PRIEVIDZA. Všetky prievidzské cintoríny už majú aj virtuálnu podobu na internete. Pozostalí zo vzdialených kútov nielen Slovenska, ale aj sveta, tak už môžu svojim zomrelým symbolicky položiť na hrob veniec, kvety či kahanec, ale aj zanechať odkaz.
Mapy cintorínov tiež výrazne pomôžu pri hľadaní konkrétneho hrobu.
Chyby treba nahlásiť
Od júla na prievidzských cintorínoch, teda aj v Hradci, Veľkej a Malej Lehôtke, ale tiež v Necpaloch, prebiehala pasportizácia, teda sumarizácia hrobov. Vykonávala ju súkromná firma, ktorá jednotlivé hrobové miesta aj geodeticky zamerala.
„Bonusom od firmy, ktorá pasportizáciu urobila, sú virtuálne cintoríny na internete,“ povedal Miroslav Procháska, konateľ Technických služieb mesta Prievidza, ktoré sa starajú o cintoríny.
Virtuálne prievidzské cintoríny sú na stránke cintoriny.sk. Po zadaní mena zomrelého program vyhľadá jeho hrob.
„Okrem mena a priezviska zosnulého, dátumu narodenia a úmrtia, je tam aj fotografia hrobu, ale tiež údaj o zaplatení nájomného za hrobové miesto,“ zdôraznil Procháska a vyzval: „Pokiaľ niekto nájde v týchto údajoch chybu alebo nepresnosť, môže nám to nahlásiť.“
Každý hrob na internete má svojho administrátora, v prevažnej väčšine je to niekto z pozostalých. Tí môžu pridať napríklad životopis zosnulého alebo fotografie.
Ostaní ľudia môžu podľa Prochásku „zanechať pre zosnulého odkaz, symbolicky mu položiť na hrob kvety, veniec alebo zapáliť sviečku. Nevylučujeme, že v budúcnosti by sme po objednaní položili aj reálne na hrob kyticu alebo veniec.“
Pomôžu aj QR kódy
Na internete pri každom hrobe je aj QR kód. Je možné ho vytlačiť a pripevniť na pomník. Technické služby chceli pôvodne dať QR kódy automaticky na všetky hroby, no pomníky sú vo vlastníctve pozostalých a niektorým by sa to nemuselo páčiť.
„Vďaka QR kódu sa dajú priamo na cintoríne cez mobil získať informácie o hrobe, dajú sa skontrolovať platby za nájom hrobového miesta, alebo zanechať odkaz,“ vysvetlil Procháska. V budúcnosti by QR kódy mohli byť na hroboch významných osobností, aby sa ľudia o nich niečo dozvedeli.
„O významných ľuďoch, ktorých je v Prievidzi pochovaných niekoľko desiatok, by sa mohli ľudia dočítať onedlho aj v rámci virtuálnych cintorínov na internete,“ zdôraznil Procháska.
Na cintorín v elektronickej podobe na internete by malo v budúcnosti nadväzovať informačné zariadenie priamo na hlavnom prievidzskom cintoríne.
„Išlo by o kiosk, kde by si ľudia podľa mena zosnulého našli miesto, kde je pochovaný. Nie je vylúčené, že by dokonca zariadenie aj vytlačilo mapku, podľa ktorej by sa hrob hľadal ľahšie,“ dodal Procháska.
Virtuálne cintoríny na internete je možné prehliadať nielen v slovenčine, ale aj češtine, angličtine, nemčine a maďarčine.