PRIEVIDZA. Záchytné stanice pre opilcov by mali byť opäť zriadené. Túto požiadavku vyslovujú bežní ľudia, ale aj náčelník Mestskej polície v Prievidzi či dokonca primátorka Katarína Macháčková. Dôvodom je množstvo opitých na uliciach okresného mesta, s ktorými si hliadky nevedia pomôcť, pretože majú obmedzené možnosti.
Vedenie ministerstva zdravotníctva odkazuje, že problematiku záchytných staníc treba riešiť komplexne. Znamená to, že ich obnovenie zatiaľ neprichádza do úvahy.
Opitých často nezobudia
K opitým ľuďom ležiacim na ulici, trávniku alebo inom verejnom priestranstve volajú ľudia hliadky prievidzskej mestskej polície takmer denne. Opilca sa snažia zobudiť a nariadia mu, aby odišiel domov. Často to však také jednoduché nie je.
„Neraz s opitým človekom nedokážeme nič urobiť, nie je možné ho zobudiť,“ povedal náčelník prievidzskej mestskej polície Ľubomír Pomajbo s tým, že nemajú právo takéhoto človeka niekam odtiahnuť či odniesť.
Prísť dokonca musia aj zdravotníci, aby bolo vylúčené, že opitý človek je ohrozený na zdraví či dokonca živote. Pokiaľ mu nič nie je, stále zostáva na mieste.
„Snažíme sa nájsť príbuzných opitého a požiadať ich, aby si pre neho prišli. V tomto smere však nie sme vždy úspešní. Opitý preto zostáva tam, kde zaspal a ľuďom sa zdá, že mestská polícia nič neurobila. Naše kompetencie sú však obmedzené,“ zdôraznil Pomajbo.
Problém by podľa neho riešili záchytné stanice, ktoré u nás pred rokmi fungovali, no v súčasnosti už nikde na Slovensku nie sú. Na rozdiel od Čiech.
„Napríklad v Ostrave funguje záchytka v rámci nemocnice, sú do nej umiestňovaní agresívni opilci, alebo tí, ktorí ohrozujú seba a svoje okolie. Záchytka poskytuje pre ľudí sprchu a čisté oblečenie. Aj preto je situácia s opitými na severe Moravy iná, ako u nás,“ objasnil Pomajbo.
Myslí si, že záchytka by mohla fungovať pri bojnickej nemocnici. Uvedomuje si, že by nešlo o lacný projekt.
„Nikdy sa však neposunieme pri riešení problému s opilcami ďalej, ak budeme zvažovať, či je to ekonomicky výhodné,“ dodal Pomajbo.
Primátorka chce diskutovať
Kataríne Macháčkovej, ktorá je nielen primátorkou Prievidze, ale aj krajskou poslankyňou, sa myšlienka obnovenia záchytnej stanice poznáva, no pripomína, že práve otázka peňazí bude kľúčová.
„Otvorím túto otázku s trenčianskym županom Jaroslavom Baškom, keďže bojnická nemocnica patrí pod kraj. Na prevádzku záchytky, na personál by sa museli nájsť peniaze, pretože predpokladám, že by to zdravotné poisťovne nepreplácali,“ domnieva sa primátorka.
Záchytná stanica by podľa nej mala mať regionálny charakter a na jej prevádzkovaní by sa mohli podieľať všetky mestá a obce.
Diskusia, ktorú chce k tejto problematike otvoriť Macháčková, však asi výraznejšie výsledky neprinesie.
Trenčiansky kraj totiž v súčasnosti o zriadení protialkoholickej záchytnej stanice v bojnickej nemocnici neuvažuje.
„Súčasná platná legislatíva neupravuje podrobnosti k zriaďovaniu záchytných staníc v rámci všeobecných ani žiadnych iných nemocníc,“ vysvetlila hovorkyňa kraja Petra Hlinková Čimová s tým, že problémom je tiež nedoriešené prevádzkovanie a financovanie záchytiek.
Novela neprešla
Ešte v roku 2008 bola do parlamentu predložená novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Riešiť mala aj zriaďovanie a prevádzku protialkoholických izieb. Poslanci ju ale neschválili.
„Ani ďalšie rokovania medzi ministerstvom zdravotníctva a vnútra so zástupcami územnej samosprávy nevyriešili problematiku záchytiek. Nepodarilo sa nájsť zhodu vo viacerých otázkach, napríklad aj pri zabezpečení peňazí na prevádzky takýchto zariadení,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Šoltésová.
Zdôraznila, že problematiku je potrebné riešiť komplexne so všetkými zainteresovanými subjektmi.
Ministerstvo na zriaďovanie záchytiek v súčasnosti nemá naplánované žiadne peniaze.