.
PRIEVIDZA/LAZANY. Deviatakov budú tento školský rok testovať až v polovici apríla. Ministerstvo školstva tak posunulo pôvodný termín testovania z 8. apríla na 15. apríl, pretože školám sa nepáčilo, že by deviataci mali testy písať hneď po návrate z veľkonočného voľna.
„Predstava dôležitých skúšok hneď po prázdninách sa nepozdávala ani učiteľom, ani žiakom. Rezort školstva preto vyšiel v ústrety požiadavke o presunutie termínu a národné testovanie preložil o týždeň neskôr na 15. apríla 2015,“ povedal minister školstva Peter Pellegrini.
Chýbala motivácia
Termín Testovania 9 neposúvajú pre tento školský rok prvý raz. Deviataci doteraz písali testy zo slovenčiny a matematiky v marci, v minulom školskom roku ich vedomosti overovali 12. marca.
Školy však namietali, že pri takomto skorom dátume sa deviataci prestávajú učiť, pričom do konca školského roka zostáva ešte pomerne dosť času. Preto testovanie presunuli na 8. apríla a po aktuálnom rozhodnutí ministerstva sa dátum ešte odďaľuje na 15. apríla.
„Učitelia tak môžu byť spokojní, ich zverenci knihy neodložia do zabudnutia uprostred druhého polroku, ako sa to stávalo v minulosti," zdôraznila hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Posunutie termínu testovania deviatakov víta riaditeľ Základnej školy v Lazanoch Milan Šlenker. Je presvedčený, že žiaci budú nútení systematicky pracovať až do konca školského roka, čo by nemalo viesť k strate študijných návykov.“
Rovnako je spokojná aj riaditeľka Základnej školy na Rastislavovej ulici v Prievidzi Václava Juríková, podľa ktorej „dlhší čas udržíme pozornosť a pracovnú morálku deviatakov a zároveň aj zvýšime úroveň ich vedomostí k Testovaniu 9.“
Všetci poľavili
Obaja riaditelia potvrdili, že po testovaní v polovici marca a prijatí na stredné školy všetci deviataci poľavili v učení, stratili motiváciu.
„Prejavilo sa to nielen v zhoršení prospechu, ale po nástupe na stredné školy bolo pre nich ťažké zvykať si na študijné povinnosti po takmer päťmesačnej pauze. Po testovaní mali dojem, že škola sa skončila,“ spomenul Šlenker.
Po novom by pre deviatakov malo byť dôležité aj koncoročné vysvedčenie. Základné školy by ho totiž mali zasielať na stredné školy, ktoré prijali ich žiakov.
„Pre žiakov je to silná motivácia, aby sa učili až do konca školského roka,“ oceňuje Juríková.
Nesúhlasí však s tým, aby základné školy posielali vysvedčenia na jednotlivé stredné školy.
„Navrhujeme, aby základné školy odoslali databázu koncoročných priemerov deviatakov, takzvaný export údajov, do príslušných školských výpočtových stredísk. Tie budú následne spracované a výpočtové strediská ich potom rozpošlú databázu do stredných škôl,“ priblížila Juríková.
Naopak Šlenker si myslí, že známky na konci deviateho ročníka už nebudú mať vplyv na zmenu rozhodnutia o prijatí na strednú školu. Skôr má podľa neho zmysel viac hodnotiť výsledky za predchádzajúce roky štúdia.
„Dôležité tiež je, že známky z testovania nebudú známe v čase podávania prihlášok na stredné školy. Zmysel testov sa preto stráca. Bolo by teda vhodné, keby sa prijímacie konanie stalo opäť doménou stredných škôl. Tie najlepšie vedia, čo je potrebné pre ich študenta, ktoré predmety sú prioritné pre zvolené štúdium,“ dodal Šlenker.