnohí však argumentujú, že práca prípadne zdravotný stav im neumožňuje tráviť hodiny v čakárni plnej chorých ľudí.
Čo si myslia pacienti
Jarmila: Nie každý má na to, aby si platil prednostné vyšetrenia, potom chudáci starí chorí ľudia sedeli v čakárni celé doobedie, ale mladá pani, ktorej dokopy nič nebolo, si jednoducho zaplatí, pretože jej nerobia problém peniaze. Súhlasím s tým, konečne to urobili, niekedy to neexistovalo, žiadne prednostné vyšetrenia, pekne si ľudia čakali do radu a bolo dobre.
Peter: U lekárov ako je alergológ, ortopéd a podobne som to využíval vždy. Toto rozhodnutie je obrovský krok späť.
Matúš: Ja som za to, aby sa neplatilo za vyšetrenia. Veď predsa si platím mesačne nemalé odvody. Prečo by si lekár nemohol kúpiť diár a objednať pacientov na určité termíny.
Kristína: Ešte ako kojaca matka som musela absolvovať niekoľko vyšetrení u rôznych odborníkov. Nedokážem si predstaviť voziť hore dolu po čakárňach malé bábätko a čakať tam s ním, kojiť ho, prebaľovať, snažiť sa, aby neplakalo a nechytilo všetky možné virózy. Možnosť objednať sa na určitú hodinu aj za poplatok mi pomohlo.
Anna: Ja mám imunitnú nedostatočnosť. Ak budem sedieť medzi chorými ľuďmi, nemám šancu byť nikdy zdravá.
Milan: Niektorí ľudia musia aj chodiť do roboty a nie celé dni vysedávať v prepchatej čakárni.