HORNÁ NITRA. O túlavé psy v Prievidzi sa mesto stará prostredníctvom karanténnej stanice. Vlani išlo na jej chod z mestského rozpočtu 28-tisíc eur, na tento rok poslanci schválili ročný príspevok vo výške 36 800 eur.
Devätnástich utratili
V roku 2014 odchytili 174 psov, z toho 161 sa vrátilo pôvodným majiteľom, alebo išlo do nového domova. Pracovníci stanice všetky psy odchytili, ak by sa v nej chcel niekto zbaviť svojho miláčika, má smolu.
V útulku je kapacita osemnásť psov. „V závislosti od veľkosti psíka môžu byť vo výnimočných prípadoch v jednom koterci umiestnené aj dva menšie psy,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Ako vo väčšine karanténnych staníc, aj v prievidzskej je možné pristúpiť k utrateniu psa v prípade, že je v nej už dlho, ak je starý, chorý či agresívny. Za minulý rok v Prievidzi utratili devätnásť psov.
Dobrovoľnícky trend
Na celom svete mestské a štátne útulky čoraz viac využívajú pomoc dobrovoľníkov. Ich kontakty a osobný záujem o záchranu zvierat významne podporuje adopcie.
V karanténnej stanici v Handlovej sa vďaka dobrovoľníkom zo Slovenska aj Čiech podarilo umiestniť 128 psov. Časť z nich sa vrátila pôvodným majiteľom, väčšine však dobrovoľníci našli nový domov. Vďaka nim vlani prvýkrát v histórii handlovského útulku nemuseli utratiť žiadneho psa.
Bojnická karanténna stanica spolupracuje s dobrovoľníkmi pri inzercii zvierat na sociálnych sieťach.
Prievidza touto cestou nejde. Nevyužíva dobrovoľníkov pri inzercii zvierat na adopciu, ani pri starostlivosti o nich. „Do priestorov karanténnej stanice je vstup cudzím osobám zakázaný. Môžu tam byť iba vyškolení pracovníci. Inzerciu umiestňujú na internet pracovníci útulku,“ vysvetlil Ďureje.
V mnohých mestách nahrádzajú mestské útulky či karanténne stanice občianske združenia, ktoré sa venujú záchrane psov a mačiek. Niektoré s podporou samosprávy, iné len z príspevkov dobrovoľníkov. Na hornej Nitre takéto združenie zatiaľ nepôsobí.
Príbeh Lerryho z Handlovej
Príbeh Lerryho, psa z handlovského útulku, patrí k tým šťastným. Bez pomoci dobrovoľníkov to tak ale nemuselo byť. Trojročného psa odchytili mestskí policajti, keď sa túlal po Handlovej.
Dospelý kríženec bojového plemena vyššieho vzrastu a ešte aj samec, to je najhoršia kombinácia pri hľadaní nového domova. A tak Lerry skončil zavretý v koterci. Z aktívneho, veselého a dobrosrdečného psa sa v priebehu niekoľkých mesiacov stalo vystrašené a frustrované uväznené zviera.
Mestskí policajti požiadali o pomoc dobrovoľníkov, ktorí rozbehli masívnu kampaň na internete a sociálnych sieťach za záchranu Lerryho. Po krátkom čase sa im podarilo umiestniť ho zo studeného koterca do dočasnej opatery. Tam dostal okrem novej šance aj nové meno Leo. Dnes je už riadnym členom milujúcej rodiny.
(jaw)