BOJNICE. V priestoroch bojnického zámku je unikátna výstava Umenie Orientu. Autorka výstavy Katarína Malečková na výstavu sústredila značný počet, a to až 375 artefaktov, orientálnych predmetov z pätnástich slovenských múzeí vrátane bojnického.
„Ide o porcelán, tkaniny, odevy, ale aj nábytok a zbrane, pôvodne pochádzajúce prevažne z Ázie, predovšetkým z Číny, Japonska, ale aj Turecka a Indie,“ povedala Malečková.
Zdôraznila, že do Európy a na Slovensko sa dostali v rámci obchodovania, ale aj vďaka rôznym zberateľom, medzi ktorých patril aj Milan Rastislav Štefánik. Značný počet najmä porcelánových predmetov pochádza aj z Európy, po tom, ako sa začalo porcelánkam dariť napodobňovať čínskych majstrov. Vyrábať ich začali, pretože bol veľký dopyt po takomto tovare.
„Asi tretina exponátov z porcelánu je z hradu Červený Kameň," poznamenala autorka.
Najstaršie vystavené predmety pochádzajú zo 16. storočia. Najväčším exponátom je vyšívaná hodvábna tkanina s čínskymi motívmi z Múzea Betliar, ktorá má takmer desať štvorcových metrov.
Návštevníci si môžu pozrieť zaujímavý odev z Číny, ozdobený dračími motívmi. Takýto odev smeli nosiť iba príslušníci cisárskeho rodu.
„Z Číny pochádzajú aj takzvané lotosové topánočky, vyšívané hodvábom, ktoré nosili šľachtičné, aby zabávali cisára lotosovým tancom. Zaujímavosťou je, že sú veľmi malé. Dievčatám museli odmalička uväzovať a sťahovať chodidlá, aby sa im do tých topánok zmestili. Bola to však veľmi bolestivá procedúra," dodala Malečková.
Výstava potrvá do konca septembra 2014. Na záver sa v Bojniciach uskutoční medzinárodné sympózium s rovnakým názvom ako výstava. Pozvanie prijali poprední odborníci zo Slovenska, Českej republiky a Nemecka.