PRIEVIDZA. Majú od pätnásť do dvadsať rokov a baví ich civilná ochrana. Skupinka chlapcov, ale aj dievčat, preto založila Klub priateľov civilnej ochrany Prievidza a v jednom z krytov chystá otvorenie múzea.
Nie je to však jediná aktivita mladých nadšencov. Pripravujú totiž založenie dobrovoľnej jednotky civilnej ochrany.
Vyraďovali precízne
Michal Patoč, predseda Klubu priateľov civilnej ochrany a podpredseda Robo Trýzna, trávia v kryte civilnej ochrany v podzemí jedného z domov na sídlisku Píly v Prievidzi množstvo voľného času. Obaja sú ešte študenti. Dvadsaťročný Michal navštevuje Strednú odbornú školu na Ulici Vansovej v Prievidzi, o dva roky mladší Robo je v Dopravnej akadémii v Trenčíne.
„Všetko okolo civilnej ochrany nás začalo baviť v momente, ako sa nám prvýkrát dostali do rúk ochranné masky,“ prezrádza Michal.
Začali ich zbierať, rovnako aj prilby z vojny. Nakoniec však zostali len pri civilnej ochrane a viac sa sústredili napríklad aj na chemické obleky alebo prístroje.
V múzeu sú od masky najstarších až po najmodernejšie. Foto: ARCHÍV KCO
Kryt civilnej ochrany získali po vypracovaní projektu od mesta. Zveľadili ho, upravili, no predovšetkým vybavili všetkým, čo do krytu patrí.
„Už na budúci rok chceme kryt otvoriť ako múzeum civilnej ochrany. Na Slovensku žiadne také nie je a na celom svete ich je oficiálne otvorených len päť,“ prekvapuje Robo.
Pre chlapcov nebolo jednoduché zohnať dobové veci do krytu. Michal hovorí, že „pred rokom 1989 bol materiál zo skladov civilnej ochrany vyraďovaný precízne, takže z neho veľa nezostalo. Dostávajú sa k nám len veci, ktoré si niekto odložil.“
Simulovali výbuch
„Náš kryt je stále funkčný, pripravený, keby to bolo potrebné. Napríklad pravidelne robíme revíziu filtroventilačného zariadenia. V súčasnosti však v prípade nejakého nebezpečenstva by boli ľudia skôr evakuovaní, ako umiestňovaní do krytov,“ zdôraznil Robo.
Budúce múzeum civilnej ochrany je už teraz dobovo vybavené ako v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Okrem masiek, chemických oblekov alebo odmorovacích prostriedkov, budú v múzeu aj veci z doby socializmu, ktoré v kryte chýbať nesmeli. Návštevníci budú môcť teda vidieť dobový toaletný papier, holiace strojčeky, ale prekvapujúco tiež vtedajšie víno a šampus.
Robo vysvetľuje, že „v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch v krytoch prebiehali pravidelne cvičenia. Znamenalo to, že pracovníci civilnej obrany sa zatvorili do krytov a simulovali výbuch jadrovej bomby alebo chemický útok. Z krytov sa dohovárali, precvičovali si pohyb jednotiek a velenie. No a nakoniec si na zdarný priebeh cvičenia pripili.“
Zdravotná starostlivosť bola vždy súčasťou civilnej ochrany. Foto: ARCHÍV KCO
Základom krytu, ktorý sa mení na múzeum, je však sklad civilnej ochrany, strojovňa filtroventilačného zariadenia, dobový štáb CO, nechýbajú vystavené masky a ďalší materiál civilnej ochrany, jedna miestnosť je venovaná zdravotníckemu vybaveniu.
„Najstaršia maska, ktorú sa nám podarilo získať, je z roku 1917 a pochádza z Francúzska,“ pochválil sa Michal.
Hľadajú dobrovoľníkov
Členovia Klubu civilnej ochrany neustále študujú literatúru, chodia na súťaže, robia prednášky, kurzy ochrany života a zdravia, pripravujú rôzne ukážky.
Michal a Robo poznajú aj život za bránami kasární. Sú členmi Klubu vojenskej histórie, preto cvičia v kasárňach. Majú v nich klasický režim, aký zažili chlapi na vojenčine. Nechýba teda ranná rozcvička ani večierka.
Pätnásť členov Klubu priateľov civilnej ochrany prichádza s novou aktivitou. Zakladá dobrovoľnú jednotku civilnej ochrany.
„Pomáhala by pri rôznych nešťastiach, hľadaní stratených ľudí alebo pri povodniach. Jednotka bude pripravená pomáhať v rámci okresu Prievidza. Jej členmi môžu byť ľudia od osemnásť do päťdesiat rokov,“ predstavil novinku Michal s tým, že podobná jednotka zatiaľ na Slovensku nie je.
Zatiaľ nie je jasné, či o vstup do jednotky bude záujem, rovnako sa nedá predpovedať, akú odozvu bude mať múzeum civilnej ochrany. Návšteva žiakov z jednej školy v kryte však naznačuje, že by mohlo ísť o úspešný projekt. Všetci boli spokojní a prehliadka sa neplánovane natiahla. Ďalší záujemcovia o civilnú ochranu si však musia počkať do oficiálneho otvorenia múzea.
Obrana alebo ochrana?
Máme civilnú ochranu alebo obranu? Oba výrazy sú používané, no v súčasnosti je správny len jeden.
Do roku 1989 bola u nás civilná obrana, po nežnej revolúcii sa oficiálne používa označenie civilná ochrana.
(mak)