PRIEVIDZA. S významným prievidzským výtvarníkom Imrichom Vysočanom sú spojené tento rok dve výročia.
V septembri by sa bol dožil deväťdesiatych narodenín a 9. novembra uplynulo dvadsať rokov od jeho úmrtia.
Tvoril aj monumenty
Kresliarsky talent Imricha Vysočana sa prejavil už na prievidzskom reálnom gymnáziu a ďalej sa rozvíjal počas vysokoškolského štúdia na oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave.
Po skončení školy sa zapojil do výtvarnej činnosti. Predstavil sa ako výborný grafik, kresliar a ilustrátor detskej knihy.
Jeho najtvorivejším obdobím boli šesťdesiate a sedemdesiate roky, kedy pod jeho rukami vznikli stovky monumentálnych diel v architektúre. Vytvoril návrhy sgrafít nad vchodmi do bytových domov na prievidzskom sídlisku Píly, mozaiky, štrukturálne omietky a betónové reliéfy v školách, nákupných strediskách, na železničných staniciach či v ďalších budovách po celom Slovensku.
Popri tvorbe monumentálnych diel maľoval aj obrazy. Zanechal ich v galériách, firemných a súkromných zbierkach.
Prievidza ho inšpirovala
Do rodnej Prievidze sa natrvalo vrátil v roku 1975. Práve „prievidzské obdobie“ jeho života a tvorby bolo najplodnejšie v komornej tvorbe. Podnetom pre obrazy mu boli veže prievidzských kostolov a mnohé zákutia mesta. V jeho olejomaľbách zostal zachovaný pre budúce generácie zbúraný mestský pivovar, kamenný most do Carpathie, niekdajšia poštová ulica a ďalšie dnes už neexistujúce budovy.
Ako jediný výtvarník zachytil na plátne Vzburu prievidzských žien, pričom sa zachovali jej tri repliky.
Imrich Vysočan má na svojom konte viacero samostatných výstav aj spoločných s inými umelcami. Vystavoval na hornej Nitre, po celom Slovensku, ale aj v Prahe, Moskve, Štokholme, Drážďanoch, Kyjeve a Krakove.