HORNÁ NITRA. Správcovia cintorínov musia zabezpečovať aj ich kosenie. Nie je to vždy jednoduché, pretože nejde o súvislú trávnatú plochu, ale hlavne o chodníky a úzke prechody medzi hrobmi.
Problémy koscom spôsobuje aj odpad, ktorý nedávajú ľudia do kontajnerov, ale odkladajú ho za náhrobky.
Pomohli kosačky
Prievidzský cintorín na Mariánskej ulici zaberá veľkú plochu. O trávu na ňom sa starajú dvaja hrobári a správca cintorína. Robia tak však len v čase, keď napríklad nekopú hrob.
„Kosenie je ovplyvňované a čiastočne obmedzované aj počasím, počas dažďa kosačky a krovinorez nemôžu ísť do terénu,“ povedala Helena Dadíková, vedúca Strediska pietnych služieb v spoločnosti Technické služby mesta Prievidza.
O cintoríny v mestských častiach Hradec, Malá a Veľká Lehôtka sa stará zamestnanec s polovičným úväzkom, vypomáhať bude aj na Mariánskej ulici.
Dadíková pripomína, že päť prievidzských cintorínov má veľkú rozlohu a na počet pracovníkov, ktorí sa snažia kosiť priebežne každý deň, je to veľa. „Preto boli jednu júlovú sobotu nasadení na kosenie aj dvaja zamestnanci Technických služieb mesta Prievidza s kosačkami,“ povedala.
Kontajnery nevyužívajú
Kosci majú najväčšie problémy s nájomcami hrobových miest, ktorí sa o hroby nestarajú, nechávajú ich zaburinené a zarastené.
„Mnohí si zasadili k hrobom dreviny, ktoré po určitom čase ničia náhrobné kamene a obrubníky nielen na hroboch, kde sú zasadené, ale aj na susedných. Štátny orgán ochrany prírody však nepovoľuje výruby tak, ako si ich ľudia alebo správa cintorína žiadajú,“ priblížila jeden z problémov Dadíková.
Pozostalí tiež nechávajú na hroboch suché kvety, zničené vence, vypálené kahance. Ľudia sa na takýto neporiadok sťažujú, správa cintorína však ostatky kvetov či kancov nemôže odstraňovať.
Každý nájomca hrobového miesta má v zmluve zakotvené, že sa musí starať aj o okolie hrobu do vzdialenosti tridsiatich centimetrov, mnohí to však zanedbávajú.
„Kosenie medzi hrobmi je neraz zložité, pretože hlavne pri starších hroboch chýbajú dostatočné medzery. Za náhrobkami kosci nachádzajú odhodené kahance, vence či fľaše na vodu. Stretávajú sa tiež so sťažnosťami, že krovinorezom ničia obrubu na hroboch,“ priblížila Dadíková,.
Na všetkých prievidzských cintorínoch sú kontajnery na odpad. Dadíková upozornila, že „predovšetkým v mestských častiach využívajú nádoby na všetok veľký odpad. Neraz je tam nábytok, stavebný materiál alebo stará chladnička.“
Rozhoduje počasie
Počet kosení trávy na handlovskom cintoríne počas roka je závislý od počasia.
„Boli roky, keď sme kosili šesťkrát za rok, ale aj obdobia, keď deväťkrát,“ povedal Miroslav Miča, konateľ spoločnosti Parte, ktorá sa stará o cintorín v Handlovej.
Potvrdil, že aj im sťažuje kosenie odpad, ktorí ľudia nechávajú v blízkosti hrobov.
Podľa prevádzkového poriadku cintorína sa majú nájomcovia hrobových miest starať aj o ich okolie, do vzdialenosti tridsať centimetrov.
„Realita je však iná. Preto naši pracovníci kosia aj okolo hrobov. Keby to nerobili, neviem, ako by cintorín vyzeral. Nám ale záleží na tom, aby to bolo dôstojné a upravené pietne miesto,“ dodal Miča.
Parte sa stará aj o cintorín v Bojniciach. „Od pracovníkov tejto spoločnosti nemáme informácie, že by ľudia nechávali hromadne odpadky pri hroboch. Ale určite suché kvety či kahance sa občas nájdu,“ povedal viceprimátor Bojníc Zdenko Priehoda.
Doplnil, že pokosená tráva končí v komposte Technických služieb Bojnice.
Päť cintorínov v Prievidzi
Na cintoríne na Mariánskej ulici v Prievidzi má plocha určená na kosenie 67 155 m2, cintorín v Necpaloch má 3 674 m2. Viac ako 70-tisíc metrov štvorcových teda kosia dvaja až traja ľudia, a to popri inej práci.
Cintorín vo Veľkej Lehôtke má na kosenie plochu 5 699 m2, v Malej Lehôtke 2 100 m2, Hradci 4 360 m2. Ich kosenie zabezpečuje pracovník na polovičný úväzok, ktorý okrem toho kosí aj verejnú zeleň na detských ihriskách či v okolí kultúrnych domov.
(mak)