PORUBA. Lyžiarske stredisko v Porube bolo kedysi obľúbené a hojne navštevované nielen lyžiarmi z regiónu, ale aj zo vzdialenejších kútov Slovenska.
V posledných asi desiatich rokoch je situácia iná. Vlek je v prevádzke iba v prípade, že je dostatok prírodného snehu. Umelé zasnežovanie nie je možné, pretože pozemky pod lyžiarskym svahom nie sú usporiadané.
Prichádzali aj Bratislavčania
Nedávno sa bol na vlek a svah v Porube pozrieť Vladimír Bugár, ktorý sa kedysi podieľal na prevádzke tohto strediska.
„Bol som sklamaný. Areál je neudržiavaný, zarastený trávou, niektoré zariadenia sú rozbité,“ sklamane vymenoval Bugár.
Zaspomínal si na najlepšie časy strediska, keď ho navštevovali ešte aj ľudia z Bratislavy. K dispozícii mali bufet, kvalitné stravovanie, priestranné parkovisko, udržiavaný svah. Konali sa rôzne akcie, na ktoré prichádzali stovky ľudí.
„Mnohí mi dodnes volajú a pýtajú sa, prečo stredisko nefunguje. Doplatili na to aj Porubčania, ktorí si už prerábali domčeky a chceli prenajímať izby návštevníkom. Rozvoj cestovného ruchu v obci sa však zastavil,“ povzdychol si Bugár.
Vlek postavili ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia. V súčasnosti patrí obci, ktorá ho však prenajíma.
„Stredisko majú v rukách ľudia, ktorým na ňom nezáleží, nestarajú sa oň. Zmluva, ktorú má s prenajímateľom obec podpísanú, je nevýhodná,“ myslí si Bugár.
Obci hrozila pokuta
Pred približne desiatimi rokmi získala stredisko v Porube do prenájmu od obce firma TMG, ktorá má aj centrum na Remate.
„Víťaz vzišiel zo súťaže, ktorú obec urobila, s TMG bola podpísaná zmluva na jeden rok,“ povedala starostka Poruby Helena Čavojská, ktorá však v tom čase bola ešte poslankyňou zastupiteľstva.
Po uplynutí ročného prenájmu však TMG v Porube neskončila. Čavojská vysvetľuje, že „môj predchodca podpísal s firmou zmluvu na dobu neurčitú, s ktorou sa však poslanci nestotožnili. Zmluva bola pre obec nevýhodná, pretože sa v nej napríklad zaviazala do istého termínu usporiadať pozemky pod svahom.“
Tento zámer sa však nepodaril a Čavojská, ktorá sa medzi tým stala starostkou, začala s TMG rokovať. V zmluve totiž bola klauzula, že pokiaľ jedna zo strán nedodrží dohodnuté podmienky, zaplatí pokutu 200-tisíc korún.
„Hrozila nám táto pokuta, pretože sme pozemky nedokázali usporiadať. Dohodli sme sa s TMG na dodatku, v ktorom sa už nehovorí o pokute. Firma nám vyšla v ústrety, tak sme museli ustúpiť aj my. Súhlasili sme, že nám nebude platiť ročný paušál za prenájom strediska 100-tisíc korún, ale tisíc korún na deň, keď bude vlek v prevádzke,“ objasnila starostka.
Dodala, že posledné zimy príliš snehu nepriniesli, a tak stredisko fungovalo len sporadicky.
Problémy s pozemkami
Starostka sa zo zástupcami TMG stretáva každý rok, môže preto potvrdiť, že zabezpečuje potrebné revízie zariadení a aj kosí svah.
„Vyhovuje nám, že má stredisko niekto v prenájme, obec by jeho udržiavanie nezvládla finančne ani technicky,“ zdôraznila Čavojská.
Hovorí, že obci aj TMG záleží na fungovaní lyžiarskeho strediska v Porube a jeho ďalšom rozvoji. Problémom sú však neusporiadané pozemky, s ich majiteľmi sa zatiaľ nepodarilo dohodnúť na cene. Umelé zasnežovanie svahu je preto zatiaľ nereálne.
Potrebujú viac snehu
Zástupcovia TMG potvrdili slová starostky. V ďalšom rozvoji strediska, vrátane umelého zasnežovania, im bránia neusporiadané pozemky. Na nich nemôžu nič budovať, nijako do nich zasahovať.
Problémom svahu v Porube je aj jeho poloha smerom na juh. Keď svieti slnko, sneh sa na ňom rýchlejšie topí.
Vlek môže firma TMG prevádzkovať len v prípade, že je prírodný sneh. Na porubskej zjazdovke, keďže má mnohé nerovnosti, ho však potrebujú väčšie množstvo, aby bolo lyžovanie bezpečné. Pár centimetrov nestačí.