MALINOVÁ. V týchto dňoch, keď si Slovensko pripomína sedemdesiat rokov od Povstania, bude cieľom návštev ľudí aj bunker nad Malinovou.
Je unikátny, pretože ho postavili práve v čase SNP a sídlil v ňom Partizánsky oddiel Ernesta Thälmanna. Partizáni z neho podnikali diverznú činnosť, boli medzi nimi aj obyvatelia Malinovej.
Jedinou žijúcou účastníčkou Povstania je v obci už len 89-ročná Anna Schönová.
Bunker prežil sedem desaťročí. V roku 2001 ho miestni nadšenci zrekonštruovali, ale už opäť potrebuje obnovu.
Materiál nosili ručne
Bunker a jeho okolie v povojnových rokoch spustlo. Komplexnej rekonštrukcie sa toto miesto dočkalo až začiatkom 21. storočia.
„Do opravy sa vtedy pustili samotní obyvatelia obce, pretože chceli niečo z obdobia Povstania zachovať pre ďalšie generácie,“ zaspomínala si starostka Malinovej Mária Luprichová.
Doplnila, že bunker je v prudkom svahu a asi šesťdesiat metrov od lesnej cesty, takže ľudia museli všetok materiál vynášať ručne.
V posledných rokoch však bunker a jeho okolie opäť spustlo. Vplyvom počasia sa už pred tromi rokmi rozpadli lavičky okolo ohniska. Množstvo snehu v horách tiež zapríčinilo prepadnutie strechy bunkra a prudké dažde spôsobili zosuv pôdy.
„Zem zo svahu tlačí na zadnú stenu bunkra, čím sa zužuje jeho vnútorný priestor. V súčasnosti má približne šesť krát dva a pol metra. Vstupovať do neho je teraz nebezpečné,“ upozornila Luprichová.
Opäť je teda potrebná rekonštrukcia bunkra. Podľa starostky však už nadšenie trochu ochablo a potrebné je aj väčšie množstvo peňazí. Obec a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov vlani aj tento rok žiadali o peniaze z nadácií, neboli úspešní.
„Keďže okolie bunkra bolo už veľmi zničené, s piatimi aktivačnými pracovníkmi sme jeden deň venovali jeho úprave,“ priblížila starostka.
Organizujú výstupy
Miesto s partizánskym bunkrom je teda pripravené privítať ľudí, ktorí sem prídu pri príležitosti výročia SNP.
Starostka pripomenula, že „organizované výstupy k bunkru sa konajú v máji, auguste, ale aj decembri. Kedysi sa na nich zúčastňovalo aj štyridsať ľudí, v súčasnosti ich je pätnásť až dvadsaťpäť. Miesto je využívané na odpočinok pre turistov, ale aj ako útočisko pred zlým počasím.“
Návštevnosť bunkra a zážitky, ktoré majú ľudia pri turistike, sú niekoľko rokov zaznamenávané v knihe návštev. Počas roka sa tam zastavujú hlavne ľudia, ktorí idú na Maguru.
„Verím, že sa nám pri bunkri ešte podarí osadiť aspoň jednu informačnú tabuľu s historickými údajmi,“ dodala starostka.
Aktivační pracovníci nedávno upravili okolie bunkru. Foto: ARCHÍV OBCE