PRIEVIDZA. Približne štyri roky nekľačí anjel z prievidzského erbu na skalách, ale oblakoch. Na pôvodný heraldický opis erbu Prievidze, v ktorom anjel kľačí na strieborných skalách, reagoval v roku 2010 Klub priateľov histórie Prievidze.
„Listom požiadal mesto o zmenu personifikovaného textu vo vzťahu k nadprirodzenému chápaniu anjela, ktorý by nemal byť stotožňovaný s pozemskými atribútmi - skalami, ale s oblakmi, ktorými sa zobrazuje nadpozemskosť," povedal neprofesionálny historik Ján Sabo.
Bývalé vedenie mesta sa s týmto návrhom v júli 2010 stotožnilo a požiadavku adresovalo Heraldickému registru SR, ktorý ju akceptoval.
Znenie heraldického opisu erbu sa zmenilo na „v zelenom štíte na strieborných oblakoch kľačiaci, vpravo otočený anjel v striebornom zlatolemom rúchu, držiaci pred sebou zlatý procesiový ďatelinkový kríž".
Na otázku, prečo je v erbe Prievidze anjel, podľa Saba odborníci v historických materiáloch nenachádzajú hodnovernú odpoveď.
„Nenašiel ju ani náš najvýznamnejší heraldik Jozef Novák, no ani regionálny historik Mikuláš Mišík. Zaznamenáva sa len jeho prvý výskyt. Predtým bol v erbe zobrazovaný sv. Bartolomej, patrón garbiarov, čo vo vzťahu k prievidzským remeslám malo svoje opodstatnenie," podotkol.
Podľa materiálu heraldika Jozefa Nováka, ktorý poskytol prievidzský mestský úrad, sa anjel s krížom objavil na gotickom pečatidle mesta v 15. storočí a tento symbol mesta používala Prievidza takmer nepretržite.
„Posledné desaťročia však cirkevným motívom nepriali, a tak v roku 1982 vznikol v Prievidzi novotvar mestského erbu: štít vypĺňala horná polovica banského kombajnu, pod ním boli tri šafranové kvety," napísal v materiáli Novák.
Podľa neho sa novotvar v meste netešil obľube, a tak sa pri prvej príležitosti, v roku 1991, Prievidza vrátila k svojmu historickému symbolu - anjelovi.