PRIEVIDZA. Na dotknutých územiach sa momentálne pripravuje ešte finálna úprava terénu a ich monitoring. Informoval o tom hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano.
"Ľuďom, ktorých zosuvy ohrozovali, som sľúbil, že najdôležitejšie práce dokončíme ešte v minulom roku, a to sa aj podarilo. Účinnosť opatrení sme mohli sledovať už počas prác a ďalší vývoj budeme monitorovať," uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.
Vybudovali vrty
Sanačné práce sa začali v auguste minulého roka. V lokalite Hradec vybudoval dodávateľ prác horizontálne odvodňovacie vrty a stabilizačno-drenážne rebro, ktoré odvádza vodu z tejto ulice. V lokalite Na stanište urobil dva horizontálne vrty, vo Veľkej Lehôtke zabezpečil miestny potok a vybudoval stabilizačno-drenážne rebro a tri odvodňovacie vrty. "Cez vybudované hĺbkové odvodnenie vyteká voda prakticky nepretržite, vďaka čomu dochádza k znižovaniu hĺbky hladiny podzemnej vody. Ďalšie objekty zachytávajú na rizikovom území zrážkové vody a zabezpečujú povrchové odvodnenie. Niektoré časti územia čaká ešte finálna úprava terénu a pokrytie vegetáciou, čo sa doteraz pre nepriaznivé počasie nepodarilo," priblížil Stano.
Ako ďalej ozrejmil, v miestach zosuvu sa budú naďalej robiť monitorovacie merania, zamerané predovšetkým na sledovanie deformácií pod povrchom. "Geológovia sa budú súčasne snažiť zabezpečiť režimové merania na sieti piezometrických a odvodňovacích vrtov," doplnil.
Trojročný monitoring
Výsledky sanačných opatrení by mali byť podľa vlaňajších vyjadrení Pavla Liščáka, vedúceho oddelenia inžinierskej geológie Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ), viditeľné v priebehu prvého polroka tohto roka a monitoring by mal trvať minimálne tri roky.
Inžiniersko-geologický prieskum vykonal ŠGÚDŠ ešte vlani vo februári. Potrebné finančné prostriedky sa ministrovi životného prostredia podarilo získať po rokovaní v apríli toho istého roku so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom. V rovnakom mesiaci ministerstvo zverejnilo predbežné oznámenie o verejnom obstarávaní na sanačné práce. Do súťaže sa prihlásil jeden uchádzač, a to firma z Prievidze, ktorá vykonáva tieto práce za 783.613,20 eura.
Mimoriadna situácia pre aktívne svahové zosuvy platí od začiatku júna 2013 v štyroch lokalitách - na Pavlovskej ulici, na ulici Na stanište v Hradci, na Podhorskej a na Remeselníckej ulici vo Veľkej Lehôtke. Obyvatelia majú na svojich domoch popraskané múry, posunuté a zdvihnuté chodníky, múriky, ploty a terasy. Od polovice roka 2013 museli svoje príbytky vo Veľkej Lehôtke opustiť už štyri rodiny. Jeden postihnutý dom je v Hradci a tri vo Veľkej Lehôtke, pričom ich stav je havarijný.