Aj o tom je pokračovanie rozprávkovej knihy OVCE.sk, ktorá poučí a zabaví nielen deti, ale aj rodičov a starých rodičov. Knihu uviedli do života sladučkými pusinkami tri dobré sudičky, no hlavne mamy, Zuzka Haasová, Lucka Hablovičová a Karin Majtánová, ktoré takúto vzdelávaciu pomôcku oceňujú.
Pokračovanie úspešnej detskej knihy nesie príznačný názov Za siedmimi vyšpúlenými perami a siedmimi lajkmi. Venuje sa totiž problematike reputácie na internete, zdieľaniu a zneužívaniu fotografií na sociálnych sieťach a jeden z príbehov je aj priamym apelom na rodičov. Tí si častokrát neuvedomujú, že práve fotografie detí v domácom prostredí sú vyhľadávaným artiklom rôznych sexuálnych predátorov. Kniha vystríha deti aj pred tým, že nie všetci internetoví priatelia sú nevyhnutne aj skutočnými kamarátmi. „Máme skúsenosť s tým, že nám na Linku detskej istoty volajú deti, ktoré trápi, aký obraz o nich na internete šíria ich kamaráti. Je to špecifický fenomén dnešnej doby, ktorý sa odohráva na internete. Keďže deti na ňom trávia čoraz viac času, je dôležité, aby vedeli, ako sa tam majú správať," hovorí psychologička Miriama Somorovská.
Prečo sa téme bezpečného používania moderných komunikačných prostriedkov treba venovať ako komplexnému problému v rámci celej rodiny vysvetľuje autor knihy Miro Drobný: „Dnes tu máme novú generáciu detí, ktoré v 2-3 rokoch používajú tablety a hrajú sa na mobilných telefónoch, v 6-tich rokoch sa pripoja na sociálnu sieť, v 9-tich už vytvárajú vlastný blog a v 12-tich vymýšľajú, ako sa dá na internete zarobiť. Rodičia pochopili, že chrániť a vzdelávať svoje deti aj v tejto oblasti teda musia už od predškolského veku a pokračovať v tom až dovtedy, kým sa to neotočí a deti nezačnú vzdelávať ich. Nie všetci totiž dokážeme držať krok s neustále napredujúcimi technológiami.“
Knihu uviedli do života tri krstné mamy, Zuzka Haasová, Lucka Hablovičová a Karin Majtánová a pokrstili ju sladkými snehovými pusinkami. Asistovala im pri tom Romi Féderová Haas, dcéra Zuzky Haasovej, ktorej sa rozprávky OVCE.sk veľmi páčia. „Projekt OVCE.sk poznám od dcérky, ktorá bola nadšená, že sa staneme jeho krstnými mamami. Tieto rozprávky sú také zábavné a poučné, že ich pozerávame spolu a spolu potom rozoberáme aj ich posolstvá,“ vysvetľuje Zuzka Haasová.
Sudičky Karin Majtánová a Lucia Hablovičová dodávajú:„Sme radi, že je tu projekt, ktorý nám pomáha odkomunikovať nie práve jednoduché témy zábavným, odľahčeným spôsobom, čo je deťom bližšie, ako keby sme im rovno niečo prikazovali a zakazovali.“
Dôležitosť vzdelávania detí a tínedžerov si uvedomuje aj mobilný operátor Telekom, ktorý je generálnym partnerom projektu OVCE.sk. „Pre naše deti sú dnes smartfóny a iné dotykové hračky samozrejmosťou. Ani poriadne nehovoria a už si vedia spustiť hru na mobile a internete. Sme radi, že v digitálnej dobe ešte vznikajú detské knihy a deti čítajú spolu s rodičmi, o to viac, ak sa kniha venuje bezpečnému internetu. Pre menšie deti je to ich prvá „učebnica“, ktorá ich pripraví aj do online života,“ vraví Andrej Gargulák, šéf korporátnej komunikácie Telekomu.