CIGEĽ. Za štyri desaťročia, čo sa pochod koná, je to druhá najväčšia účasť. V roku 2013 organizátori napočítali o 50 účastníkov viac.
Foto: TASR, Ivan Kadlečík
Pozrite si fotogalériu >>
Jedno z najstarších podujatí
Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica a je jedným z najstarších a najväčších zimných turistických podujatí na Slovensku. Je venované pamiatke umučených a padlých bojovníkov proti fašizmu z tejto obce.
Pred slávnostným otvorením podujatia k miestnemu pamätníku SNP si uctili pamiatku padlých položením vencov predseda Národnej rady SR Peter Pellegriny, prvý tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Peter Borisov, poslanci NR SR a Trenčianskeho samosprávneho kraja, starostovia a primátori okolitých miest a obcí, zástupcovia viacerých politických strán a ďalší hostia. Nechýbali členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) na čele s predsedom Ústrednej rady SZPB Pavlom Sečkárom a ďalší hostia. Medzi nimi bola aj Žofia Martyšová z Handlovej, ktorá sa nedávno dožila 100 rokov.
Starosta Cigľa Štefan Mjartan v príhovore pripomenul, že pochod začali organizovať ako pietnu spomienku na tragické udalosti z 13. januára 1945, keď nemeckí vojaci obkľúčili a prepadli v skorých
ranných hodinách obec, pretože jej obyvatelia podporovali partizánov, ktorí operovali v pohorí Vtáčnik. Niektorých občanov mučili a aj zavraždili v miestnej krčme. Potom odvliekli 126 Cigeľčanov do Prievidze, kde ich na gestape kruto vypočúvali. Z nich osem sa už domov nikdy nevrátilo.
Zahynulo 24 obyvateľov
V boji proti fašizmu zahynulo 24 obyvateľov obce. Ich mená sú natrvalo vyryté do pamätníka SNP. Mnohí účastníci dnešného pochodu ešte pred štartom navštívili aj pamätnú izbu, kde uchovávajú pamiatky na tragické udalosti z roku 1945, a ktorá je zároveň aj obecným múzeom.
K účastníkom pochodu sa prihovoril aj predseda parlamentu. Vyzdvihol hrdinskosť partizánov, ale aj obyvateľov obce v boji proti nacizmu.
„Ani dnes nežijeme v ľahkých časoch, mier a bezpečnosť často nie sú samozrejmosťou. A preto je našou povinnosťou pripomínať si udalosti dejín, z ktorých sa môžeme poučiť. Je dôležité, aby sme o týchto udalostiach poučili hlavne mladú generáciu, ktorá dnes akoby často ani netušila, čo všetko prežili ich starí rodičia,“ zdôraznil Pellegrini.
Potom sa už turisti všetkých vekových kategórií, aj celé rodiny s deťmi, vydali na pochod. K dispozícii mali sedem trás, ktorých si účastníci mohli vybrať podľa svojej kondície a schopností. Pre najnáročnejších to bola 20-kilometrová trasa vedúca z Cigľa na Biely kameň a späť, s prevýšením 660 metrov. Pre peších to zasa bola 15-kilometrová trasa z Cigľa do Handlovej. Viacerým turistom, ktorí v zime uprednostňujú bežky, bolo ľúto, že sa nedávno napadnutý sneh roztopil. Mladej rodine Ľuboša Turčana z Prievidze to však nevadilo.
„Na pochod vďaky chodíme pravidelne a v posledných rokoch aj s deťmi. Keď boli menšie, prešli sme tú najkratšiu trasu. Teraz, keď Kubko už má osem a Maťko desať rokov, vybrali sme sa na tú najdlhšiu
a najťažšiu, na Biely kameň. Myslím, že to zvládneme,“ vyslovil presvedčenie otec rodiny.
Nezvyčajne, miernym poklusom, sa na pochod vybral 70-ročný vytrvalostný bežec a maratónec, nedávno ocenený titulom Senior roka 2014, Jozef Bašovský z Nitrianskeho Pravna.
„Novú bežeckú sezónu treba rozbehnúť už v zime a cigeľský pochod je na to každoročne dobrou
príležitosťou. Pretože nie som zvyknutý ísť zvyčajným turistickým krokom, chcem si vybehnúť na 16-kilometrovú trasu po Murovanú chatu, s prevýšením 380 metrov“, prezradil pred štartom Bašovský.