HORNÁ NITRA. Aj obyvatelia prievidzského regiónu dnes môžu vyjadriť svoj súhlas či nesúhlas s referendom o rodine k problémom súčasnej rodiny, ako ich v petícii sformulovala Aliancia za rodinu.
Hlasovanie v referende sa koná od siedmej ráno do desiatej večer. Na hornej Nitre je v okrskových komisiách zatiaľ všetko v poriadku a priebeh referenda je pokojný.
V rámci okresov Prievidza a Partizánske je 155 okrskových komisií. V Prievidzskom okrese je počet zapísaných oprávnených voličov na hlasovanie 114 362. Vydaných bolo 612 hlasovacích preukazov.
"Upozorňuje obyvateľov, aby si riadne prečítali oznámenie o konaní referenda, ktoré dostali do schránky, v ktorom okrsku sú zapísaní do zoznamu. Mestá a obce totiž mali pri referende možnosť znížiť počet okrskových miestností a ľudia nemusia byť zapísaní v tých, čo pri predchádzajúcich voľbách," upozornil Ján Daňo, podpredseda obvodnej komisie.
Ako hlasovať
Hlasujeme v príslušnej volebnej miestnosti v mieste trvalého bydliska. Pokiaľ máme vybavený hlasovací preukaz, môžeme hlasovaním vyjadriť svoj názor v ktorejkoľvek referendovej miestnosti na Slovensku. Musíme však so sebou mať aj platný občiansky preukaz.
Hlasovať môžu aj občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. V deň referenda však musia prísť hlasovať do ľubovoľnej referendovej miestnosti na Slovensku.
Slováci žijúci trvalo v zahraničí sa okrskovej referendovej komisii musia preukázať cestovným dokladom a tá v Registri obyvateľov overí, či nemajú trvalý pobyt v SR.
Tak ako pri voľbách, aj pri plebiscite platí, že najmä zo závažných zdravotných dôvodov sa dá požiadať okrskovú komisiu o hlasovanie do prenosnej urny.
V referende nemôžu hlasovať tí, ktorým z dôvodu ochrany zdravia ľudí zákonom obmedzili osobnú slobodu, tiež väznení páchatelia obzvlášť závažných zločinov a ľudia zbavení spôsobilosti na právne úkony.
Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00.
Odpovede krížikujeme, nekrúžkujeme
Pred hlasovaním sa každý občan musí okrskovej komisii preukázať preukazom totožnosti, teda občianskym preukazom, prípadne aj hlasovacím preukazom alebo pasom.
Hlasovací preukaz okrsková komisia občanovi zoberie a pripojí k zoznamu občanov oprávnených hlasovať v referende. Po zázname do zoznamov dajú občanovi hlasovací lístok.
V referende odpovede krížikujeme, nekrúžkujeme ako vo väčšine volieb. Odpovedáme ÁNO alebo NIE. Krížikom označíme len jednu odpoveď.
Hlasujeme za plentou, teda tajne. Rozhodujeme sa sami, za plentu s nami nesmie ísť nik.
Výnimka platí pre takých oprávnených občanov, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok, a to pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôžu čítať alebo písať. Takýto občan si môže za plentu vziať iného oprávneného občana, ktorý mu s úpravou hlasovacieho lístka pomôže.
Za plentu nesmie ísť s občanom člen okrskovej komisie.
sita, tasr