HANDLOVÁ. Presný termín oficiálneho otvorenia Banského múzea v Handlovej, ktoré bude prvou expozíciou Slovenského banského múzea mimo Banskej Štiavnice, zatiaľ známy nie je. Ešte začiatkom novembra minulého roka avizoval šéf envirorezortu Peter Žiga, že múzeum otvoria 5. januára, no termín sa podľa riaditeľa Slovenského banského múzea Jozefa Labudu posunul z dôvodu jeho kolaudácie.
Novembrový návrh
„Termín otvorenia múzea sme ministerstvu životného prostredia aj samotnému ministrovi navrhovali ešte v novembri minulého roka,“ pripomenul Labuda a pokračoval: „Verili sme, že kolaudácia bude ukončená, no nestalo sa tak. Expozitúru otvoríme po dohodnutí dátumu s ministerstvom, ako i mestom Handlová," ozrejmil Labuda.
V priebehu januára a začiatkom februára už objekt zapĺňali zbierkami Slovenského banského múzea, riešili personálne obsadenie, telefónne a internetové spojenia.
„Exteriérové práce by sme chceli ukončiť v spolupráci s envirorezortom a Hornonitrianskymi baňami, ktoré dovezú banské mechanizmy, s termínom osláv Dňa baníkov v Handlovej," doplnil.
Ministerstvo životného prostredia doteraz do expozitúry investovalo dovedna 690 106 eur. Peniaze boli použité na komplexnú prestavbu exteriéru i interiéru stavby, ale aj muzeálnu výbavu, ako sú panely, vitríny a postery.
Technika aj náradie
Expozícia verejnosti priblíži históriu a súčasnosť ťažby uhlia vrátane simulovanej bane v podzemí. Vystavená je aj časť techniky, strojový park a potrebné náradie tak, aby návštevníci videli, ako to v bani naozaj vyzerá. V tomto roku by mal pre deti v okolí múzea pribudnúť aj náučný chodník.
Zriaďovateľom banského múzea v Handlovej je ministerstvo životného prostredia prostredníctvom Slovenského banského múzea. Jeho zriadenie nariadila vláda v roku 2009. V tom istom roku sa v budove bývalého banského hotela začali aj rekonštrukčné práce, neskôr sa pre hospodársku krízu zastavili. Obnovili ich v máji 2013. Na budovaní expozície spolupracujú aj bývalí baníci.