PRIEVIDZA. Prírodné sily, ktoré spôsobujú škody na majetku ľudí, sa snaží skrotiť skupina firiem, ktoré obstáli vo verejnej súťaži, vyhlásenej Štátnym Geologickým ústavom Dionýza Štúra.
Svahové pohyby spôsobuje predovšetkým veľké množstvo podzemnej vody a sklon svahov. „Preto je prioritou zachytiť čo najviac vody z prostredia a odviesť ju to miestnych potokov,“ hovorí vedúci oddelenia inžinierskej geológie geologického ústavu Pavel Liščák.
To by sa malo podariť dosiahnuť sústavou vodorovných i zvislých vrtov, hlbokými rigolmi aj rekonštrukciou existujúcich plytkých rigolov.
Časť prác sa už najmä v Hradci podarilo dokončiť. Tu však monitorovanie účinnosti sanačných opatrení ukazuje, že príroda sa ľahko nevzdáva.
„Je zjavné, že veľké množstvo vody sa zachytiť podarilo, ale na zastavenie pohybu môjho domu to stačiť nebude,“ konštatuje Igor Čičmanec z Hradca. Preto odborníci zo spoločností TMG a Envigeo navrhnú dodatočné opatrenia.
Pri geologických prácach je bežne potrebné meniť detaily projektu „za pochodu“. Ukazuje sa to aj vo Veľkej Lehôtke pri konečnej autobusu. „Narazili sme na štruktúru, ktorá je na miestne pomery veľmi bohatá na vodu a musíme zmeniť postup aj technické riešenie odvodnenia,“ hovorí Jozef Hrbáčik zo spoločnosti TMG. Dodáva, že táto podzemná štruktúra pravdepodobne výrazne poháňa svahové pohyby.
O účinnosti sanačných prác sa už mohli presvedčiť aj niektorí ľudia. Hovoria o poklese hladiny vody v studniach. Je to daň za stabilizáciu svahov. Zmizli aj dva unikátne pramene. Tie vo Veľkej Lehôtke pramenili priamo uprostred asfaltovej cesty nad kostolom a na konečnej autobusov MHD.
„Na jeseň sme uvažovali, že pri jednom z prameňov založíme tradíciu ľudovej veselice, lebo prameň uprostred asfaltky nemajú v každej dedine. Teraz túto myšlienku môžeme vypustiť z hlavy,“ hovorí s úsmevom Jozef Petráš.
Mnohí sa pred začatím sanačných prác báli, že rozkopávky počas akcie vážne narušia miestnu dopravu. Nestalo sa tak. Odstávky ciest trvali maximálne niekoľko hodín, pričom ešte v deň ukončenia rozkopávky nastupovali asfaltéri a cesty dali do poriadku.
„Snažíme sa zbytočne neobťažovať ľudí prácami či už na verejných komunikáciách alebo na súkromných parcelách,“ hovorí Jozef Hrbáčik. „Azda takýto prístup presvedčí aj tých, ktorí odmietajú sprístupniť pozemky pre naše vrtné súpravy,“ dodal.
Autor: Matej Hlôška