BOJNICE. V posledných mesiacoch sa veľa hovorí o ebole, vírusovom ochorení, ktorá v súčasnosti postihuje krajiny západnej Afriky.
„Neraz sa však o tejto chorobe šíria nepodložené fámy a nesprávne informácie,“ hovorí Marián Jakubis z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza a dodáva, že ľudia by mali mať o ebole aspoň základné údaje.
Na začiatku je horúčka
„V súčasnosti sa v našej krajine, ani v okolí nevyskytol žiadny prípad ochorenia,“ zdôrazňuje Jakubis, no pripomína, že riziko netreba podceňovať.
Ebola sa prenáša úzkym kontaktom s chorým živým alebo mŕtvym, najmä krvou a inými telesnými tekutinami. K prenosu môže dôjsť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to až do troch mesiacov po ich uzdravení.
„K prenosu dochádza taktiež nedostatočne sterilizovanými injekčnými striekačkami a ihlami. Človek sa môže nakaziť aj kontaktom s krvou alebo telesnými tekutinami živých alebo uhynutých voľne žijúcich zvierat,“ objasnil Jakubis.
Upozornil však, že ochorenie sa neprenáša bežným kontaktom na verejnosti s ľuďmi, ktorí nejavia známky ochorenia, ani pri manipulácii s peniazmi alebo potravinami, či plávaním v bazéne. Neexistuje podľa neho ani dôkaz o prenose vzduchom, ani od ľudí, pokiaľ nemajú klinické príznaky. Neprenášajú ho ani komáre.
Čas od nakazenia do prejavenia klinických príznakov ochorenia je dva až dvadsaťjeden dní.
Ebola sa prejavuje horúčkami, bolesťami svalov, hlavy, hrdla a slabosťou. V ďalšom štádiu je to zvracanie, hnačky, vyrážky a poruchy funkcie pečene a obličiek.
Treba zostať doma
„Pri ceste do postihnutých oblastí je riziko infekcie vírusom eboly nízke, pokiaľ sa človek vyhne kontaktu s chorými a voľne žijúcimi zvieratami. Je potrebné vyhýbať sa nechránenému pohlavnému styku a nekonzumovať mäso z voľne žijúcich zvierat,“ upozornil Jakubis.
Ak sa do troch týždňov po návrate domov objaví horúčka, nevysvetliteľná únava, hnačky, bolesti hrdla, kašeľ alebo iné závažné príznaky, mal by človek zostať doma a kontaktovať telefonicky svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze,
„Lekár po predvolaní pacienta zhodnotí jeho klinický stav, aby vylúčil podozrenie či sa jedná o ochorenie tohto druhu. Podozrenie na Ebolu hlási lekár príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a územne príslušnej infekčnej klinike, respektíve infekčnému oddeleniu. Regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečí protiepidemické opatrenia,“ dodal Jakubis.