PRIEVIDZA. Tohtoročné Vianoce na Slovensku sú dvadsiate piate slobodné. Aj po toľkých rokoch sa zo slobodného života teší dnes už 87-ročný Štefan Rýdzi z Prievidze.
Keď sa v závere roka 1989 rúcalo socialistické zriadenie, pracoval ako robotník v nováckej chemičke. Inú možnosť nemal, pretože pre komunistický režim bol nepohodlný.
Totalitné zriadenie a predovšetkým okupáciu Československa sovietskou armádou v roku 1968 kritizoval príliš nahlas a verejne. Predovšetkým cez okresné noviny Prieboj.
Za mrežami
Štefan Rýdzi proti komunistom vystupoval aktívne už od svojich osemnástich rokov. Po vojne, pred voľbami v roku 1946, v Trnovci nad Váhom roznášal letáky podporujúce Demokratickú stranu, zúčastňoval sa na manifestáciách.
Po domovej prehliadke, pri ktorej štátna bezpečnosť našla u neho letáky, skončil vo vyšetrovacej väzbe. Po ôsmich dňoch ho prepustili. Nebola to však bodka za prípadom.
Ako kritik socialistického zriadenia si Štefan Rýdzi veľa vytrpel. Foto: MARIÁN KUCMAN
Keď bol mladý Štefan v roku 1950 študentom druhého ročníka Vyššej hospodárskej školy v Martine, súd v Ilave sa zaoberal výsledkami vyšetrovania ešte z roku 1947. Rýdziho podmienečne odsúdil na štyri mesiace väzenia. Krajský súd v Žiline však rozsudok zmenil na nepodmienečný, takže mladý kritik komunistov smeroval do ružomberského väzenia. Zo školy ho vylúčili.
V tom istom čase bol vo väzení v Nitre aj jeho otec – kulak. Skonfiškovali mu celý majetok, teda aj dom v ktorom žil. Do konca života býval v jednej miestnosti u rodinných známych.
Na hornej Nitre
Po odsedení trestu Rýdzi absolvoval aj vojenskú službu. Po nej mal, vzhľadom na svoju minulosť, obmedzené možnosti uplatnenia. Prišiel preto do Prievidze, kde ho nikto nepoznal. Na tunajšom Okresnom národnom výbore sa uchádzal o prácu, pričom zamlčal väzenie, a teda všetky aktivity namierené proti komunistom.
„Poslali ma do Bojníc, aby som robil tajomníka na tunajšom národnom výbore,“ priblížil prvé pracovné zaradenie na hornej Nitre Rýdzi.
Lákala ho však kultúra, chcel pracovať v tejto oblasti. Podarilo sa mu to. Ako kultúrny pracovník pôsobil najskôr v Novákoch, neskôr sa dostal do Prievidze.
„Osvetové stredisko, ktoré som viedol, malo oddelenie propagácie. Vydávalo aj okresné noviny Prieboj. V roku 1968, keď vtrhli do Československa vojská socialistických krajín, obsadili aj tlačiareň. Prieboj však neprestal vychádzať. Práve v osvetovom stredisku sme vytvorili podmienky, aby sme noviny tlačili ďalej,“ zaspomínal si Prievidžan.
Prieboj vyšiel jedenásťkrát mimoriadne na jednom liste papiera skôr ako leták. Články boli výrazne zamerané proti okupácii sovietskych vojsk a do popredia dávali Alexandra Dubčeka. V týchto pohnutých časoch mali noviny názov Prieboj v boji za slobodu.
Rýdzi vysvetlil, že „periodikum vychádzalo v náklade asi päťtisíc kusov. Nepredávali sme ho, ale rozdávali v Prievidzi, dodávkovými autami sme ho vozili aj do ďalších miest a obcí v okrese.
V chemičke
Takáto činnosť neostala bez povšimnutia vtedajších mocných. V roku 1970 začala štátna bezpečnosť Rýdziho vyšetrovať.
„Vyšetrovací spis bol založený na článkoch, ktoré vyšli v Prieboji v boji za slobodu. Bol som preto obvinený z hanobenia a osočovania socialistických krajín, hlavne Sovietskeho zväzu, alebo tiež z hanobenia čelného predstaviteľa štátu. Bol som odsúdený na jeden rok väzenia a podmienečne na tri roky,“ priblížil trpké obdobie svojho života Rýdzi.
Dostal zákaz vycestovať z krajiny, vyhodili ho zo zamestnania. Pracovať mohol už len ako robotník v nováckej chemičke, kde vyrábal podlahové krytiny.
Jeho protikomunistické aktivity ovplyvnili aj prácu jeho manželky, deti, ktoré mali výborný prospech, boli odporučené len na štúdium na učilištiach.
„Nežná revolúcia, ktorú som privítal s nadšením, ma zastihla v čase, keď som ešte pracoval v Novákoch. Bol som rehabilitovaný a mohol som sa vrátiť aj na nejaké lepšie pozície, no už som nechcel,“ zdôraznil Rýdzi.
Nikdy neobanoval nič z toho, čo robil, je presvedčený, že konal správne.
„Mnohé za socializmu bolo lepšie ako dnes. Ale nikdy by som nechcel, aby sa tie časy vrátili,“ dodal Rýdzi.
Čo písal Prieboj v roku 1968
*V tejto, pre našu socialistickú vlasť tak ťažkej situácii, rozhodli sme sa neperiodicky vydávať naše okresné noviny Prieboj takým spôsobom, akým sa nám to len dá. Chceme vás, drahí naši spoluobčania, informovať o tom, čo sa v našej vlasti, ako aj v našom okrese deje. Ste s nami drahí spoluobčania a my budeme s vami! Spoločne si totiž čo najvrúcnejšie želáme, aby okupanti z nášho územia čo možno najrýchlejšie odišli.
*Občania okresu Prievidza! Na protest proti protiprávnej prítomnosti vojsk varšavského paktu vyveste vlajky na pol žrde a čierne prápory.
*Komunisti Tatra Nábytku sa pýtajú: Premiéri vlád Varšavskej zmluvy, koho ste napadli, proti komu bojujete? Či toto sú zásady bratskej pomoci? Opustite okamžite územie našej vlasti!