HORNÁ NITRA. Materské, základné a stredné školy by mali získať rýchly a zabezpečený on-line prístup k digitálnemu vzdelávaciemu obsahu. Hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová informovala, že rezort chce v školách rýchlejší internet, aby sa zvýšila efektivita využívania digitálnych pomôcok.
Minister školstva Peter Pellegrini a generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby Rastislav Janota preto podpísali memorandum o spolupráci v tejto oblasti.
„Vybavenie žiakov a učiteľov slovenských škôl technickými zariadeniami je už dnes mierne nad priemerom Európskej únie. Žiaľ, miera a rýchlosť v súčasnosti používaného pripojenia na školách nepostačuje na to, aby učitelia a žiaci naplno využívali prínosy digitálneho vzdelávacieho obsahu,“ povedal Pellegrini.
Koncept pripojenia škôl k internetu uvažuje o výkonnom WiFi pripojení, pričom žiaci i učitelia by mohli využívať aj svoje vlastné zariadenia, teda napríklad tablety či notebooky.
Obe strany hľadajú možnosti, ako začať s pilotným projektom na vybraných školách ešte v tomto roku. Všetky školy by potom mohli byť v prípade úspechu pilotného projektu pripojené v rámci národného projektu financovaného zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
Skúšajú trpezlivosť
„Rýchlejší internet by sme určite privítali,“ reagovala Gabriela Šestáková, učiteľka informatickej výchovy zo Základnej školy v Nedožeroch-Brezanoch.
Vysvetlila, že „ak je teraz pripojených viac žiakov a sťahujú sa väčšie aktualizácie, ide o skúšku trpezlivosti.“
Naopak s pripojením na internet cez projekt Infovek sú spokojní v Základnej škole na Mariánskej ulici v Prievidzi. Všetky priestory majú pokryté WiFi signálom.
„Učitelia sa so svojím notebookom môžu v každej učebni pripojiť na internet aj dataprojektor a využívať učebné materiály,“ povedala riaditeľka školy Ľudmila Peticová.
Pedagógovia sa zhodujú, že bez výpočtovej techniky je v súčasnosti vyučovanie takmer nemožné. Internet je pre učiteľov zdrojom informácií aj inšpiráciou pre zlepšenie vyučovania, ale slúži tiež na komunikáciu s rodičmi.
„Aj keď výpočtová technika je oživením vyučovacích hodín, môže sa stať pre žiakov nudnou, ak im pomocou nej len odovzdávame hotové informácie,“ myslí si Šestáková.
Technika rýchlo starne
Škola na Mariánskej ulici v Prievidzi je výborne vybavená modernou technikou, čo ocenila v minulom roku aj štátna školská inšpekcia.
„Učitelia aj žiaci majú notebooky, stacionárne počítače, dataprojektory v každej učebni, interaktívne tabule,“ priblížila Peticová.
Podobne sú na tom aj v škole v Nedožeroch-Brezanoch. Majú špeciálnu počítačovú učebne, počítače s pripojením na internet sú v kabinetoch, nechýba WiFi, niekoľko interaktívnych tabúľ.
Napriek takémuto výbornému vybaveniu majú obe školy spoločný problém. Výpočtová technika rýchlo starne.
„Technika, ktorá nám bola do Nedožier-Brezian dodaná z projektu Infovek, je zastaraná a preto hľadáme možnosti, ako doplniť učebňu novými výkonnejšími počítačmi,“ zdôraznila Šestáková.
Výpočtovú a didaktickú techniku neustále obnovujú v zmysle nových trendov v škole na Mariánskej ulici.
„Platíme ju z vlastných prostriedkov, zo sponzorských príspevkov alebo z projektov. Ocenili by sme väčšiu finančnú podporu v oblasti zlepšenia vybavenosti škôl výpočtovou technikou zo strany príslušných inštitúcií,“ posťažovala sa Peticová.