Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Zlatokopov v Zimbabwe môže snaha vyžiť stáť slobodu

Cestovateľka z Dlžína Sonia Witten prináša svoj príbeh a zážitky v skupine zlatokopov v Afrike.

(Zdroj: SONIA WITTEN)

„Dobré ráno Kumbai, ako sa dnes máte? “

Kumbai sa na nás pozrie spoza svojich viackrát po domácky opravených okuliarov a na tvári sa mu objaví obrovský úsmev.

„Dobré ráno, slečna Sonia, dobré ráno, pán Peter!“

Nastúpime do bieleho taxíka, ktorý sa síce blýska čistotou, ale je posiaty škrabancami a preliačinami. Mnoho ľudí v Zimbabwe nevie šoférovať, cesty sú v úbohom stave a nikto, ani taxikári, nemajú peniaze na opravu svojich áut.

Sadneme si s malými dušičkami, od tohto muža závisí celá naša expedícia. Náš cieľ je dostať sa medzi zlatokopov v okolí Bulawaya a na niekoľko dní sa stať súčasťou ich života.

Dolovanie zlata je tu nelegálne, ale ľudia nemajú na výber. V krajine vládne 80-percentná nezamestnanosť a pôda je po rokoch klčovania stromov a korózie neplodná. Zlatokopectvo je jednou z mála možností, ako muži môžu uživiť svoje rodiny.

Sme si vedomí, že Kumbai nás môže odmietnuť, ba dokonca aj nás udať na políciu ako špehov, ale aj tak riskujeme a pýtame sa ho, či by nám nepomohol v našej misii. Kumbai najskôr dlho váha a rozhoduje sa, či žartujeme, alebo či to nie je nejaká pasca, ale vidíme v jeho očiach záblesk nádeje.

foto
Zlatokopi v Zimbabwe pracujú za dolár na deň.

Ľudia majú strach

Prvýkrát sme ho stretli, keď sme ako jediní bieli ľudia vystúpili v noci z autobusovej linky medzi hlavným mestom Harare a druhým najväčším mestom Bulawayo. Vybrali sme si ho z asi desiatky taxikárov, ktorí čakali práve na tento autobus s prísľubom lepšieho zárobku. Rozhodol jeho obrovský a úprimný úsmev a otcovská ruka, ktorou ma hneď od začiatku ochraňoval pred nočným svetom v Zimbabwe.

Kumbai sa bojí. Má strach nás vziať von z mesta na miesta, ktoré chceme vidieť, pretože nielen on sa môže dostať do problémov, ale aj my. Po chvíľke vysvetľovania, že my sme len ľudia zvedaví a nespokojní s tým, ako súčasné média zabúdajú na to, čo sa v jeho krajine deje, Kumbaj poľavuje. Vyhrala v ňom vidina každodenného zárobku, peniažky, na ktoré by v Bulawayo dlho a ťažko pracoval. Ale aj možnosť popozerať sa do kútov svojej krajiny, ktoré ešte nevidel a pre zlú finančnú situáciu by ani nikdy nemal možnosť vidieť.

Rýchlo ideme späť do ubytovne zobrať ruksaky a fotoaparáty. Osobné veci a pamäťové karty s fotkami lepím na dno skrine, ktorú mi Peter naklonil. Pre istotu. Ak by sa náhodou stalo, že by nás polícia prichytila v oblasti, kde nechcú púšťať cudzincov. Alebo prinajhoršom so zlatokopmi, hrozilo by nám vypočúvanie, konfiškácia osobných vecí a aj väzenie, ale to sú veci, na ktoré vôbec nemyslíme. Kumbai nám pomôže.

Získali sme priazeň osoby, ktorá nám odomkne všetky dvere. Lokálny človek, ktorý pozná domácu reč a zvyky a nie je pokazený turizmom, nebude sa nás snažiť obrať aj o to, čo nemáme.

Vydali sme sa na cestu

Po asi desiatke telefonátov a nakúpení jedla (mimo mesta je ťažké nájsť obchod) vyrážame na juh. Je už dosť neskoro a na každých desiatich kilometroch sú policajné zátarasy. Niektoré sa nám podarí prejsť bez zastavenia, ale párkrát nemáme také šťastie.

Zakaždým od nás pýtajú peniaze na pokutu, taxík je mestský a podľa nariadení nemôže jazdiť mimo mestskej oblasti. Ťažko je prehovoriť policajta, ktorý v nás vidí len dolárové bankovky, že my sme Kumbajovi priatelia a ideme mimo mesta na návštevu jeho rodiny. Príbeh, na ktorom sme sa dohodli vopred. Raz ho dokonca aj zatknú. Po dvadsiatich minútach sa nám podarilo presvedčiť policajta, za výkupné 30 dolárov Kumbai sadá spať do auta a ideme ďalej.

Kumbai po chvíli odbočí z hlavnej cesty a vezme nás na poľnú, ktorá nemá konca. Auto míňa dosť benzínu a začíname mať strach, že nebudeme mať dosť na cestu späť. Niektoré úseky kráčame pred autom a odhadzujeme kamene, aby sa nepoškodil podvozok.

Prechádzame popri spustnutých farmách s ruinami domov a stajní. Sú to pozostatky reformy prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý chcel vyhnať bielych, prosperujúcich farmárov z krajiny a vrátiť pôdu pôvodným, obyvateľom.

Od roku 2000 sa zo Zimbabwe, ktoré bolo dovtedy najviac prosperujúca krajina Afriky, stal štát, kde sa všetko jedlo dováža z okolitých krajín a nákupná sila spadla na úroveň spred pol storočia.

Pozeráme sa pred auto a čakáme, že uvidíme rieku. Kumbai vraví, že už by to tu niekde malo byť. Odrazu zastane a ukazuje pred auto. Namiesto rieky je tam len vyschnutý jarok. Ťažko zakrývame naše sklamanie, ale Kumbai zostáva pozitívny. Zaparkuje auto a uteká do kríkov. S údivom pozorujeme, ako sa odrazu vynorí spoza stromov s pastierom kráv a náruživo konverzujú.

Stretnutie za vyschnutou riekou

Po chvíli už kráčame po koryte vyschnutej rieky, kde hneď po prvej zákrute vidíme známky dolovania. Kumbai nám rozpráva o tom, aké je to nebezpečné dolovať zlato načierno a aké sankcie za to hrozia. Mnoho mužov, ktorých polícia chytila pri čine, už nikto nikdy nevidel, tí šťastnejší si odsedeli do sedem rokov vo väzení.

Mugabe zavrel skoro všetky bane a tisícky ľudí stratili prácu. Na rieky za obrovské úplatky pustil Číňanov, ktorí na nepoznanie zmenili prostredie, rozkopali rieky a vyklčovali všetko, čo im stálo v ceste. Teraz sa domáci snažia nájsť ten zvyšok rudy, čo Číňania zanechali.

Odrazu niekde v diaľke počujeme výkriky, pomaly sa tam približujeme a vidíme pred nami utekať ľudí. Kumbai zastane a začne kričať pozdravy, po krátkej výmene výkrikov vidíme ľudí v otrhaných šatách vychádzať z poza stromov a kríkov, výmoľov a dier v zemi.

Každý si nesie nejaké náradie, ktoré stihli chytiť pred tým, ako sa rozutekali v strachu pred políciou. Sú tu muži, pár žien a najmä deti, všetci majú jedno spoločné, upierajú na nás desiatky zvedavých očí plné otázok.

Ja a Peter všetkým kývame na pozdrav a sadáme si na zem, zatiaľ čo Kumbai hovorí domácim jazykom s vodcom skupiny zlatokopov.

Netrvá dlho a chlapec, ktorý leje špinavú vodu z vedra do plechovej nádoby plnej zeminy, na mňa kýva a volá ma k sebe. Prejdem cez kopy zeminy a kamenia k nemu a pozerám, ako ukazuje prstom na kus handry, ktorá leží so sklonom pod plechovým osievačom a po ktorej doteká zvyšok špinavej vody.

Musím si kľaknúť na kolená a skloniť hlavu úplne k handre, aby som si všimla, čo sa mi snaží ukázať. Malilinké žlté vločky, ktoré chlapec s obrovským úsmevom na tvári volá zlato.

Pozbiera pár vločiek do starej plastikovej nádobky, vezme opatrne handry a ide ich ešte vyprať do vedra s vodou, kde aj tie najmenšie vločky spadnú na dno.

Ilegálna drina

Po pol hodine pozorovania prichádzam na to, že tých úbohých pár vločiek získal z desiatich vedier zeminy, ktorú všetci, muži, ženy a aj deti ručne kopú vo vyschnutom koryte rieky. Zeminu preosiali s desiatkami vedier vody, ktorú nosia na hlavách z ručne vykopanej diery päťsto metrov odtiaľ.

Potichu a bez toho, aby som stála v ceste, nasledujem ženy do šácht, kde kopú zeminu a odkiaľ muži vyťahujú povrazmi na povrch plné vedrá. Nasledujem aj chlapcov do menších dier, kde tyčami pomaly načínajú steny a dievčence, ktoré plnia vedrá v studni a odkiaľ ich muži nosia k osievaču.

Sledujem skupinku ľudí, ktorí pracujú neuveriteľne ťažko, od skorého rána do neskorého večera na to, aby zajtra mali oni a ich rodiny čo do úst. Ako sa dozvedáme, väčšinou zarobia len v priemere dolár denne na člena.

Spriatelila som sa s Mamoyo, dievčaťom s tvárou anjela a mozoľmi 50-ročného muža, ktorá ma prosí, aby som ju zobrala so sebou do Európy. Rozprávam sa tiež s Amahle, chlapcom v roztrhanom sieťkovanom tričku a kopačkách asi o tri čísla väčších ako jeho chodidlá, ktorý mi ukazuje, ako správne tyčou udierať do steny, aby sa odlúpilo čo najviac zeminy.

Je tam aj Jabulani, ktorý ma zasväcuje do procesu upravovania zlatých vločiek ortuťou, Manqoba, vodca skupiny, ktorý mi ukazuje, ako správne ušúľať tú najväčšiu cigaretu, akú som kedy videla zo sušených lístkov a novinového papiera.

Cítim sa s nimi dobre. Sú to ľudia, ktorých spája nielen strach, ale aj pevné predsavzatie prežiť napriek nepriazni zimbabwského režimu. Títo ľudia spolu jedia skromné potraviny, ktoré sa im podarí za zlato kúpiť v najbližšej dedinke, spia pod korunami okolitých stromov, extrémne ťažko celý deň pracujú, ale aj sa spolu smejú na zábavných drobnostiach, ktoré deň prinesie, hrajú sa počas oddychu a navzájom si vo všetkom pomáhajú.

Odchádzame s ťažkým srdcom a fotoaparátmi plnými veľavravných fotiek. Našim novým priateľom nechávame všetko, čo nepotrebujeme, cukríky, pero, vreckovky, mydlo, zošit a za plnú hrsť dolárových bankoviek. Malá odmena za to, že nás medzi seba pustili a zasvätili nás do sveta zlatokopov…

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 8. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 9. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 10. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 1. Počúvali ste na cestách kazety v aute? Vieme, kto za tým stál
 2. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 3. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 4. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 7. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 8. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 9. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 060
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 330
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 7 120
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 346
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 4 139
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 645
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 640
 8. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 3 249
 9. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 220
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 813

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Dobrý deň...
 2. Filip Balint : Cesta do Holandska
 3. Igor Lichý: Quo vadis CE ZA AR?
 4. Richard Dubovický: Pomôže slobodným matkám v Prešove nový mestský podnik?
 5. Rudolfa Vallová: O čom je Hegerova komunikácia
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo spája Gašpara a expriateľku Mikulca?
 7. Miroslav Makyta: Boris Kollár ako trójsky kôň opozície
 8. Martin Pilnik: Odpovede pre očkovaných o fungovaní imunity a prečo o očkovaných vieme všetko a "o prekonaných" veľké nič
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 860
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 097
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 568
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 717
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 830
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 654
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 181
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 843
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ilustračné foto

Mesto Prievidza si prevezme do svojej správy vyvolané investície časti obchvatu mesta, ktorého výstavbu pripravuje Slovenská správa ciest (SSC).


TASR 6 h
Ilustračné foto.

Súčasťou prehliadkovej trasy budú okrem jednotlivých nádvorí aj priestory francúzskeho parku, lodžie Huňadyho sály či Stĺpovej siene.


TASR 9 h
Pätica hrdinov, ktorá pomocou AED zachránila ľudský život.

V roku 2019 takýto prístroj dostali darom od Trenčianskeho samosprávneho kraja aj dobrovoľní hasiči z Nitrianskeho Rudna. Využili ho najlepšie, ako je len možné. Presvedčte sa sami.


10 h

V pravidelnom video-podcaste MY Športujeme sa dozviete okrem iného aj to, ako sa darilo Adamov Žampovi s jeho bratom Andreasom v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára v lyžovaní.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Výrazné obmedzenie v tvrdošínskom okrese sa od 25. októbra týkajú už aj očkovaných.


11 h

Na nájomné bude prispievať Európska únia.


8 h

Trnava má málo bytov, ľudia vyhľadávajú domy ďalej od mesta. Realitní makléri sa zhodli, že ceny za byty v Trnave išli hore až o 20 percent. Oveľa drahšie vyjdú v súčasnosti pozemky.


10 h

Ľuďom sa nepáčia najmä zjednosmernené ulice.


23. okt

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Dobrý deň...
 2. Filip Balint : Cesta do Holandska
 3. Igor Lichý: Quo vadis CE ZA AR?
 4. Richard Dubovický: Pomôže slobodným matkám v Prešove nový mestský podnik?
 5. Rudolfa Vallová: O čom je Hegerova komunikácia
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo spája Gašpara a expriateľku Mikulca?
 7. Miroslav Makyta: Boris Kollár ako trójsky kôň opozície
 8. Martin Pilnik: Odpovede pre očkovaných o fungovaní imunity a prečo o očkovaných vieme všetko a "o prekonaných" veľké nič
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 860
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 097
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 568
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 717
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 830
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 654
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 181
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 843
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu