Niektorí kandidáti sa vzdali kandidatúry. Ak napriek tomu získajú hlasy, nebudú do výsledkov započítané.
PRIEVIDZA. V štyroch mestách a štyridsiatich ôsmich obciach okresu Prievidza sa dnes, 15. novembra, konajú komunálne voľby.
Kompletný zoznam kandidátov na starostov, primátorov a poslancov zastupiteľstiev v obciach a mestách okresu Prievidza nájdete tu.
Celkovo je otvorených 137 volebných miestností. V Prievidzi ich je 44, v Handlovej 18, v Novákoch a Bojniciach po päť. Z obcí je najviac, 5 volebných miestností, v Nitrianskom Pravne.
V zoznamoch voličov je v okrese Prievidza zapísaných 116 608 oprávnených voličov.
Volebné miestnosti sa otvorili o siedmej ráno, výnimkou boli len Lazany, kde hlasovanie začalo už o šiestej. Všetky miestnosti sa zatvoria rovnako o 20. hodine. Podľa agentúry TASR ako prvý nielen v Lazanoch, ale aj v celom okrese Prievidza vhodil hlasovací lístok do volebnej schránky päť minút po šiestej Jaroslav Fuska.
Ako prvý hlasoval na hornej Nitre Jaroslav Fuska, už päť minút po šiestej hodine. V Lazanoch totiž otvorili volebnú miestnosť už o šiestej hodine. Foto: TASR
Obvodná volebná komisia v Prievidzi informovala, že na niektorých hlasovacích lístkoch sú uvedené aj mená kandidátov, ktorí sa vzdali kandidatúry. Hlasy by im preto voliči nemali odovzdávať, pretože pri sčítavaní sa na ne nebude prihliadať.
V Handlovej sa vzdal kandidatúry na poslanca v prvom volebnom obvode Juraj Geschwandtner (SZ).
Jozef Šebest (KDH) stiahol svoju kandidatúru na starostu Pravenca.
V Prievidza sa o hlasy voličov pri voľbe primátora neuchádzajú Viera Hurtišová (KSS) a Jozef Lohyňa (SZ). Z kandidátky v prvom prievidzskom volebnom obvode strana SNS stiahla Ladislava Rickera a v tomto obvode na poslankyňu nekandiduje ani Viera Hurtišová (KSS).
Ako postupovať pri hlasovaní
► Volič je povinný preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti. Ak niekto pri sebe vo volebnej miestnosti nemá preukaz totožnosti (občiansky preukaz, cestovný pas), podľa zákona o komunálnych voľbách má v takom prípade občan možnosť požiadať, aby mu boli vydané hlasovacie lístky, ak ho spoznal aspoň jeden z členov volebnej komisie, alebo ak preukázal svoju totožnosť svedectvom dvoch osôb, ktoré sú známe komisii. Ak však nie je možné využiť ani spomenutú možnosť, jedinou možnosťou ako sa zúčastniť volieb je vrátiť sa pre preukaz totožnosti a prísť do volebnej miestnosti ešte raz.
► Po preukázaní totožnosti a po zázname v zozname voličov dostane volič vo volebnej miestnosti od okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce alebo mesta a dva hlasovacie lístky. Hlasovací lístok pre voľby starostu obce, v meste primátora a hlasovací lístok pre voľby poslancov obecného, v meste mestského zastupiteľstva.
► Po prevzatí obálky a hlasovacích lístkov vstúpi volič do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov, teda na odovzdanie hlasu vybraným kandidátom - zakrúžkovaním ich poradového čísla.
► Na hlasovacom lístku pre voľby starostu obce alebo primátora mesta zakrúžkuje volič poradové číslo len jedného kandidáta.
► Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov obecného alebo mestského zastupiteľstva zakrúžkuje volič poradové čísla jednotlivých kandidátov, avšak najviac u toľkých kandidátov, aký počet poslancov má byť vo volebnom obvode zvolený (údaj je uvedený na hlasovacom lístku).
► V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič do obálky jeden hlasovací lístok pre voľby poslancov obecného alebo mestského zastupiteľstva a jeden hlasovací lístok pre voľby starostu obce alebo primátora mesta.
► Volič hlasuje tak, že po opustení priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov vloží obálku do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní.
► Volič, ktorý sa nemôže v deň volieb dostaviť do volebnej miestnosti, môže požiadať zo závažných, najmä zdravotných dôvodov okrskovú volebnú komisiu, v ktorej zozname voličov je zapísaný, o hlasovanie mimo volebnej miestnosti. V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami a obálkou. Volič hlasuje tak, aby sa dodržala tajnosť hlasovania.
► Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre telesný hendikep alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, nie však člena okrskovej volebnej komisie, aby za neho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a vložil do obálky.
minv.sk