PRIEVIDZA. Krehká krása vystavená v tomto období v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi skôr narodených prenáša do detstva, mladšej generácii približuje, ako vyzerali Vianoce kedysi.
Expozícia fúkaných ozdôb na stromčeky je zostavená zo zbierkových fondov múzea.
Symbolické stromčeky
Trend zdobenia stromčekov sa neustále mení. Kým v súčasnosti mnohí preferujú len dve – tri farby, ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi boli stromčeky u nás pestrofarebné. Také boli aj fúkané gule, ale tiež mnohé ďalšie ozdoby iných tvarov, napríklad šišiek, či dekorácie vyhĺbeným otvorom.
Desiatky vianočných ozdôb vystavených v Hornonitrianskom múzeu od názvom Krehká krása pochádzajú zo zbierok múzea, pričom väčšinou sú darované od ľudí. Na mnohé si skôr narodení spomenú, pretože pred rokom 1989 boli ozdoby v obchodoch rovnaké, vyrábalo ich len pár podnikov.
Najstaršie vystavené šišky sú z dvadsiatych rokov minulého storočia. Aj tie sú zavesené na symbolických vianočných stromčekoch, ktoré vytvorili pracovníci múzea.
Expozícia je doplnená aj o rôzne ozdobné reťaze na stromčeky, ale aj obaly zo salónok.
Tajné zdobenie
Prvý písomný zápis o vianočnom strome je z roku 1570 v brémskej kronike v Nemecku. Ozdobený bol sladkosťami, papierovými kvetmi a určený bol deťom.
Postupne sa tradícia zdobenia stromčekov dostala aj do iných krajín, vrátane Uhorska, ktorého súčasťou bolo aj Slovensko. Ihličnany zdobili najskôr len šľachtické a meštianske domácnosti. V mestských rodinách sa používali prvé sklenené ozdoby, girlandy a niektoré ozdoby vyrábali už dávno pred sviatkami rodičia s deťmi.
Na vidiek prenikli stromčeky až koncom 19. storočia. Pripevňovali sa na stropnú hradu izby. Na vetvičky vešali ovocie, ale aj strukoviny a chlieb. Neskôr balili do pozlátky kockový cukor, na stromčeku viseli aj medovníky a papierové reťaze.
V mestách sa stromčeky predávali na trhu a často sa pripravovali v tajnosti až počas Štedrého dňa, aby deti verili, že ich spolu s darčekmi priniesol Ježiško.
Výstava fúkaných vianočných ozdôb v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi je prístupná do 9. januára.