PRIEVIDZA. Deti zo Zariadenia núdzového bývania na Košovskej ceste v Prievidzi môžu využívať nové ihrisko a klienti útulku na rovnakej adrese zase oddychovú zónu na dvore.
Nezisková organizácia Harmónia, ktorá obe zariadenia prevádzkuje, na tieto projekty získala peniaze z darov.
Hojdačky, atrakcie pre deti, oddychová zóna, ohnisko...
Pozrite si fotogalériu >>
Náročné práce
„Našou hlavnou pýchou je umelý trávnik. Okrem toho deti majú drevené a plastové herné prvky, kolotoč, lezeckú stenu, hojdačky. Nechýba mobiliár, lavičky, stolnotenisový stôl a ďalšie doplnky vo forme hračiek - lopty, autíčka a podobne," povedala štatutárna zástupkyňa Harmónie Oľga Ďurčenková.
Za budovou útulku vyrástla aj nová oddychová zóna pre jeho klientov.
„Podarilo sa nám vysadiť veľké množstvo kvetov, urobiť skalku, ohnisko, chodníček," priblížila Ďurčenková.
Príprava nového ihriska ako i oddychovej zóny trvala od začiatku novembra minulého roka, keď sa Harmónia dozvedela, že mesto im dá za symbolickú cenu do podnájmu pozemok.
„Dosť náročné boli práce súvisiace s vyčistením pozemku. Bolo tam staré koľajisko, kríky, stromy. To všetko sme museli vyčistiť, vyklčovať," spomenula riaditeľka s tým, že veľkú zásluhu na vybudovaní ihriska i oddychovej zóny majú samotní klienti.
Mnohí z nich sa veľmi ochotne zapojili hlavne do čistiacich prác, za čo im patrí veľká vďaka," vyzdvihla.
Iniciatívny klient
Hlavným iniciátorom oddychovej zóny bol jeden z klientov útulku Juraj Drozd. Podľa jeho slov sa mu naskytla možnosť zveľadiť prostredie, kde býva, a preto sa jej chopil.
„Mali sme veľa kameňa. Mohli sme ho buď nákladne odvážať alebo ho zužitkovať. Mal som už skúsenosti s japonskou záhradou. V Japonsku je veľa sopiek, kopcov, inšpirovalo ma to, snažil som sa o vytvorenie takéhoto prostredia," poznamenal Drozd.
Projekty stáli neziskovú organizáciu 16-tisíc eur, väčšiu časť týchto nákladov hradila z peňažných darov a prostriedkov získaných formou dvoch percent z daní.
Harmónia má so svojimi dvoma zariadeniami aj ďalšie plány. „Pretože máme v útulku klientov, ktorí s vážnymi zdravotnými postihnutiami a obmedzenou mobilitou, chceme im vybudovať bezbariérový prístup. Záujem o naše služby stúpa, preto by sme v budúcnosti chceli vybudovať ďalšie dve obytné miestnosti, ak nám to technické podmienky dovolia," uzavrela Ďurčenková.