RÁZTOČNO. Cestujúci po železnici v smere z Handlovej do Hornej Štubne sa neraz pousmejú, keď na svetelnej tabuli vo vlaku vidia nápis Remäta. Rovnako je to aj na vlakovej zastávke, kde však dve bodky nad písmenom „a“ pravidelne niekto odstráni.
Napriek tomu, že je zaužívaný názov Remata, správny je podľa starostu Ráztočna Ivana Škrteľa Remäta. Železnice, ako jedna z mála inštitúcií, ho používajú v takejto podobe.
Stále patrí pod Ráztočno
Remäta patrí pod Ráztočno, je to jej miestna časť. V minulosti však podľa starostu boli snahy zo strany Handlovej získať túto lokalitu pod svoju správu.
„Kataster je však v tomto smere jasný. Hranicu tvorí potok, pričom rekreačné stredisko či vleky sú na území Ráztočna,“ zdôraznil starosta.
Prvou stavbou na Remäte bola ozdravovňa, postavená pre ľudí, ktorí od roku 1927 budovali železničnú trať z Handlovej do Hornej Štubne. Dokonca v nej bola aj základná škola pre deti robotníkov.
„Postupne pri ozdravovni vznikali ďalšie objekty až sa rokmi z Remäty stalo vyhľadávané turistické a rekreačné stredisko,“ vysvetlil Škrteľ.
Doplnil, že vždy išlo o Remätu, čo dokumentuje aj Lexikon obcí z roku 1942 či Vlastivedný slovník z roku 1977.
„Prečo sa z Remäty postupne stala Remata, neviem, ľuďom sa viac pozdával názov bez „ä“. Oficiálne však Remätu nikto na Rematu nepremenoval,“ upozornil starosta.
Aj označenie vlakovej zastávky Remäta je stále platné. „Tak je uvedené v rozhodnutí niekdajšieho federálneho ministerstva dopravy, ktoré je platné od roku 1992,“ povedal Ľubomír Mitas z Generálneho riaditeľstva Železníc Slovenskej republiky.
Polícia má svoje zdroje
Na Remäte má trvalý pobyt asi tridsaťpäť obyvateľov Ráztočna. V občianskych preukazoch majú napísané, že bývajú v časti Remeta.
„Takéto pomenovanie je však úplne zlé. Pritom od nás z úradu dostáva polícia oznámenie o trvalom pobyte s označením Remäta prípadne Remata, čo je ešte celkom v poriadku. Neviem, čo s tým budeme robiť. Zaznamenali sme nové podnety od ľudí z Remäty, ktorí dostali nové doklady,“ posťažoval sa starosta.
Ministerstvo vnútra však tvrdí, že všetko je v poriadku a polícia postupuje správne.
„Podľa zoznamu obcí, časti obcí a vojenských obvodov tvoriacich jednotlivé okresy, ktorý vedie ministerstvo vnútra, sa obec Ráztočno člení na dve časti: Ráztočno a Remeta,“ vysvetlila Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Doplnila, že názvy častí obcí určuje a mení ministerstvo vnútra na návrh samosprávy.
Správny názov časti obce Remeta v Ráztočne bol podľa Koišovej v takomto tvare uvádzaný už aj v predchádzajúcom zozname obcí a ich častí z roku 1996, ale už aj v Štatistickom lexikóne obcí ČSSR z roku 1965 a aj v nasledujúcich lexikónoch.
„Názov Remeta je takto uvedený aj v registri fyzických osôb, ktorý je zdrojovým informačným systémom pre policajné pracoviská vydávajúce doklady,“ dodala Koišová.
Remäta, Remata, Remeta. Ktorý názov je teda správny? Zdá sa, že v najbližšom období sa jednotné pomenovanie neustáli. Znamenalo by to množstvo administratívnych úkonov a pravdepodobne aj peňazí.