PRIEVIDZA. Po troch rokoch od schválenia všeobecne záväzného nariadenia o pamätihodnostiach Prievidze k nemu prokurátor podal protest. Poslanci ho prijali.
Vedenie mesta však upozorňuje, že prokurátor nespochybnil celé nariadenie, ale len jedno jeho ustanovenie. Pamätihodnosti Prievidze by preto mali byť chránené tak ako doteraz.
Odstránili duplicitu
V prípade všeobecne záväzného nariadenia o pamätihodnostiach sa zopakoval problém ako pri iných nariadeniach.
„Nariadenia totiž obsahovali niektoré ustanovenia a citácie z rôznych zákonov, čo je chyba,“ vysvetlil vedúci právnej kancelárie prievidzskej radnice Róbert Pietrik.
Doplnil, že „v minulosti boli citácie a celé state zo zákonov prenášané do nariadení mesta pre lepšiu prehľadnosť konkrétnej problematiky, pre jej sumarizáciu, aby ľudia nemuseli listovať v iných zákonoch. Podľa prokurátora to však správne nie je.“
V prípade nariadenia o pamätihodnostiach bolo sporné ustanovenie, v ktorom sa hovorí o povinnostiach vlastníka pamätihodností, o zachovaní pamiatkovej hodnoty nehnuteľností pri ich obnove, ale aj o predkladaní projektovej dokumentácie na rekonštrukciu pamiatkovej stavby architektovi mesta.
Podľa prokurátora je takéto ustanovenie v rozpore so zákonom, pretože mesto nie je zmocnené nariadením ukladať povinnosti vlastníkovi pamätihodností.
„V našom nariadení toto ustanovenie byť nemusí, pretože je v iných zákonoch už uvedené a vlastníci pamätihodností ich musia rešpektovať. Stále teda zostáva v platnosti aj komunikácia s architektom mesta pred zásahom do nehnuteľnej pamätihodnosti. Ľudia sa teda nemusia báť, že by boli niektoré pamiatky znehodnotené pri obnove,“ doplnil Pietrik.
Píly sú jedinečné
V súvislosti s prievidzskými pamätihodnosťami sa najčastejšie spomína sídlisko Píly. Už pri schvaľovaní nariadenia v roku 2011 sa ozývali hlasy, aby neboli medzi pamätihodnosti zaradené stavby v tejto lokalite, ale len sochy.
Architektúra domov na Pílach je však jedinečná v rámci Slovenska, okrem Prievidze ju možno vidieť už len v dvoch mestách. Poslanci preto nakoniec sídlisko Píly ako celok zaradili medzi pamätihodnosti.
V zozname pamätihodností však nie sú len budovy, sochy, ale aj prírodné výtvory, historické udalosti, zemepisné a katastrálne názvy.
Pri schvaľovaní pred tromi rokmi bolo v zozname šesťdesiatdva pamätihodností Prievidze. V budúcnosti môžu pribudnúť aj ďalšie.
Niektoré pamätihodnosti Prievidze
Mestský dom – renesančná stavba postavená v 15. storočí v centre Prievidze
Kamenný most – postavený je na Košovskej ceste na rieke Handlovka
Vojnové hroby – sú na cintoríne a pochovaní sú v nich vojaci z prvej aj druhej svetovej vojny
Športovec – bronzová socha na Ulici F. Madvu z roku 1967 od A. Čuteka
Symboly mesta – erb, zástava, pečať, symbolický kľúč, insígnia poslanca a primátorská reťaz
Olympijská pochodeň zo Zimných olympijských hier v Turíne – originálna pochodeň z olympiády v roku 2006, ktorú Prievidzi venovalo partnerské talianske mesto Luserna San Giovanni
Rok 1771 – rok vzbury prievidzských žien
Prievidzské hody – cirkevný sviatok pripadajúci na polovicu augusta spojený s púťou na Mariánsky vŕšok
Stromy republiky – kedysi štyri, dnes dve lipy pred úradom práce, vysadené na pamiatku obrodného procesu v roku 1986