Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Osem gólov fantastickej Jakubisovej, Slovensky zdolali Srbsko a postúpili

Neskutočný obrat predviedli slovenské hádzanárky, ktoré zdolali po veľkej dráme vicemajsterky sveta.

(Zdroj: SITA)

KAMENEC POD VTÁČNIKOM. Veľký podiel na výhre Slovenska mala rodáčka z Kamenca pod Vtáčnikom Lýdia Jakubisová.

Slovenské hádzanárky postúpili na ME v Maďarsku a Chorvátsku do nadstavbovej fázy. V rozhodujúcom súboji o postup zo základnej D-skupiny vyhrali v Osijeku nad vicemajstrom sveta Srbskom po veľkej dráme 23:21 a v tabuľke obsadili s dvoma bodmi tretie miesto.

„Je to fantázia, žijeme si svoj sen, človek tomu ani neverí. Tento zápas sa určite zapíše do histórie,“ po zápase povedala Jakubisová.

V hale Gradski vrt prehrávali Slovenky v polčase o päť gólov, ale v druhom ukázali skvelý obrat. Najlepšou strelkyňou Slovenska bola Lýdia Jakubisová s ôsmimi gólmi.

„Dosiahli sme historický úspech. My musíme asi začať hrať až od druhých polčasov. Ani teraz sme nezložili hlavy, vedeli sme, že už sme vedeli otočiť aj iné zápasy. V prvom polčase som netušila, že to bude môj deň. Lucka bola dnes v bránke famózna,“ dodala.

Šťastná Jakubisová. FOTO: TASR

Srbsko - SLOVENSKO 21:23 (11:6)

Najviac gólov Srbska: Cvijičová 6, Lekičová 4, Bandelierová 3 - zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová, Súlovská - Jakubisová 8, Trehubová 2, Beňušková 3/2, Czaniková 1, Dubajová 1, Súkenníková 2, Školková 3, Rajnohová, Horňáková, Bíziková, Kertészová 3, Michnová, Blažeková
Rozhodovali: Marín a García (obaja Šp.), vylúčenia: 4:4, ČK: 41. Czaniková (SR) po troch vylúčeniach, 7m hody: 5/0 - 1/1, 2500 divákov

Slovenky s dvoma zmenami na súpiske prvý útok nevyužili a Lekičová po 42 sekundách hry otvorila skóre. Na druhej strane kontrovala Dubajová, no po technickej chybe sa Srbky v 3. minúte dostali prvýkrát do dvojgólového vedenia 3:1. Brankárka Gubiková potom zlikvidovala sedmičku Stoiljkovičovej, no jej spoluhráčky sa ale v útoku proti agresívnej obrane trápili, strieľali z nepripravených pozícií a v 14. minúte po šnúre troch inkasovaných gólov prehrávali 3:6. Poloz reagoval oddychovým časom, jeho zverenky ale aj po prestriedaní kopili chyby. Šnúru bez gólu natiahli na takmer desať minút a to už bol na tabuli hrozivý rozdiel 3:8. Jakubisová potom dvakrát zahodila čistú šancu a súper viedol tri minúty pred pauzou 11:4. Slovenkám vliali nádej dva góly Školkovej, no aj tak išli do kabíny s päťgólovým mankom.

Po zmene strán slovenská ekipa ožila. Štvorgólovú sériu presných zásahov zakončila po rýchlom protiútoku suverénne Jakubisová a Slovenky v 37. minúte znížili iba na rozdiel dvoch gólov 11:13. V 41. minúte musela opustiť palubovku po troch dvojminútových vylúčeniach a následnej diskvalifikácii Czaniková, no strelecky disponovaná Jakubisová štvrťhodinu pred koncom upravila už na 14:15. Slovenky výrazne zlepšili obranu i prechod do útoku a v 47. minúte sa zásluhou Kertészovej dostali prvýkrát do vedenia - 16:15. Dráma pokračovala, Gubiková zmarila aj štvrtú sedmičku súpera, no Srbky sa päť minút pred koncom vrátili do vedenia 19:18. Tri minúty pred koncom to bolo 20:20, rozhodoval každý gól. Gubiková za stavu 21:21 chytila piatu sedmičku a na druhej strane Beňušková so Súkenníkovou spečatili skvelý obrat a postup Slovenska.