PRIEVIDZA. Predmety, ktoré pred 17. novembrom 1989 boli úplne bežné, sú v súčasnosti raritami, prípadne pre mladú generáciu takmer neznáme.
Za štvrťstoročie, ktoré uplynulo od pádu socialistického zriadenia vo vtedajšom Československu, sa stranícke legitimácie, zástavy pionierskych skupín alebo odevy pre malé iskričky stali už len múzejnými exponátmi.
Časť našej histórie
Môžeme si o období totalitného vládnutia komunistov myslieť čokoľvek, isté je, že išlo o desiatky rokov, ktoré sú súčasťou histórie našej krajiny.
Predmety z tejto doby zhromažďovali už pred rokom 1989 múzejníci z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. A podľa jeho riaditeľky Ivety Géczyovej sa ich nezbavili ani po nežnej revolúcii.
„Nestalo sa tak nielen preto, že vyraďovanie predmetov z muzeálnych zbierok je problematické, ale hlavne z dôvodu, že múzejníci berú socializmus ako súčasť spoločenského vývoja, časť našej histórie,“ vysvetlila Géczyová.
Do zbierok múzea sú podľa jej slov „zaraďované a uchovávané veci reprezentujúce feudalizmus, poddanstvo, vojny, porobu národa, ale aj doklady doby, ktorá nie je dávna a mnohí ju majú v živých spomienkach.“
Riaditeľka Hornonitrianskeho múzea hovorí, že „produkty svojej epochy takmer vždy postupne prestávajú plniť pôvodnú funkciu a miznú zo života. Keď dané obdobie začína verejnosť vnímať ako skutočnú históriu, vtedy nastupuje záujem múzeí. Fond nie je uzatvorený a jeho dopĺňanie je úlohou múzea.“
Socialistické záväzky
V samostatnom fonde Hornonitrianskeho múzea venovanom socializmu sa artefakty z tohto obdobia zhromažďovali už pred rokom 1989.
Zachovať sa podarili sochu Lenina, znaky s kosákom a kladivom, vlajky a zástavy pionierskych skupín a oddielov z Prievidzského okresu, ale tiež pionierske stuhy, šatky alebo odevy a odznaky iskričiek.
„Vo fonde máme aj stranícke legitimácie a preukazy vtedajších organizácií, letáky, periodiká a tlač informujúcu o udalostiach významných pre tú dobu. Nechýbajú však ani pozdravné a ďakovné listy výborov strany, socialistické záväzky, stranícke a štátne vyznamenania, diplomy, odznaky a mnohé ďalšie predmety,“ priblížila Géczyová.
Ťažko sa jej zo spomenutých vecí vyberajú nejaké výnimočné. Tvrdí, že „to, čo sa pokladalo za unikát vo svojej dobe, je dnes celkom nepodstatné. Pre múzejníka má každý zbierkový predmet hodnotu.“
Predmety z obdobia socializmu boli v Hornonitrianskom múzeu vystavené v roku 2009, keď sme si pripomínali dvadsať rokov od pádu komunizmu. Symboly a odevy pionierov a iskier si vtedy prišli pozrieť deti, ktorým boli úplne neznáme.