PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Trenčianski mestskí poslanci zrušili mestskú radu. Argumentujú, že sú funkčné výbory mestských častí a komisie zastupiteľstva, takže rada je podľa nich zbytočná. Ročná úspora za odmeny poslancov pôsobiacich v rade dosiahne v Trenčíne šesťtisíc eur.
„So súčasnými poslancami sme sa dohodli na spoločnej komunikácii. Fungujú výbory mestských častí aj komisie. Rada je orgánom, ktorý berie príliš veľa času a energie a stala sa prebytočnou,” citovala agentúra SITA primátora Trenčína Richarda Rybníčka.
Dve najväčšie mestá v Prievidzskom okrese sa trenčianskym príkladom zatiaľ inšpirovať nebudú.
Pôda na diskusiu
Mestská rada je iniciatívnym, výkonným a kontrolným orgánom zastupiteľstva a plní aj poradnú funkciu smerom k primátorovi. Takto ju vnímajú aj samosprávy v Prievidzi a Handlovej.
„Pred každým hlasovaním poslancov mestského zastupiteľstva je deklarované stanovisko mestskej rady,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Program rokovania handlovskej mestskej rady vychádza z potrieb mesta, z prijatých uznesení, z iniciatívnych návrhov ostatných orgánov zastupiteľstva, poslancov alebo žiadostí obyvateľov.
„Rokovania mestskej rady sú neverejné. Zúčastňujú sa na nich členovia – poslanci, primátor, prednosta mestského úradu, hlavný kontrolór a vedúci jednotlivých oddelení úradu,“ vysvetlila Anna Kmeťová z Mestského úradu v Handlovej s tým, že na rokovanie rady môžu prísť aj ostatní poslanci či pozvaní hostia.
Zákon o obecnom zriadení hovorí, že mestské zastupiteľstvo môže zriadiť radu, čo znamená, že nemusí.
Na to, či boli v Handlovej úvahy o zrušení mestskej rady, Kmeťová neodpovedala.
V Prievidzi sa takéto myšlienky objavili. Kompetentní sa však zhodli, že rada má svoje opodstatnenie a význam pre samosprávu.
„Je to pôda na diskusiu a návrhy riešení v každom bode, o ktorom sa rozhoduje v mestskom zastupiteľstve. Prostredníctvom rady sú poslanci oboznámení s jednotlivými bodmi rokovania,“ zdôraznil Ďureje.
Rôzne náklady
Predpokladané ročné náklady na fungovanie mestskej rady v Handlovej sú približne 2200 eur.
V Prievidzi vyjde fungovanie rady ročne asi na 6000 eur. Podľa Ďurejeho však ide o hrubý odhad, „pretože trvanie jedného zasadnutia rady je vždy iné. Zasadá asi dvakrát do mesiaca, no nie je to pravidlom. Niekedy rokovanie trvá tri hodiny, inokedy štyri, priemer je možno osem hodín mesačne.“