HORNÁ VES. Približne päťdesiat skautov a skautiek sa zúčastnilo na skautskom tábore, ktorý prievidzský skautský zbor zorganizoval v spolupráci s dobrovoľníkmi pri Hornej Vsi. Vodca zboru pozitívne vníma najmä to, že v tábore bolo viac mladších členov, vĺčat a včielok, než po minulé roky.
Bez nároku na odmenu
„Náš tábor je trochu náročnejší ako bežné rekreačné pobyty,“ hovorí vodca 14. zboru Prievidza Alojz Vlčko.
Zabezpečiť ho dokážu len vďaka dobrovoľníkom. Tábor niekoľko dní buduje partia starších skautov. Vodcovia pre deti pripravujú pútavý program, čo si tiež vyžaduje množstvo hodín práce. Táboriť nemôžu ani bez kuchárov a zdravotníkov.
„Starší a dospelí v skautingu prakticky všetko robia bez nároku na odmenu. Z presvedčenia, ale aj preto, lebo sami v mladosti dostali to isté od svojich predchodcov. Sú za to vďační a chcú dobro odovzdávať ďalej. Možno práve vďaka tomuto majú naše tábory vynikajúcu atmosféru,“ zdôraznil skautský vodca.
Prievidzskí skauti táboria v stanoch s drevenými podsadami a bavlnenou celtou. Stravu pripravujú v poľnej kuchyni v kotloch a na veľkej pozváranej peci. Kolorit tábora dotvára aj indiánsky stan tee-pee, ktorý slúži hlavne na spoločenský a zábavný program.
Špecialitou Prievidžanov je táborová parná sauna v samostatnom stane zakrytom igelitovými fóliami. Pripravujú si ju pomocou rozžeravených kameňov z pahreby, ktoré zalievajú vodou.
Táborový program zahŕňa okrem budovania tábora aj výpravy do blízkeho okolia, zdokonaľovanie sa v skautských zručnostiach, športové aktivity a rôzne hry. Nechýbajú ani duchovné aktivity, napríklad sväté omše. Okrem rozvoja individuálnych schopností sa tábor zameriava aj na skautské družiny a budovanie ich tímovej spolupráce cez dosahovanie úloh spoločnými silami.
Deväťdesiatročná tradícia
Skauting v Prievidzi si pripomína tento rok 90. výročie založenia. Podľa spomienok pamätníkov sa zrodil na jar v roku 1924, v izbičke Jána Fogeltona. Jeho rodina bola v Prievidzi známa vďaka obchodu s miešaným tovarom, ktorý bol v dome na námestí. Tu sa po večeroch zhromažďovali mladí zanietenci a rokovali ako uviesť skauting do života.
Schôdzky u Jána Fogeltona bývali vyplnené pestrým programom a debatnými prednáškami. Na túto tradíciu nadviazal skauting v Prievidzi niekoľkokrát, vždy po tom ako sa uvoľnila politická situácia. Naposledy obnovoval s viacerými spolupracovníkmi skauting v Prievidzi od roku 1990 dlhoročný vodca Tibor Sokol, ktorého skautská rodina odprevadila na večnosť v roku 2013.
„Tento rok sme mali v tábore viac mladších členov, vĺčat a včielok, než po minulé roky. Vnímam to ako veľmi dobrý signál, pretože si uvedomujem, že stále potrebujeme vychovávať novú generáciu, ktorá príde potom, keď sa rozídeme do škôl a do civilného dospeláckeho života,“ pochvaľuje si Vlčko.
Skauti mali v tábore pestrý program. Foto: ARCHÍV AV