BOJNICE. Nové pohľady na orientálne umenie krajín Blízkeho východu a Ázie prinieslo dvojdňové medzinárodné sympózium priestoroch bojnického zámku.
Zúčastnilo sa na ňom približne tridsať pracovníkov múzeí a galérií a odborníkov zaoberajúcich sa orientálnym umením zo Slovenska, Českej republiky a Nemecka. Vo svojich prednáškach sa zamerali na orientálne umenie z viacerých aspektov. Rozoberali, ako sa tieto umelecké artefakty dostali do Európy, bližšie sa zamerali na čínsku krajinomaľbu a ikonografiu zobrazovania ženy v čínskom maliarstve, orientálny nábytok, turecké zbrane, tibetské obrazy, predstavili zbierky v jednotlivých múzeách, ale pripomenuli aj rozvoj remesiel, ktoré začali napodobňovať toto umenie v Európe.
Pripravia zborník
Sympózium nadviazalo na unikátnu výstavu, ktorú v bojnickom zámku otvorili ešte v júli tohto roka a bola prístupná verejnosti do konca septembra.
„Veľmi vysoko hodnotím priebeh sympózia a cením si všetkých, ktorí svojimi prednáškami prispeli k jeho vysokej odbornej úrovni,“ povedala organizátorka sympózia a autorka spomínanej výstavy, historička umenia Katarína Malečková.
Vyzdvihla, že nové poznatky múzeum získalo predovšetkým o Orientálnom salóne, ktorý je v prehliadkovej trase zámku. Predniesla ich vo svojom vystúpení špecialistka na orientálnu výzdobu mestských obydlí Anke Scharrahs z Drážďan.
Uskutočnila totiž aj výskum Orientálneho salónu v Bojniciach. Posledný feudálny majiteľ bojnického panstva, gróf Ján Pálfi si takto zariadil svoju pracovňu. Drážďanská odborníčka zistila, že orientálne drevené obloženie v zámku pochádza z Damašku a objasnila aj niektoré zvláštnosti tejto výzdoby. Jej príspevok bude súčasťou zborníka, ktoré múzeum zo sympózia vydá.
Česi sa inšpirovali
„Výstava Umenie Orientu v bojnickom zámku a rovnomenné sympózium na túto tému je možno aj otvorením novej diskusie o týchto otázkach,“ konštatovala účastníčka Petra Polláková, pracovníčka Národnej galérie v Prahe.
„Pre nás to otvára nové pohľady. Videli sme zbierky, ktoré sú na Slovensku a ktoré pre nás nie sú také známe. Verím, že to prinesie aj do budúcna dôležitý podnet na prebudenie nového záujmu na orientálne umenie i ázijské umenie v súčasnom poňatí," dodala.
Prodekan Vysokej školy umelecko-priemyslovej Filip Suchomel považuje takéto stretnutia odborníkov za veľmi dôležité.
„Pretože v Čechách máme, samozrejme, tiež pomerne veľké zbierky orientálnych predmetov v hradoch a zámkoch, ale ich spracovanie je stále v plienkach. Preto som rád, že môžeme porovnávať, ako prebieha spracovávanie zbierok na Slovensku," povedal.
Podľa neho je takisto dôležitá ochrana týchto pamiatok. Preto je dôležité nájsť systém roztriedenia umeleckých predmetov a vyčlenenie tých, ktoré sú najvzácnejšie, a pre ne je potrebné hľadať aj reštaurátorov.
Výstava umenie orientu
Tri mesiace trvajúca výstava Umenie orientu v priestoroch bojnického zámku mala značný ohlas medzi návštevníkmi aj u odbornej verejnosti.
„Na výstave sme sústredili značný počet, až 375 umeleckých artefaktov pôvodom z krajín ako Čína, Japonsko, India, či Turecko. Pochádzajú z depozitov pätnástich slovenských múzeí vrátane bojnického,“ informoval riaditeľ Slovenského národného múzea –Múzea Bojnice Ján Papco.