PRIEVIDZA. Zoznámiť deti so zvykmi a dávnymi tradíciami počas fašiangového obdobia od Troch kráľov do Veľkej noci, najmä na dedinách, predstaviť aj typické masky fašiangových sprievodov a naučiť, ako sa vyrábajú, bolo cieľom podujatia Fašiangové veselie, ktoré minulý týždeň pripravilo Hornonitrianske múzeum.
„Deťom sme najskôr premietli typické fotografie z priebehu
fašiangov, porozprávali im, prečo sa ľudia počas fašiangov viac ako inokedy zabávajú, doprajú si dobré jedlo, organizujú veselé pochody masiek, prečo pochovávajú basu a podobne,“ priblížil múzejný pedagóg Ján Vingárik.
Podujatie pokračovalo predstavením tradičných masiek, najmä masky Turoňa, alebo ako ho hanlivo nazývajú Chriapa, ktorý nesmel chýbať v žiadnom sprievode.
„Deti boli prekvapené, keď sme im vysvetľovali, že Turoň znázorňuje tura domáceho, ktorý však v minulosti ako divé zviera žil v lesoch, tak ako jelene či srnčia zver. Podľa neho sa napríklad nazýva aj susedný región Turiec,“ vysvetlil Vingárik.
Menšie deti, vrátane predškolákov, si mohli sami pripraviť masku Turoňa podľa vzoru, ktorý si mohli pozrieť zblízka. V múzeu im poskytli papierové šablóny, z ktorých si masky vystrihli, urobili diery pre oči, vyfarbili, prilepili rohy a jazyk. Starší žiaci mali k dispozícii aj iné materiály, predovšetkým rôzne druhy látok, kartóny a podobne, aby mohli urobiť plastickú masku.
„Pre mnoho detí neboli fašiangové zvyky úplne neznáme. Dokonca poznali najznámejšiu pesničku Fašiangy Turíce, Veľká noc ide, aj sme si ju spoločne zaspievali,“ dodal Vingárik.