PRIEVIDZA. Centrom dopravnej výchovy sa na niekoľko hodín stalo Námestie slobody v Prievidzi. Jedna z autoškôl vytvorila mobilné dopravné ihrisko, ktoré mohli využiť žiaci škôl.
Prejazd po vytvorených cestách si vyskúšali nielen na kolobežkách, ale aj ako chodci.
Deti mali zážitky
Dopravná výchova sa už v posledných rokoch udomácnila v školách. Môže mať rôzne podoby.
„Pravidelne naši žiaci besedujú o cestnej premávke s pani policajtkou, vypĺňajú aj pracovné listy, ktoré im prinesie,“ povedala k dopravnej výchove v Piaristickej základnej škole v Prievidzi učiteľka Iveta Luermanová.
Spolu s prvákmi prišla na Námestie slobody, kde bolo mobilné detské ihrisko.
„Podobné využívame aj v našej škole, keď k nám prídu pracovníci autoškoly. Takéto praktické vyučovanie sa žiakom, samozrejme, páči,“ zdôraznila učiteľka.
Zážitok mali deti aj z podujatia v centre Prievidze, kde si mohli sadnúť aj do policajného vozidla, prezrieť si hasičskú techniku či pobehať si v autobuse mestskej hromadnej dopravy a vyskúšať si aj sedadlo vodiča.
„Jeden žiak mi s nadšením povedal, že má toľko zážitkov, že ani nevie, ako o všetkých porozpráva mamičke,“ s úsmevom spomenula Luermanová.
Ihrisko radšej sťahujú
František Králik, majiteľ autoškoly, ktorá sa dopravnej výchove v školách venuje už šesť rokov, hovorí, že ich snaha prináša ovocie.
„Keď prídeme napríklad medzi štvrtákov, už reagujú na dopravné značky či pravidlá cestnej premávky. Znamená to, že v predošlých ročníkoch sa niečo naučili,“ zdôraznil Králik.
Jeho autoškola je zaradená v dotačnom systéme ministerstva školstva, cez ktorý putujú peniaze na dopravnú výchovu. Musí však spĺňať viaceré podmienky, jednou z nich je aj stále či mobilné dopravné ihrisko.
„Vyskúšali sme v minulosti postaviť ihrisko na ploche pri SAD Prievidzi, no všetko nám ukradli. Preto chodíme do jednotlivých škôl v Prievidzi, ale aj v okrese. Pre školy je to výhodnejšie, nemusia dávať peniaze na dopravu žiakov,“ vysvetlil Králik.
Bež na druhú stranu
Skúsený majiteľ autoškoly hovorí, že na dopravnej výchove by sa nemala podieľať len škola, ale aj rodičia.
„Podľa mojich skúseností, ak je v rodine poriadok a vzájomná úcta, tam záleží rodičom aj na dopravnej výchove. Pokiaľ je v rodine ľahostajnosť a povrchnosť, deti nie sú vedené k zodpovednosti na cestách,“ zdôraznil Králik.
Rodičia podľa neho „majú byť pozitívnym príkladom pre deti aj v doprave. Mamička príde s deťmi k priechodu pre chodcov, jedno ma v kočiari, druhé už behá. Zastanú, mama skontroluje situáciu a povie 'bež na druhú stranu'. Dieťa si to zapamätá a keď príde samo k priechodu urobí to, čo mu povedala mama, rýchlo prebehne. Prichádzajúce autá si ani nemusí uvedomiť a nešťastie je na svete.“
Aj na tieto skutočnosti mal upozorniť Týždeň mobility, ktorý sa konal po celej Európe. Alarmujúce totiž je, že v rámci Únie zomrie ročne na cestách až 41-tisíc ľudí.
Policajti umožnili deťom posedieť si v služobnom vozidle.