Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Jakub Benko prekonal traťový rekord Memoriálu Štefana Kotiana

V Ráztočne sa pri príležitosti nedožitých 52 rokov bežca konalo tradičné podujatie.

Trojica najlepších mužov.(Zdroj: ARCHÍV OBCE)

RÁZTOČNO. Pripravil ho obecný úrad v Ráztočne za pomoci starostu obce Ivana Škrteľa.

Beh na 2 700 metrov má prevýšenie 101 metrov, štart bol v Ráztočne pri futbalovom ihrisku a cieľ v Morovne na bývalom letisku, svojou účasťou prekvapili traja maratónci z ukrajinského Kyjeva.

Po príhovore privítal 76 účastníkov starosta obce, štartérom bol už tradične otec Štefana Kotiana. Za priaznivého novembrového počasia sa vedenia ujal Jakub Benko, ktorý potvrdil úlohu favorita a traťový rekord prekonal o 14 sekúnd, vďaka čomu si z Ráztočna odviezol finančnú prémiu. Ako prvý trať zabehol výrazne pod desať minút, hodnota nového rekordu je 9:47. Druhý v cieli bol víťaz v kategórii mužov nad 40 rokov Zdenko Koleda z Rajca, tretí bol najlepší zástupca okresu, domáci Ján Albert z Ráztočna.

Medzi ženami triumfovala po tretí raz Silvia Valová (Trian UMB Banská Bystrica) pred bežkyňami z AK Baník Prievidza Máriou Václaviakovou a treťou Laurou Balážovou. Piata medzi ženami dobehla do 49 rokov jedenásťročná talentovaná dcéra zosnulého bežca Lenka Kotianová z ŠKP Žilina.

Bežali aj bratia Štefana Kotiana, v kategórii B muži 40 – 49 rokov dobehol Marián ôsmy a Samuel na pätnástom mieste. Najmladším účastníkom bola 10-ročná neter Štefana Kotiana Michaela, ktorá skončila medzi ženami na jedenástom mieste. Najstarším bol, 79-ročný František Číž z Prievidze, držiteľ traťového rekordu v kategórii mužov nad 70 rokov.

Pozoruhodné je aj víťazstvo Evy Budinskej z Poluvsia v kategórii žien nad 50 rokov, ktorá ako jediná zo žien absolvovala všetkých sedem ročníkov a vždy vo svojej kategórii zvíťazila. Ďalší ročník memoriálu plánujú organizátori na 14. novembra 2015.

Výsledky:

Kategória A (muži do 39 rokov): 1. Jakub Benko 9:47 (MKŠS-AK KnM), 2. Ján Albert (Ráztočno) 11:06, 3. Martin Pekár (AK Baník Prievidza) 12:17

Kategória B (muži 40 – 49 rokov): 1. Zdenko Koleda (Rajec) 10:41, 2. Konštantín Železov (Kyjev) 11:46, 3. Miroslav Ťapušík (Hasiči Handlová) 11:52

Kategória C (muži 50 – 59 rokov): 1. Milan Ivan (BK Sliač) 11:14, 2. Anton Beliansky (AK Baník Prievidza) 11:30, 3. Ľubomír Madaj (Ráztočno) 11:53

Kategória D (muži 60 – 69 rokov): 1. Peter Fašung (3 Athletics Prievidza) 12:40, 2. Stanislav Sviták (AK Žilina) 13:07, 3. Peter Kypta (BK Sliač) 13:20

Kategória E (muži 70 rokov a viac): 1. Jozef Bašovský (ZTŠČ Baňa Cigeľ) 16:54, 2. Ľudovít Jurečka (BS Tatran Turany) 17:53, 3. Ivan Reichmann (Handlová) 17:54

Kategória F (ženy do 49 rokov): 1. Silvia Valová (Trian ŠK UMB BB) 12:26, 2. Mária Václaviaková (AK Baník Prievidza) 13:12, 3. Laura Balážová (AK Baník Prievidza) 14:06Kategória G (ženy 50 rokov a viac): 1. Eva Budinská (Poluvsie) 14:17, 2. Janka Koledová (Rajec) 15:10, 3. Tatiana Rajníková (ŠKP Žilina) 16:07

Šport

1. Hlavný ťah na Prievidzu bol ráno ochromený. Policajti vyčíslili predbežné škody 955
  2. Neďaleko Prievidze horela chatka. Počas zásahu hrozil výbuch 710
  3. Hrozivo vyzerajúca nehoda paralyzovala dopravu v Handlovej (+FOTO) 581
  4. Mestská liga v elektronických šípkach: Poradie po 17. kole 275
  5. Bojnické kúpele s rekordnou obsadenosťou. Dosiahli miliónový hospodársky výsledok (+FOTO) 152
  6. Lyžovačka na Remate nebude. Vieme, kde v regióne si užijete sneh 136
  7. Handlovská materská škola sa dočká obnovy. Čo všetko sa bude realizovať? 129
  8. Ronaldinho hral aj na Slovensku. Hovorí sa, že jeho dres bývalý futbalista Púchova prehral 104