NEDOŽERY-BREZANY. Štyri obce z hornej Nitry – Nedožery-Brezany, Lazany, Poruba a Kanianka v roku 2011 vystúpili zo spoločného obecného úradu, ktorý sídli v Bojniciach. Podľa vyjadrení ich predstaviteľov tak výrazne ušetrili, pretože nemuseli doplácať na chod spoločného úradu.
Stavebný úrad Bojnice prišiel o štyri obce v roku 2012. Viac sa dočítate tu.
Spomínané obce si od roku 2011 zabezpečujú všetky činnosti v rámci stavebného zákona cez odborne spôsobilú osobu. Znamená to, že pracovníčka je raz do týždňa k dispozícii obyvateľom vždy na jednom z obecných úradov.
Takémuto systému, ktorý štyrom samosprávam vyhovuje, však môže byť koniec. Ministerstvo dopravy, výstavy a regionálneho rozvoja pripravuje zmenu. Obce by mali zostať stavebným úradom, ale jeho činnosti by mali byť sústredené v stavebných obvodoch.
Reagujú na pripomienky
„Systém núteného zavedenia spoločných obecných úradov na prenesený výkon štátnej správy v oblasti stavebného poriadku a územného plánovania nás pobúril,“ povedal aj za Kanianku, Porubu a Lazany starosta Nedožier-Brezian Martin Mokrý.
Systém, keď majú tieto obce jednu pracovníčku pre oblasť stavebníctva, považujú za efektívny a hospodárny, ale tiež výhodný pre obyvateľov dedín.
Ministerstvo však pripravilo návrh zákona tak, že obec zostane stavebným úradom, ale činnosti stavebného úradu budú sústredené do stavebných obvodov.
„Odborní pracovníci na spoločných úradoch v jednotlivých stavebných obvodoch pripravia povolenia a rozhodnutia a jednotliví starostovia ich len podpíšu,“ vysvetlil hovorca ministerstva dopravy a výstavby Martin Kóňa.
Rezort podľa neho takouto úpravou reaguje na pripomienky k prenesenému výkonu štátnej správy na úseku územného rozhodovania a stavebného poriadku na obce.
„Poukázané bolo na prieťahy v konaní, na úmyselné nepodpisovanie rozhodnutí starostami či na neodbornosť pracovníkov stavebných úradov,“ priblížil hovorca.
Nechcú doplácať
Ministerstvom navrhovaný systém však štyria starostovia kritizujú. Zamestnanci s odbornou spôsobilosťou budú totiž zamestnancami spoločného úradu, nie konkrétnej obce a v pracovnoprávnych záležitostiach na nich bude mať dosah len štatutár v sídle spoločného úradu.
„Starosta ako štatutár mimo sídla stavebného úradu bude vystupovať len ako 'podpisovač'. Reálne nebude mať nijaký dosah na fungovanie spoločného stavebného úradu, ale musí niesť zodpovednosť za vydané rozhodnutia a termíny spracovanej agendy,“ zdôraznil starosta Nedožier-Brezian.
Štyri obce, ktoré si chcú zachovať súčasný systém vybavovania stavebnej agendy, sa so svojimi výhradami k novému návrhu obrátili na Združenie miest a obcí Slovenka aj na ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
V liste upozornili, že pokiaľ budú „donútení“ byť súčasťou spoločného stavebného úradu, nebudú ochotní doplácať na jeho činnosť. Zároveň žiadajú, aby za všetky rozhodnutia v zmysle stavebného zákona bol zodpovedný štatutár obce alebo mesta, organizačnou zložkou ktorého bude spoločný stavebný úrad.
„Pokiaľ je nezvratné, že kompetencie v stavebnej oblasti budú vykonávať len spoločné stavebné úrady, žiadame o možnosť vytvorenia vlastného spoločného stavebného úradu, pod ktorý budú patriť Kanianka, Lazany, Poruba a Nedožery-Brezany,“ vyhlásil Mokrý.
Nič zatiaľ neuzavreli
Zoznam stavebných obvodov, ktorý pripravilo ministerstvo, pripomienkovali obce, Združenie miest a obcí Slovenska aj Únia miest Slovenska.
„V rámci pripomienkového konania sme sa s našimi partnermi dohodli, že Združenie miest a obcí a Únia miest pripravia spoločný návrh na vytvorenie stavebných obvodov, takže táto otázka zostáva zatiaľ otvorená,“ dodal Kóňa.
Postoj Združenia miest a obcí Slovenska
Za efektívny spôsob zabezpečovania stavebnej agendy považuje Združenie miest a obcí Slovenska zachovanie modelu, kde každá obec je stavebným úradom.
„Je potrebné tiež zadefinovať princípy jeho fungovania a vytvárať optimálne podmienky na spoločné zabezpečovanie preneseného výkonu štátnej správy v rámci medziobecnej spolupráce. V tomto duchu Združenie rokuje aj s orgánmi štátnej správy a samozrejme aj s členskou základňou, ktorej rozhodnutia sú pre ZMOS záväzné,“ povedala hovorkyňa Združenia miesta a obcí Slovenska Marta Bujňáková.
Združenie má záujem na skvalitnení činnosti zamestnancov stavebných úradov. „Ako však konštatovali starostovia a primátori, od obdobia, kedy boli obce poverené výkonom štátnej správy v stavebnej oblasti, sa nepodarilo zabezpečiť uspokojivý model financovania preneseného výkonu štátnej správy, ktorý by umožňoval prijímanie vysokokvalifikovaných zamestnancov a uspokojivé materiálno technické zabezpečenie, čo má niekedy dopad aj na kvalitu výstupov,“ dodala Bujňáková.
(mak)