PRIEVIDZA. Po takmer štyroch rokoch odvtedy, čo prievidzskí mestskí poslanci schválili zrušenie III. Základnej školy na Ulici S. Chalupku a jednali aj o zrušení ZŠ na Mariánskej ulici, sú školy v meste opäť horúcou témou.
Internet zaplavili neoverené informácie o tom, že prievidzská radnica plánuje zrušiť Základnú školu na Ulici Šafárika a Materskú školu na Ulici Gorkého presťahovať do ZŠ na Ulici energetikov.
Monitoring škôl
Vedenie mesta tvrdí, že v súčasnosti nemôže zodpovedne odpovedať na otázky o potenciálnom rušení alebo premiestňovaní konkrétnych škôl.
„Od novembra 2014 monitorujeme stav škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Na účel vyhodnotenia výstupov monitoringu a návrhu možných riešení primátorka zriadila pracovnú skupinu, zloženú okrem odborníkov z oblasti školstva aj z poslancov mestského zastupiteľstva, pričom zastúpenie v nej majú všetky politické strany a hnutia,“ vysvetlil hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Cieľom bolo vytvorenie priestoru na odbornú diskusiu k otázke, ako ďalej so školstvom v meste.
Koncom januára sa skupina oboznámila s monitoringom škôl a v diskusii vyjadrili jej členovia svoje názory. Podľa zápisnice zo zasadnutia skupiny sa diskutovalo o viacerých možnostiach.
Rôznorodá diskusia
Viceprimátor Prievidze Ľuboš Maxina na zasadnutí skupiny upozornil, že v súčasnosti sú zo strany štátu nejasné pravidlá financovania škôl do budúcnosti a ich dofinancovanie je tlakom na ekonomiku mesta. „Vyvstáva teda otázka, či doplácať všetkým školám zo zdrojov mesta alebo koncepčne podporovať rozvoj vybraných perspektívnych škôl,“ cituje viceprimátora zápisnica.
Vedúci ekonomického odboru mestského úradu Marián Bielický vysvetlil, že mesto prevádzkuje sedem škôl, z toho len jedna je v zateplenej zrekonštruovanej budove. Údržba a rekonštrukcia ostatných škôl si podľa neho vyžaduje investíciu päť miliónov eur.
„Je predpoklad, že v priebehu desiatich až pätnástich rokov budú tieto budovy v úplnom havarijnom stave. Dofinancovanie školstva je ekonomicky náročné, je teda potrebné školy zlučovať,“ povedal.
Poslankyňa Eleonóra Porubcová podporila myšlienku spájania materských škôl so základnými, čo považuje za európsky trend.
Poslanec Michal Dobiaš zlučovanie škôl neodporučil, pretože charakter základnej a materskej školy je podľa neho úplne odlišný a mal by sa vytvoriť priestor pre každého. Taktiež nepovažuje za vhodné čakať na legislatívne zmeny.
„Je potrebné racionalizovať, teda vyradiť jednu základnú školu zo siete škôl a školských zariadení,“ cituje Dobiaša zápisnica.
Za zrušenie niektorej zo základných škôl je aj poslanec Ľuboš Jelačič, k spájaniu škôl a škôlok sa priklonil poslanec Martin Lukačovič či Gabriela Petrúšková, vedúca oddelenia analýz, finančných a kontrolných činností odboru školstva na Okresnom úrade v Trenčíne.
Mesto je nespokojné
Ďalší členovia sa nepriklonili k žiadnej strane. „Mesto zápasí s nedostatkom peňazí, škola však slúži celej verejnosti, je nositeľom kultúry a rozvoja mesta,“ myslí si poslanec Jozef Polerecký.
Jeho kolega Peter Krško vyzdvihol potrebu efektívneho využitia potenciálu škôl v rámci zabezpečenia výchovy a vzdelávania. Hlavným kritériom racionalizácie by podľa neho nemal byť spôsob financovania škôl.
Skupina zasadla len jedenkrát v januári. Plánované druhé stretnutie vo februári, kedy sa členovia mali dohodnúť na tom, čo odporučia mestskému zastupiteľstvu, sa zatiaľ neuskutočnilo.
Vedenie Prievidze nie je s komunikáciou niektorých členov komisie smerom k obyvateľom spokojné. „Verejnosti sú poskytované čiastkové a neúplné informácie, ktoré nie sú výstupmi pracovnej skupiny. Mrzí nás, že niektorí členovia pracovnej skupiny namiesto odbornej práce vniesli do celého procesu politikárčenie, čím ukázali, že im nejde o riešenie problémov v oblasti školstva,“ uzavrel hovorca mesta.
Celú zápisnicu zo zasadnutia pracovnej skupiny pre optimalizáciu siete škôl a školských zariadení v Prievidzi nájdete tu.