PRIEVIDZA. Geológia je hlavnou témou podujatí pre školskú mládež, ktoré Hornonitrianske múzeum pripravilo v týchto dňoch v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.
Horná Nitra sa často prirovnáva k zmenšenému modelu Slovenska, pretože geologicky je mimoriadne zaujímavé, prelínajú sa tu prakticky všetky geologické obdobia.
„Najviac zastúpené sú druhohory a mladšie treťohory, kedy v našom regióne vznikalo hnedé uhlie. Preto sme k dňom vedy pripravili edukačné podujatie práve z tohto odboru," vysvetlila kurátorka geologických zbierok múzea Katarína Keratová.
Doplnila, že „múzeum vlastní veľmi bohatú geologickú zbierku hornín a minerálov, ktorá má približne 17-tisíc položiek. Ale pochváliť sa môžeme pravdepodobne najväčšou zbierkou treťohorných fosílnych rastlín na Slovensku, ktoré múzeum získalo najmä vďaka ťažbe uhlia."
Keratová deťom najskôr na mape približuje geologické a petrografické zloženie regiónu a upozorňuje na najväčšie náleziská minerálov, ale aj skamenelín živočíchov a rastlín. Účastníci podujatia sú prekvapení, že veľa druhohorných skamenených ulitníkov sa stále dá nájsť priamo v okolí bojnického zámku, ale aj pri obciach Malá a Veľká Čausa, Kľačno, Tužina a v iných lokalitách.
Na výstavke pripravila ukážky jednotlivých hornín, minerálov a skamenelín, ktoré si môžu deti chytiť do ruky a podrobne si ich poprezerať. K dispozícii majú aj dve binokulárne lupy, pomocou ktorých môžu preskúmať štruktúru hornín.
„Cieľom podujatia je žiakom priblížiť zložité geologické vedy, ukázať, že je to veda veľmi zaujímavá, ale zároveň prezentovať aj muzeálne zbierky a tiež prácu odborných pracovníkov múzea," dodala Keratová.