HORNÁ NITRA. Pri každých komunálnych voľbách v Prievidzskom okrese bolo vo všetkých mestách a obciach dostatok kandidátov na primátorov, starostov a poslancov. Predovšetkým malé dedinky v niektorých regiónoch Slovenska musia zápasiť s nezáujmom o verejné funkcie.
Pozreli sme sa do piatich obcí s najnižším počtom obyvateľov v Prievidzskom okrese podľa sčítania v roku 2011, aby sme zistili, ako tam v minulosti zapĺňali kandidátne listiny pred komunálnymi voľbami. Kým niekde sa hlásili uchádzači o poslanecké posty sami, inde došlo aj na prehováranie.
Kandidovali až šiesti
„V okrese Prievidza nikdy nenastala situácia, že by bolo nedostatok kandidátov na starostov alebo poslancov,“ potvrdil prednosta Okresného úradu v Prievidzi Jozef Stopka.
Uvedomuje si však, že v malých obciach to občas môže byť problém, pretože majú málo obyvateľov, nízky rozpočet a je zložité tam zamestnať nielen starostu, ale aj administratívnu pracovníčku. V takýchto obciach sa veľa ľudí do verejných funkcií nehrnie.
Najmenšia dediny okresu Prievidza, Dlžín, mala v minulosti problém so zabezpečením dostatočného počtu kandidátov na poslancov. Pred voľbami v roku 2010 sa však o päť miest v zastupiteľstve uchádzalo osem obyvateľov obce.
„Išlo o ľudí v strednom, produktívnom veku, takýchto ľudí máme teraz v zastupiteľstve,“ povedal starosta Dlžína Jozef Štefanec. Sám je zvedavý, koľko kandidátov bude v tohtoročných komunálnych voľbách.
O verejný život majú záujem aj obyvatelia Chvojnice. Zaplniť kandidátku na poslancov nikdy nemali problém.
„Pred štyrmi rokmi sa o starostovské kreslo uchádzali traja ľudia, v roku 2006 dokonca šiesti,“ prezradila Magdaléna Kotianová, starostka Chvojnice, ktorá má približne 250 obyvateľov.
Sú aj organizátormi
Približne rovnaký počet trvale bývajúcich ľudí majú aj v Temeši. Tunajšia starostka Oľga Fakanová mala pred štyrmi rokmi jedného protikandidáta, pred ôsmimi žiadneho. Na päť poslaneckých stoličiek majú vždy dosť adeptov.
„Sú to doslova nadšenci, ktorí chcú robiť pre obec, pretože majú len symbolické odmeny,“ zdôraznila Fakanová.
Poznamenala, že poslanci v malej dedine často robia to, na čo majú mestá a väčšie obce zamestnancov. Napríklad sa aktívne podieľajú na organizovaní kultúrnych podujatí.
„Minulý týždeň sme s jedným poslancom montovali nové úradné tabule. Takéto práce musíme zvládať sami,“ podotkla Fakanová, ktorá môže byť starostkou len na polovičný úväzok.
Kandidátku s piatimi menami, teda s počtom, aký mal byť zvolený, mali v roku 2010 pri voľbách v Nevidzanoch. Sama kandidovala aj starostka Beáta Vrecková.
„Som rada, že sa našli títo ľudia, ktorí sú ochotní robiť v prospech obce. Nerobia to pre peniaze, pretože dostávajú len pár eur,“ zdôraznila starostka.
Ženám sa darí
Podhradiu klesá počet obyvateľov a prejavuje sa to aj pri komunálnych voľbách.
„Starší sa už do diania v obci aktívne príliš nezapájajú, mladí zas nemajú záujem,“ hodnotí starostka Ružena Boboková.
Každoročne vyzývajú ľudí, aby kandidovali za poslancov. Pred štyrmi rokmi sa sám prihlásil len jeden.
„Ostatných, aby ich bolo na hlasovacom lístku dostatok, sme oslovovali, prosili. Nakoniec sa však každý musí sám slobodne rozhodnúť. Môžeme mať od troch do päť poslancov. Máme piatich, pretože si len veľmi ťažko viem predstaviť, ako by traja zvládli prácu, ktorú je potrebné v obci robiť,“ hovorí starostka, ktorá má schválený len polovičný úväzok.
V novembrových voľbách sa už neplánuje uchádzať o starostovskú stoličku, verí, že sa nájdu noví kandidáti.
Zaujímavosť je, že piatich najmenších obcí okresu Prievidza až v štyroch sú starostkami ženy.
„Neviem, prečo je to tak. Asi tým, že sme také dobré,“ s úsmevom reagovala starostka Chvojnice Magdaléna Kotianová, ktorá mala vždy protikandidátov mužov a dokázala nad nimi zvíťaziť.
Kto môže kandidovať
* Za poslanca obecného alebo mestského zastupiteľstva môže kandidovať obyvateľ obce alebo mesta, ktorý najneskôr v deň volieb dosiahne osemnásť rokov.
* Adepti na primátora alebo starostu musia mať okrem trvalého pobytu v meste alebo obci najmenej 25 rokov v deň volieb.
* Poslancom zastupiteľstva, primátorom alebo starostom sa nemôže stať kandidát vo výkone trestu odňatia slobody. Prekážkou je tiež pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti na právne úkony.
(mak)
Komunálne voľby budú 15. novembra
Mená kandidátov musia byť známe najneskôr 21. septembra.
PRIEVIDZA. Predseda parlamentu vyhlásil na sobotu 15. novembra voľby starostov, primátorov, obecných a mestských poslancov. Volebné miestnosti sa otvoria ráno o siedmej a zatvoria večer o 20. hodine.
Mená kandidátov musia byť známe 55 dní pred dňom volieb, to znamená najneskôr 21. septembra. Do tohto termínu musia kandidátne listiny odovzdať politické strany aj nezávislí kandidáti.
Postupne začnú vznikať volebné komisie. Do okrskových treba členov nahlásiť najneskôr do 26. októbra, prvé zasadnutie musia absolvovať do konca októbra.
(mak)