PRIEVIDZA. Očarený chrobákmi a inou háveďou je názov výstavy venovanej dielu významného československého popularizátora entomológie Vladimíra Javorka (1914-2000), ktorá je prístupná v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.
V rámci cezhraničnej spolupráce výstavu zapožičalo Múzeum juhovýchodnej Moravy v Zlíne.
Vydania sa nedožil
„Celé generácie entomológov získavali prvé informácie o chrobákoch a ostatných drobných živočíchoch z knižiek, ktoré Javorek napísal a aj ilustroval," povedal autor výstavy, kustód zoologického fondu zlínskeho múzea Dušan Trávniček.
Doplnil, že v roku 1948 vydal takmer tisícstránkovú knihu Kľúč na určovanie chrobákov v ČSR. Bola to prvá takáto publikácia vydaná v Československu. Dovtedy boli k dispozícii iba cudzojazyčné odborné knihy. Bolo to významné dielo, pretože knihu odporúčali aj vysokým školám.
„Javorek nebol iba profesionálnym entomológom, ale stredoškolským učiteľom. Entomológia bola jedným z jeho koníčkov," zdôraznil Trávniček.
V druhej polovici minulého storočia zostavil ďalších päť populárno-vedeckých kníh venovaných jednotlivým druhom hmyzu, ktoré takisto ilustroval kresbami. Jeho vreckové atlasy hmyzu sa stali počas niekoľkých desaťročí odporúčanou literatúrou pre mladých prírodovedcov a patrili k nevyhnutnej výbave prírodovedných krúžkov v Česku i na Slovensku.
Na sklonku života, hoci mal už viac ako osemdesiat rokov, pripravoval ešte jednu publikáciu s pracovným názvom Brouci, které bychom měli znát. Vybral osemdesiat druhov hmyzu, nakreslil ich niekoľkonásobne zväčšené a pridal krátky popis. Knižného vydania sa však už nedočkal. Kresby potom múzeu v Zlíne venovala jeho dcéra.
„Vlani pri príležitosti nedožitých stých narodenín Vladimíra Javorka sme pripravili túto výstavu, aby sme pripomenuli jeho významný prínos pre českú a slovenskú entomológiu. Využili sme predovšetkým uvedené kresby chrobákov. A v tomto roku sme ju zapožičali Hornonitrianskemu múzeu," uzavrel Trávniček.
Návštevníci môžu porovnávať
Na výstave v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi sú pod každým panelom s kresbami aj kazety s preparovaným hmyzom a lupou. Aby si jednotlivé exempláre mohli návštevníci prezrieť a porovnať s obrázkami.
Súčasťou sú rôzne pomôcky určené na entomologický výskum aj lov lietajúceho, vodného či podzemného hmyzu. Sú tam tiež praktické ukážky a potreby na preparovanie hmyzu, ihly, pinzety, napínadlá, ale aj chemikálie na humánne usmrcovanie chrobákov alebo motýľov. Nechýbajú fotografie z práce entomológov v teréne.
Výstava je pre verejnosť prístupná do 1. marca.