PODHRADIE / CHVOJNICA. Pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami sa čoraz viac skloňujú mená starostov, ktorí sa rozhodli pre nadchádzajúce volebné obdobie nekandidovať.
Otvorene o svojom pôsobení a odchode z verejnej funkcie hovoria len dve starostky – Ružena Boboková z Podhradia a Magdaléna Kotianová z Chvojnice.
Neoverené informácie hovoria o poslednom volebnom období aj pre starostu Oslian Františka Szalaya či Seče Rudolfa Hopka. Ani jeden z nich však na naše otázky neodpovedal.
Karol Boško z Lazian, o ktorom sa tiež hovorí, že na poste starostu končí, považuje tieto informácie za predčasné, starosta Nitrianskeho Rudna Jozef Pršo svoju opätovnú kandidatúru stále zvažuje.
Zaslúžený oddych
Starostky Podhradia a Chvojnice si po skončení tretieho volebného obdobia plánujú hlavne oddýchnuť. Obe si chcú užiť dôchodok.
Ružena Boboková z Podhradia pracuje v materskej škole, kde dokončí posledný rok. Zároveň je to pre ňu aj posledný rok vo funkcii starostky. „Na zaslúženom odpočinku chcem ale naďalej pomáhať obci, pokiaľ ľudia budú mať o moje skúsenosti a rady záujem,“ povedala.
Magdaléna Kotianová z Chvojnice si ešte nevie úplne predstaviť, ako si zvykne bez starostovských povinností, určitý čas si ale určite bude užívať dôchodok.
„Na svoj post už nebudem kandidovať, pretože ho chcem prenechať, dúfam, že, mladším,“ vysvetlila. Za dvanásť rokov vo funkcii sa podľa jej slov v obci podarilo spraviť veľa. „Zrekonštruovali sme verejné osvetlenie, rozhlas, cintorín, budovu obecného úradu či požiarnej zbrojnice. Vybudovali sme nové verejné priestranstvá, obecný mobiliár, autobusové zastávky, doriešili sme otázku zberu a likvidácie odpadu. Podarilo sa mi získať peniaze z rezervy vlády vo výške desaťtisíc eur na projekty ohľadom prívodu pitnej vody pre obyvateľov obce. Okrem toho sme každý rok organizovali viacero spoločenských podujatí pre deti aj dospelých,“ vymenovala starostka.
Čo čaká nástupcov
Jej nástupca sa bude boriť s najväčším problémom, a to je práve nedostatok a zlá kvalita pitnej vody. Taktiež sa bude musieť vysporiadať s nedostatkom peňazí v obci.
„Myslím si, že štát by mal samosprávam dávať viac peňazí a nevymýšľať stále nové zákony.“ Nový starosta sa však môže tešiť na dobrú spoluprácu v rámci Združenia miest a obcí hornej Nitry. „Obzvlášť na spoluprácu medzi obcami v pravňanskej doline,“ uzavrela Magdaléna Kotianová s tým, že svojmu nástupcovi praje hlavne pevné nervy.
Ružena Boboková vyzdvihuje tím ľudí, s ktorým sa jej pre Podhradie podarilo zabezpečiť viacero významných akcií. „Postavili sme dom smútku, obnovili obecný úrad, opravili kultúrny dom a upravili jeho okolie, vybudovali detské ihrisko s oddychovou zónou, zrekonštruovali pamätník padlých v obci. Vymenili sme pouličné svietidlá, osadili dve autobusové čakárne, opravili viacero miestnych ciest. Ostatné dva roky sa venujeme oprave hradu Sivý kameň,“ informovala starostka.
Podľa jej slov úspech aktivít záleží nielen od množstva peňazí, ale aj ochoty ľudí. V Podhradí sa napríklad nepodarilo usporiadať vlastnícke vzťahy k niektorým aj obecným pozemkom.
Ako väčšina starostov, aj Ružena Boboková by privítala väčšiu podporu štátu. Svojmu nástupcovi odporúča „pokračovať v tom, čo treba ešte dotiahnuť do konca a zveľaďovať to, čo už je dokončené. Byť starostom všetkých občanov, mať svoju obec rád a tešiť sa z každého, aj keď malého úspechu.“