Handlová zdolala Banskú Bystricu, Prievidza zas outsidera z Nitry

Na programe bolo 34. kolo basketbalovej Eurovia SBL, z víťazstiev sa tešili obaja zástupcovia hornej Nitry.

Nitran Kysela sa snaží zabrániť strele Miljkoviča.Nitran Kysela sa snaží zabrániť strele Miljkoviča. (Zdroj: MARTIN KILIAN)

PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Prievidžania zvíťazili pod Zoborom vysoko 101:52, Handlovčania zas pod domácimi košmi pokorili Banskú Bystricu 94:60.

EUROVIA SBL

34. kolo:

MBK SPU Nitra – BC Prievidza 52:101 (11:24, 14:22, 16:26, 11:29)

Nitra: Novysedlák 18, Jánošík 6, Kysela 6, Bukovič 2, Šimončík 2 (Štefek 10, Bisaha 5, Ábel 3, Petrovský 0, Samek 0, Teplan 0)

Prievidza: Miljković 17, Klarić 16, Zadnik 11, Batina 10, Jašš 6 (Marić 13, Hovaňák 11, Vasilić 6, Baťka 4, Hašan 4, Pasovský 2, Evans 1)

TH: 10/16 – 24/30, Trojky: 6 – 9, Fauly: 27 – 17

Rozhodovali: Fuska – Hricišín R. – Hudec

Nitrania čelili lídrovi SBL, ktorý má v tíme sedem legionárov. A nezačali zle, veď po trojke Novysedlák v 4. min. viedli 11:10. Lenže vo zvyšných minútach prvej štvrtiny hostia ukázali svoju silu, úsek vyhrali 14:0 a získali kontrolu nad zápasom. Do polovice druhej periódy domáci držali s favoritom krok, keďže sem-tam zabrali aj v obrane. Za stavu 21:32 zobral tréner Krajnovič time-out, po ňom urobili Prievidžania šnúru 14:2 a prvý polčas vyhrali 46:25.

Po obrátke skóre v prospech favorita narastalo. Hostia, ktorí sú najlepšie brániacim tímom v súťaži, ťažili aj z veľkého množstva stratených lôpt domácich hráčov. V drese Prievidze skórovalo všetkých dvanásť hráčov. Domácich fanúšikov potešila nebojácnosť mladého Bisahu, ktorý si pripísal päť bodov. Prievidza dávala dosť bodov aj z protiútokov. V poslednej štvrtine mali domáci vysokoškoláci veľký problém vôbec skórovať. Stovku v nitrianskom koši zariadil Hovaňák. Neskúsený domáci tím si tak pripísal prehru rozdielom 49 bodov.

Ľubomír Urban (tréner Nitry): „Štýlom hry, nasadením a šírkou kádra je to momentálne asi najtvrdší oriešok a preto aj hodnotenie bude veľmi krátke. Vizuálne to každý mohol postrehnúť od začiatku zápasu, fyzickosť súperových hráčov nám robila veľké problémy. V niektorých fázach, hlavne v závere stretnutia, sme boli absolútne bezradní, doslova sme podávali loptu súperovi do rýchlych protiútokov. Vysoká kvalita a rozdiel sú výrazom dnešného celkového výsledku.“

Adam Štefek (hráč Nitry): „So súperom sme dokázali držať krok prvých päť minút, potom začali agresívne brániť, už sme nevedeli čo s loptou, začali sme veľa strácať. V druhom polčase hrala Prievidza väčšinu času zónu, do tej sme absolútne nevedeli nič hrať. Mali sme ťažké strely, hrozne veľa strát, od rozohrávačov sa nerotovala lopta. Nevedeli sme nahrať, potom keď sme si už nahrali, tak ďalší nevedel nahrať, stále sme mali problém a tak aj dopadlo skóre.“

Krunoslav Krajnovič (tréner Prievidze): „My sme sa v príprave nezaoberali hrou Nitry, zaoberali sme sa viac tým, čo my budeme robiť. Snažili sme sa byť úspešní v obrane 1 na 1, takže v tomto nám zápas pomohol, aj keď sme tu mali nejaké problémy v obrane. Ale očakával som takýto priebeh. Vyskúšali sme si niektoré veci, takže som spokojný.“

Vladimír Hovaňák (hráč Prievidze): „Od úvodu sme to mali, dá sa povedať pod svojou kontrolou. Trocha bol z našej strany pomalší rozbeh, domáci celok bol totiž veľmi mladý, húževnatý, agresívne sa snažil brániť. Dnes sa však tá kvalita ukázala, v podstate od prvej do poslednej minúty. Bolo len otázkou, o koľko bodov to skončí.“

MBK Handlová – ŠKP Banská Bystrica 94:60 (26:12, 20:14, 17:13, 31:21)

Handlová: Drezga 22, Stanojević 13, Šoška 12, Djordjević 11, Bjelica 8 (Smiljanić 17, Savić 8, Haviar 3, Mátych 0, Matuškovič 0)

Banská Bystrica: Žiak 17, Thompson 8, Körner 5, Moliva 3, Rendla 0 (Rhymes 11, Munks 9, Vojtek 4, Blagojević 3, Maree 0, Hintoš 0, Berkis 0)

TH: 28/35 – 12/25, Trojky: 4 – 6, Fauly: 28 – 31

Rozhodovali: Gabara – Kukelčík – Sirocký

Basketbalisti Handlovej hostili po neúspešnom derby mužstvo z Banskej Bystrice, ktoré v minulom kole zdolalo bratislavskú Karlovku neuveriteľne vysoko 131:58. Handlovčanov však tento fakt vôbec nezastrašil a už v prvej štvrtine si vypracovali pohodlné vedenie 26:12.

Aj v druhej časti mali navrch domáci basketbalisti, ktorí za pomoci svojich priaznivcov zvyšovali svoje vedenie a cez prestávku viedli o dvadsať bodov - 46:26.

Z Handlovej sa odvážajú body len veľmi ťažko, o čom sa hostia spod Urpína presvedčili aj v druhej polovici zápasu. Zverenci trénera Grznára sa snažili všetko riešiť individuálne, čo Handlovčania trestali a pred vstupom do poslednej desaťminútovky viedli 63:39.

Posledná štvrtina sa v Handlovej už iba dohrávala, dominovali v nej útoky, a tak bola i bodovo najúrodnejšou. Domáci ju vyhrali o desať bodov 31:21 a celkovo teda zvíťazili pomerne jasne 94:60.

Basketbalisti Handlovej už majú istú štvrtú pozíciu po základnej časti, a tak už čakajú iba na meno svojho súpera.

Branko Maksimović (tréner Handlovej): „Bol to náročný zápas, pretože posledných sedem dní sme nemohli poriadne trénovať, kvôli viacerým chorým hráčom. Dnes však moji hráči odohrali veľmi dobrý zápas. Robili sme všetko, čo sme si povedali pred zápasom. Som rád, že sme zvíťazili viac menej jednoducho. Pokračujeme v príprave na play-off, ale čakajú nás ešte dva zápasy. Uvidíme čo bude, ale chceme hrať semifinále. Už len čakáme, kto bude naším súperom v play-off. Ďakujem fanúšikom, ktorí nás podporujú v každom zápase a sú naším šiestym hráčom.“

Ondrej Šoška (hráč Handlovej): „Ja osobne som nečakal až tak jednoduchý priebeh. Vedeli sme, že Banská Bystrica odohrala veľmi dobré zápasy. Porazila Inter, vyhrala v Prievidzi. Je to veľmi dôležité víťazstvo pre potvrdenie štvrtej pozície, už iba čakáme na nášho súpera.“

Miroslav Grznár (tréner Banskej Bystrice): „Nerozumiem úplne všetkému, toto naozaj neviem pochopiť. Tu nejde ani o to, že sme „vyprášili“ tú Karlovku, to sme len zahrali dobrý zápas proti slabšiemu súperovi. Pokiaľ hráči nezískajú vlastnú vnútornú disciplínu, neprestanú hrať sami na seba a myslieť si, že všetko rozhodnú sami, nevrátime sa ku kolektívnemu výkonu, tak to nebude dobré. Toto už bude len o hráčoch. Vrátili sme sa do rozumných tréningových procesov, a toto je už na zamyslenie. Pri takomto výkone môžeme o postupe cez prvé kolo play-off naozaj len snívať. Handlová je jedným z tých súperov, na ktorého môžeme natrafiť. Pri takomto výkone, dva týždne pred prvým kolom play-off, si sami kopeme hrob. Zdvihnutý prst pre všetkých mojich hráčov. Ak sú takýmto prístupom pristupovať ku všetkým silnejším družstvám, tak to bude naozaj len v podobe snu. Nemám koho pochváliť, sám som z toho veľmi prekvapený, pretože striedame dobré výkony so zlými. To čo sme chceli hrať my, tak hrala Handlová. Gratulujem víťazovi k úspechu.“

Richard Körner (hráč Banskej Bystrice): „Na zápas sme sa pripravovali úplne inak, ako to dnes vyzeralo. Chceli sme začať agresívnou obranou, sa Handlová nedostala k útoku, pretože vieme, že Handlová je útočné družstvo. Keď začnú dávať body, tak sa ťažko zastavia. Nezastavili sme ich. My sme mali katastrofálnu obranu. S takouto obranou nemôžeme čakať, že prejdeme cez prvé kolo play-off. Neviem prečo, ale naše nasadenie dnes bolo strašné.“

Zdroj hlasov: Eurovia SBL

Ostatné výsledky 34. kola: Komárno – Inter Bratislava 84:77, S. N. Ves – Svit 88:76, Karlovka Bratislava – Levice 80:78