PRIEVIDZA. Bezdomovci sú v súčasnosti jedným z najvážnejších problémov Prievidze. Ľudia sa najčastejšie sťažujú na ich nevhodné správanie a znečisťovanie verejných priestranstiev.
Na druhej strane práve obyvatelia a návštevníci okresného mesta dávajú bezdomovcom peniaze, ktoré oni zväčša minú na alkohol. Aj vďaka tejto štedrosti je Prievidza čoraz obľúbenejšia medzi bezdomovcami z iných regiónov Slovenska.
Berú im alkohol
Byť bezdomovcom na Slovenskom nie je podľa platných zákonov nijako postihnuteľné. Situácia sa však mení, ak ľudia bez strechy nad hlavou porušujú nariadenia mesta popíjaním alkoholu na verejnosti alebo znečisťovaním svojho okolia.
Trestať sa nedá ani žobranie bezdomovcov, horšie je, ak tým ľudí obťažujú, hlavne pri nákupných centrách.
„Pokiaľ je niekto svedkom konania bezdomovcov, ktoré nie je v súlade s nariadeniami mesta, mal by okamžite volať mestskú políciu,“ vyzval zástupca náčelníka Mestskej polície v Prievidzi Milan Gatial.
Pripomenul, že bez privolania hliadky nedokážu riešiť problémy, napríklad opakované znečisťovanie parku Skotňa. Pritom ľudia môžu podľa neho volať na číslo 159 aj anonymne.
„Niektorých odrádza, že im nemôžeme dať pokutu, lebo nemajú peniaze. Môžeme im však zobrať alkohol, a to je pre nich značná strata,“ upozornil Gatial.
Dáva tiež zaujímavú radu. Obyvatelia môžu mestskú políciu na jedno miesto volať aj opakovane. Podľa Gatiala „intenzitou výjazdov hliadok do jednej lokality bezdomovci stratia záujem zhromažďovať sa na ich obľúbenom mieste.“
Preriedili zeleň
Bezdomovcom sa snaží pomáhať aj mesto, pracovníci úradu im poskytujú sociálne poradenstvo, pomáhajú pri vybavovaní dokladov.
„Pri hospitalizácii bezprístrešného obyvateľa spolupracujeme so sociálnymi sestrami a lekármi. Aj v súčasnosti máme vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne bezdomovca, ktorého zdravotný stav je vážny,“ povedala vedúca sociálneho oddelenia Mestského úradu v Prievidzi Jana Králová.
Mesto však robí aj ďalšie opatrenia, aby zamedzilo bezdomovcom znečisťovať verejné priestranstvá. Verejnú zeleň udržuje tak, aby v prebujnených kríkoch nevznikali rôzne „príbytky“.
„Zeleň sme opílením presvetlili napríklad v mestskom parku alebo pred hotelom Magura,“ pripomenul hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Hlavne nepodľahnúť
Prievidzská radnica a aj mestská polícia upozorňujú, že pri riešení problémov s bezdomovcami môžu výrazne pomôcť aj ľudia. Základom je, aby im nedávali alkohol tak, ako to už urobili niektorí seniori a ani peniaze. Nemali by podľahnúť ich žobraniu ani vtedy, ak sú neodbytní.
„Takáto forma pomoci je skôr na škodu. Namiesto peňazí by im mali ľudia radšej ponúknuť potraviny,“ radí Gatial.
Podľa neho práve ústretovosť ľudí je hlavnou príčinou nevhodného správania bezdomovcov.
„Keby Prievidžania neboli štedrí, nemali by sme v meste bezdomovcov napríklad zo Svidníka, Veľkého Krtíša či iných slovenských miest,“ upozornil Gatial.
Navrhuje, aby ľudia radšej peniazmi podporili Charitu – dom sv. Vincenta alebo neziskovú organizáciu Harmónia, ktoré bezdomovcom pomáhajú stravou, nocľahom alebo oblečením.
Ako postupovať
- Ak ste svedkom nevhodného správania bezdomovcov, privolajte mestskú políciu na čísle 159.
- Mestskú políciu privolajte aj opakovane.
- Bezdomovcom nikdy nedávajte alkohol ani peniaze.
- Podporte organizácie pomáhajúce bezdomovcom.
- Upozornite seniorov vo svojej rodine alebo okolí, aby bezdomovcom v žiadnom prípade nedávali peniaze ani alkohol.
- Ak ste svedkom, že majiteľ reštauračného zariadenia, večierky, obchodu ponúka bezdomovcom pod vplyvom alkoholu ďalší alkohol, ihneď privolajte mestskú políciu.
MSP Prievidza