PRIEVIDZA. Na Ciglianskej ceste v Prievidzi sa nedá pokojne žiť. Tvrdí to jeden tunajší obyvateľ, podľa ktorého sa situácia zhoršila po prisťahovaní ľudí z Ulice Falešníka.
Samospráva však neregistruje z tejto časti Prievidze viac sťažností ako z iných lokalít a ani mestská polícia nerieši na Ciglianskej zvýšený počet priestupkov.
Krik niektorým prekáža
Nespokojný muž z Ciglianskej cesty, kde sú sociálne byty, upozornil, že po prisťahovaní obyvateľov z Ulice Falešníka je na chodbách väčší neporiadok a špina, na dennom poriadku sú hádky medzi ľuďmi.
„Krik sa ozýva neustále, či je ráno alebo večer,“ posťažoval sa Prievidžan.
Poukázal aj na zničené stromčeky, ktoré nasadilo na sídlisku nízkoprahové denné centrum či na poškodené siete na ihrisku.
Hovorí, že spísali petíciu, v ktorej žiadali vysťahovanie ľudí, ktorí prišli z Ulice Falešníka, no bez úspechu.
„Polícia tiež nekoná, ako by mala. Nedá sa tu pokojne žiť a bývať,“ dodal sťažovateľ.
Podľa hovorcu Prievidze Michala Ďurejeho radnica registruje veľa sťažností a z rôznych lokalít mesta, teda aj z Ciglianskej cesty.
„Každá časť mesta je na problémy špecifická. Napríklad zo Zapotôčiek prichádzajú sťažnosti na rušenie nočného pokoja, v prípade Ciglianskej cesty na porušovanie verejného poriadku. Nemôžeme preto povedať, že problematická je len lokalita na Ciglianskej,“ zdôvodnil hovorca.
Radnica predpokladá, že po prisťahovaní obyvateľov z Ulice Falešníka na Cigliansku sa situácia zmenila preto, lebo ľudia sa navzájom nepoznajú a sú nedôverčiví. Svoje robí aj letné obdobie, keď sú ľudia aj dlhšie do noci vonku.
„Podľa výjazdov hliadok mestskej polície však nemôžeme tvrdiť, že sa po príchode ľudí z Ulice Falešníka objavilo na Ciglianskej viac prípadov krádeží alebo poškodzovania majetku,“ zdôraznil Ďureje.
Kanceláriu zrušili
V týchto dňoch je to presne päť rokov, čo na Ciglianskej ceste otvorila prievidzská mestská polícia kanceláriu.
„Od roku 2012 však postupne nebolo potrebné využívanie priestorov okrsku, kde sa hliadky zdržiavali v dohodnutých termínoch,“ povedal Vít Zajac z Mestskej polície v Prievidzi.
Priestory od vlaňajšieho roku využíva nízkoprahové centrum Spokojnosť, s ktorým mestská polícia spolupracuje pri preventívnych aktivitách v tejto lokalite.
Kancelária mestskej polície bola na Ciglianskej zriadená v čase, keď tam bolo denne hlásených množstvo priestupkov. Mnohé vznikali aj vďaka pohostinstvu, ktoré však už pár rokov nefunguje.
„Postupne sa situácia normalizovala. Pomohlo zrušenie pohostinstva, ale aj odchod problémových obyvateľov. Tí, ktorí zostali, majú záujem o normálne bývanie a užívanie nájomných bytov,“ zdôraznil Zajac.
Mestská polícia Cigliansku cestu monitoruje kamerovým systémom. Podľa Zajaca sa výjazdy k priestupkom frekvenciou nijako nelíšia od iných častí mesta. Najčastejšie hliadky riešia občianske spolunažívanie, rušenie nočného pokoja, menej priestupky proti majetku.
„Oproti minulosti poklesol na Ciglianskej počet nelegálnych skládok,“ dodal Zajac.
V tejto lokalite zasahuje aj štátna polícia. Od konca júna takmer do konca júla zaznamenali na Ciglianskej šesť priestupkov proti občianskemu spolunažívaniu.
„Všetky tieto prípady sú v štádiu šetrenia,“ povedal trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička.
Doplnil, že minulý týždeň prijala polícia trestné oznámenie z Ciglianskej cesty pre nebezpečné vyhrážanie. Policajti o ňom rozhodnú v zákonnej lehote.
Riešili sťažnosť
Mesto neeviduje žiadnu petíciu od obyvateľov z Ciglianskej cesty. Správa majetku mesta Prievidza, ktorá sa stará o tunajšie byty, riešila sťažnosť, pod ktorou bolo podpísaných viacero ľudí.
„Ak je rodina nenapraviteľná, vtedy s ňou nepredlžujeme nájomnú zmluvu a je vysťahovaná,“ objasnil konateľ Správy majetku mesta Prievidza Ján Dobrovodský.
Aj on zopakoval, že mestská aj štátna polícia je na Ciglianskej preventívne každý deň. Nemyslí si, že sa v poslednom období v tejto časti zhoršila situácia.
Podľa Ďurejeho si musia ľudia uvedomiť, že mesto môže problémy riešiť len vtedy, ak je privolaná mestská polícia.
„Pokiaľ má niekto pripomienky k postupu hliadky pri objasňovaní priestupkov, mal by špecifikovať nezvládnuté kroky a mená policajtov náčelníkovi mestskej polície. Podnet prešetríme a v prípade jeho opodstatnenosti vyvodíme dôsledky,“ ubezpečil Ďureje.
Vyzval ľudí, aby sa nebáli privolať hliadku mestskej polície, a to aj v nočných hodinách. Urobiť tak môžu aj anonymne na čísle 159.
„Hliadky chodia na Cigliansku cestu aj počas dňa bez privolania, v rámci prevencie. Pokiaľ však vznikne problém, treba mestských policajtov okamžite privolať, aby ho vyriešili,“ dodal Ďureje.