HANDLOVÁ. V septembri 2004 vznikla v Dome stretávania karpatských Nemcov zriadená pamätná izba – Heimatstube.
Dve miestnosti sa premenili na malé múzeum rozprávajúce históriu Handlovej a nemeckej menšiny, ktorá Handlovú v roku 1376 zakladala.
Nemecká menšina bola až do tragických rokov druhej svetovej vojny dominantným obyvateľstvom Handlovej. Pamätná izba ponúka návštevníkom prostredníctvom vystavených trojrozmerných predmetov, farebného obrazového materiálu a dvojjazyčného textu prehľad o vývoji prírody, o príchode Nemcov na územie Slovenska, ale predovšetkým históriu založenia malej poľnohospodárskej osady Krickerhau.
Malé múzeum prezentuje život nemeckých kolonistov, ich typickú nemeckú architektúru, spôsob života, stravovanie či zvyky.
Zvláštna pozornosť je venovaná dominante dnešného mesta, Kostolu sv. Kataríny, ktorý bol vystavaný krátko po založení osady. Historická prechádzka priblíži cez tragické udalosti svetových vojen aj nútený odsun nemeckého obyvateľstva.
Zlomový rok 1909 a nástup priemyselnej ťažby uhlia, znamenal nielen rapídny nárast počtu vysťahovaných obyvateľov, ale aj prerod poľnohospodárskeho mestečka na moderné mesto súčasnosti.
Prehliadka písanej histórie je doplnená trojrozmernými predmetmi od súkromných vlastníkov, prostredníctvom ktorých si návštevník vytvorí predstavu o bežnom živote v nemeckej hospodárskej domácnosti, akým bola výroba domáceho riadu či kuchynského náradia, pracovné nástroje, knihy či slávnostný handlovský nemecký ženský kroj.
Pri desiatom výročí otvorenia Pamätnej izby pripravili členovia Karpatskonemeckého spolku v Handlovej v spolupráci s mestom Handlová na stredu 24. septembra 2014 stretnutie spojené s prehliadkou malého múzea, ktoré bude doplnené v dopoludňajších hodinách náučným programom pre deti všetkých vekových kategórií a v popoludňajších hodinách bude posedenie s nemeckými piesňami so speváckou skupinou Grünwald.
Autor: Hildegarda Radovská