Dychovka Maguranka z Kanianky vyhrávala v arabskej exotike

Slovenskí muzikanti obdivovali v Dubaji metro, v ktorom jazdili vlaky bez vodiča, aj zimný štadión v nákupnom centre.

V Spojených arabských emirátoch Slováci zaujali.V Spojených arabských emirátoch Slováci zaujali. (Zdroj: ARCHÍV JB)

KANIANKA. Maguranka patrí k úspešným slovenským dychovkám. Na svojom konte má viacero významných ocenení, napríklad aj druhé miesto z majstrovstiev Európy dychoviek v Holandsku v roku 2008. Maguranka preto nie je známa už len na hornej Nitre či v rámci Slovenska, ale aj vo viacerých európskych krajinách, kde už koncertovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie má dychovka za sebou prvé vystúpenia mimo Európy. Aj keď len v zmenšenej zostave sa Maguranka predstavila v Spojených arabských emirátoch.

Vlažnejší potlesk

Šesť členov dychovky z hornej Nitry cestovalo do arabskej krajiny spolu so šiestimi mažoretkami z tanečnej skupiny Isis z Bratislavy. Ich vystúpenia boli súčasťou 43. výročia zjednotenia emirátov.

„Okrem nás sa predstavili aj ďalší umelci z Európy, ale aj Číny alebo Vietnamu,“ povedal kapelník Maguranky Jozef Baláž.

Kým pre Slovákov sú Spojené arabské emiráty stále ešte exotickou krajinou, pre tunajších obyvateľov zas bola exotická dychovka z Kanianky.

„Nekoncertovali sme len v Dubaji, ale aj v ďalších mestách. Ponúkli sme naše slovenské pesničky, ale tiež celosvetovo známe skladby. Upravili sme ich pre šesťčlennú zostavu, s čím nám výrazne pomohol mladý talentovaný hudobný skladateľ Jakub Laco z Prievidze,“ priblížil kapelník.

mesita_r9669.jpg

Najväčšiu mešitu na svete navštívili aj mažoretky a členovia Maguranky. Foto: ARHÍV JB

Vystúpenia dychovky z hornej Nitry a mažoretiek z Bratislavy sa v Spojených arabských emirátoch páčili, aj keď tunajší ľudia sú trochu chladnejší. Ich potlesk bol občas vlažnejší, pri svetových skladbách výraznejší. Obdivovali aj kroje hudobníkov z Kanianky a tiež pochodové uniformy, v ktorých koncertovali.

Bazén na streche

Slovenskí účinkujúci zažili v arabskej krajine iný prístup ako doma či v európskych krajinách. Podľa Baláža „bolo všetko uvoľnenejšie, dostali sme hneď po príhode deň na regeneráciu. Skôr sme zvyknutí na to, že hneď po príjazde do miesta koncertu vystúpime z autobusu a už aj musíme hrať. V Emirátoch sme boli ubytovaní v špičkovom hoteli s bazénom na streche, mali sme k dispozícii minibus na presun po Dubaji, mali sme dostatok času a priestoru na spoznávanie krajiny.“

Členovia Maguranky mali naozaj čo obdivovať. Domáci ich zaviedli do najväčšej mešity na svete, ktorú zdobí luster so štyridsiatimi miliónmi kamienkov od Swarovského. Koberec, ktorý je v mešite, tkalo dva roky tisícdvesto žien v Indii a ďalší polrok deväť jeho častí dávali priamo na mieste dokopy.

minibus_r9685.jpg

Slováci mali na presuny v Dubaji k dispozícii minibus. Foto: RCHÍV JB

Našich hudobníkov zaujalo aj metro, v ktorom vlakové súpravy jazdia bez šoférov. Zážitkom pre nich bola aj cesta výťahom na 124. poschodie mrakodrapu, kde bola vyhliadková plošina.

„Keďže má krajina veľa ropy, doprava je tam lacná, každý má auto. Videli sme tam mnohé svetové značky vozidiel. K tomu majú prispôsobené aj cesty. Päť či šesťpruhové diaľnice sú plné a v noci osvetlené,“ poznamenal Baláž.

V lete je v Spojených arabských emirátoch štyridsať až päťdesiat stupňov. Klimatizované sú tam preto napríklad aj zastávky, metro je tunelmi poprepájané s veľkými nákupnými centrami. V jednom z nich hudobníci z Maguranky videli aj zimný štadión. Navštívili tiež cestný okruh, na ktorom sa jazdí aj Formula 1.

Žiadna kriminalita

Baláž hovorí, že „v celých Emirátoch je vidieť množstvo nádherných stavieb, všetko perfektne funguje, krajina sa neustále rozvíja. Z všetkým je množstvo peňazí, ktoré majú vďaka nerastnému bohatstvu. Realitou je však aj lacná pracovná sila zo susednej Indie či Pakistanu. Títo ľudia robia v Emirátoch za 120 eur mesačne, sto eur posielajú domov a dvadsať im ostáva na vyžitie.“

Spojené arabské emiráty sú moslimská krajina, Slováci sa však nikde nestretli s tým, že by sa niekto na nich pozeral ako na nepriateľov. Skôr naopak. Tunajší obyvatelia sú podľa nich milí a pozorní.

mrakodrapy_r4948.jpg

Mrakodrapy sú typické pre mestá v Spojených arabských emirátoch. Foto: ARCHÍV JB

„Dubaj má 1,7 milióna obyvateľov, z nich len dvanásť percent je skutočne domácich, ostatní sú prisťahovalci. Aj preto sme videli veľa žien v klasických sukniach, nezahalených. Naše mažoretky však rešpektovali pri vystúpeniach tunajšie zvyky a vystupovali so zahalenými rukami, na nohách mali legíny,“ prezradil kapelník.

Zaujalo ho tiež, že v krajine nie je takmer žiadna kriminalita. Naša výprava sa o tom presvedčila na vlastnej koži. Jedna z mažoretiek zabudla v obchode tašku. Keď sa po polhodine vrátila, taška bola v poriadku, nič v nej nechýbalo.

„Precestoval som už viaceré krajiny sveta, bol som aj v zámorí, Spojené arabské emiráty ma však nadchli. Kto bude mať šancu, mal by navštíviť tento štát,“ odporučil Baláž.

On a ďalší členovia Maguranky sa tam možno vrátia, pretože domáci im hovorili, že sa opäť uvidia pri ďalšom výročí zjednotenia arabských emirátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 847
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 912
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 595
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 706
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 397
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 683
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu