NITRIANSKE PRAVNO. Súčasťou akcie bola aj výstava umeleckých diel z komornej tvorby kováčov.
Stretnutie pomenovali po Benediktovi Jurčovi, svojom učiteľovi umeleckých remesiel a dnes riaditeľovi Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva. Počas jeho 48-ročnej učiteľskej praxe tento odbor vyštudovalo vyše 350 mladých ľudí.
Pred zrakmi divákov tvorili v Nitrianskom Pravne aj francúzski umeleckí kováči
Pozrite si fotogalériu >>
„Som rád, že väčšina sa tomuto ťažkému remeslu nespreneverila. Dôkazom je, že po celom Slovensku stále existuje 56 kováčskych dielní, ktoré majú svoje logo a uznávanú značku. Mnohí sa uchytili pri reštaurovaní kovových brán, mreží a iných súčastí zámkov hradov a iných historických budov, kde musia používať pôvodné techniky ako v minulosti. Umeleckí kováči zo Slovenska majú dobré meno aj v zahraničí," pochválil sa svojimi žiakmi Jurčo.
Kováči predvádzali svoje umenie priamo pred divákmi. Rozpálili železo v príručných vyhniach a vytvárali z neho rôzne ozdoby, kované plastiky, sochy. Stanislav Žilavý z Nitrianskeho Pravna dokončoval pred návštevníkmi ručne kovanú ozdobnú veľkú bránu. Skupina hostí, francúzskych umeleckých kováčov, spoločne kovala spomienkovú plastiku na podobné stretnutia. Branislav Morávek, Tomáš Šiagy a Ján Konuš zasa kuli vtipnú plastiku, fotografa so starým mechovým fotoaparátom, prikrytého plachtou. Po dokončení a pozinkovaní sochu umiestnia v parku, uprostred Nitrianskeho Pravna.
Umeleckí kováči sa totiž dohodli, že tie artefakty, ktoré na stretnutí vytvoria, venujú obci, aby tak postupne vytvorili ojedinelú galériu tohto druhu umenia na Slovensku.
Prvú plastiku s názvom Znovuzrodenie zhotovil so svojimi pomocníkmi v kováčskej dielni v obci Dedina mládeže pri Komárne Titus Angyla. Chce ňou vyjadriť snahu umeleckých kováčov o zachovanie tohto nezvyčajne ťažkého, ale podľa neho krásneho remesla, ktoré nie je obyčajným remeslom, ale poslaním.