DIVIAKY NAD NITRICOU. V dvanástom ročníku súťaže o Strom roka má po dlhšom čase opäť zastúpenie aj horná Nitra. S číslom štyri bojuje o priazeň ľudí dub letný z Diviak nad Nitricou, konkrétne z časti Mačov.
Mohutný strom zohral dôležitú úlohu v živote tunajších obyvateľov. Pred rokmi mal padnúť za obeť rekultivácii pôdy. Podarilo sa ho zachrániť.
Mohutný dub letný z Mačova je vysoký osemnásť metrov.
Pozrite si fotogalériu >>
Dub odolal buldozéru
V časoch, keď boli v obciach ešte miestne národné výbory, bol v Diviakoch nad Nitricou jeho tajomníkom Anton Blaho. Dodnes si pamätá, ako musela byť rekultivovaná pôda v Mačove za poľnohospodárske pozemky, ktoré zabralo rozrastajúce sa prievidzské sídlisko Zapotôčky.
„Za polia, ktoré v Prievidzi zanikli, museli vzniknúť dvakrát také veľké a na tento účel bol vybratý Mačov,“ spomína si Blaho.
Preč museli ísť stromy a kríky, pričom buldozér sa oprel aj do mohutného dubu letného. Nepohol s ním. Nariadené bolo jeho spílenie.
„To sa mi nepáčilo, preto sme sa s agronómom z družstva dohodli, že dub zostane. Dodnes je symbolom húževnatosti tunajších ľudí,“ zdôraznil Blaho, v súčasnosti aj člen občianskeho združenia Hipo Mačov, ktoré dub prihlásilo do súťaže Strom roka.
Chytali cvíčale
Dub zohrával dôležitú úlohu aj v dávnejšej minulosti Mačova. Tunajší obyvatelia sa zaoberali chytaním cvíčal, teda drozdov čvikotavých. Predávali ich, ale aj konzumovali, takže boli ich živobytím. Chytali ich na stromoch, ktoré boli osamelé, a to je aj prípad duba letného.
„Z bobuliek imela uvarili lep a dali ho na strom. Naň vyliezol vábnik a lákal cvíčale. Tie sa po prílete prichytili na lep,“ objasnil Blaho.
Vtáky sú doteraz častými návštevníkmi na osamelom dube, niektoré v jeho košatej korune hniezdia.
Mohutný strom, ktorý je vysoký osemnásť metrov a obvod kmeňa má 286 centimetrov, však láka aj ľudí. Chodia k nemu na prechádzky, výlety, využívajú neďaleké ohnisko na posedenie.
Zaujímavé je, že doteraz do neho nikdy výraznejšie neudrel blesk a nepoškodil ho, napriek tomu, že je na vyvýšenom mieste a sám uprostred lúk a polí.
Víťaz súťaže o strom roka získa okrem iného aj odborné vyšetrenie.
„Náš dub potrebuje ozdravenie, viaceré konáre má poodlamované. Odborníci určite zistia, čo by potreboval, aby ďalej v pokoji rástol,“ poznamenal Blaho.
Vyzvú na pomoc
Vo finále súťaže bol naposledy strom z hornej Nitry v roku 2007. Aj preto chcú aktivisti z Mačova osloviť obce a mestá v regióne, aby vyzvali svojich obyvateľov na hlasovanie za dub letný na internetovej stránke nadácie Ekopolis, ktorá súťaž organizuje.
Ako doteraz uspeli stromy z hornej Nitry
Súťaž Strom roka sa koná už po dvanásty raz. Trikrát mal vo finále zastúpenie aj okres Prievidza.
2003 – aleja z pagaštana konského v Bystričanoch, teda smerom na Chalmovú, získala v ankete 21 hlasov, čo stačilo len na delenú 11. a 12. priečku.
2006 – smutná vŕba z areálu jednej z materských škôl v Prievidzi obsadila predposledné, jedenáste miesto, dostala 15 hlasov.
2007 – lipa malolistá z Handlovej zatiaľ uspela najlepšie, keď v hlasovaní dostala 131 hlasov, čo ju vynieslo na 8. priečku.
Vlani potreboval víťazný dub z Kremnice na prvenstvo 1955 hlasov. Platan z obce Komjatice v roku 2012 obsadil prvé miesto až 2296 hlasmi.
(mak)