NOVÁKY. Česká zbrojovka Uherský Brod sa rozhodla investovať na hornej Nitre. Spolu s podnikom MSM Martin, ktorý má v dvadsaťročnom prenájme Vojenský opravárenský podnik Nováky, vytvorili výrobný závod CZ – Slovensko.
Česká firma má 51-percentný podiel v závode, zvyšných 49 percent MSM Martin.
Spustenie výroby je dobrou správou predovšetkým pre nezamestnaných na hornej Nitre, pretože do konca roka by v podniku malo nájsť prácu až dvesto ľudí.
Premiér Robert Fico so zbraňou v ruke
Pozrite si fotogalériu >>
Podpis memoranda
Spolupráca Slovenska a Česka v oblasti obrany, bezpečnosti a zbrojárskej výroby patrí k prioritám oboch krajín. Svojou účasťou na otvorení závodu to potvrdili aj premiéri Robert Fico a Bohuslav Sobotka. Záujem o nich prejavovali nielen novinári, ale aj zamestnanci podniku, ktorí si ich so záujmom fotili.
Pri prestrihovaní pásky nechýbali ani ministri obrany oboch štátov Martin Glváč a Martin Stropnický a medzi hosťami bola tiež veľvyslankyňa Česka na Slovensku Lívia Klausová.
Vo veľkej hale bez strojov na vyvýšenom pódiu ministri obrany podpísali memorandum o spolupráci pri vytváraní podmienok pre obstarávanie ručných zbraní.
Podľa Glváča to automaticky neznamená prezbrojovanie celej slovenskej armády, ide skôr „o unifikáciu všetkých ručných zbraní“, teda používanie totožných zbraní.
Premiér Sobotka spresnil, že „Česká republika je pripravená zdieľať so slovenskou stranou informácie a skúsenosti, ktoré získala pri prezbrojovaní na nové typy ručných zbraní. Poskytneme slovenským ozbrojeným silám poradenstvo, pokiaľ by sa Slovensko rozhodlo do svojej výzbroje zaradiť rovnaké typy zbraní.“
Český premiér Bohuslav Sobotka a slovenský Robert Fico pri otvorení nového závodu v Novákoch.
Návrat k zbrojárstvu
Slovenský premiér je presvedčený, že „šikovnosť našich ľudí a značka českej zbrojovky sú predpokladom maximálnej úspešnosti spoločného podniku“.
Fico tiež pripomenul začiatok deväťdesiatych rokov, keď vo vtedajšom Československu zanikali zbrojárske podniky.
„Niektorí politici vtedy tvrdili, že je to v rozpore s ľudskými právami. Krajiny, ktoré nás za výrobu zbraní kritizovali, obsadili rýchlo trhy. Slovensko a Česko teda majú morálne právo vrátiť sa k zbrojárskej výrobe a opätovne sa uchádzať o zahraničné trhy,“ vyhlásil premiér.
Na otázku, či by sa aj v spoločných zbrojárskych podnikoch mohla na výrobkoch objaviť ním avizovaná obnovená značka Made ich Czechoslovakia, Fico spresnil, že ide skôr o iniciatívu, ktorá má prehĺbiť spoluprácu českých a slovenských firiem.
Presná strojárska výroba
Celková investícia do nového výrobného závodu dosiahne tri až štyri milióny eur. Do konca roka by v podniku malo pracovať dvesto ľudí, v súčasnosti ich už je šesťdesiatpäť.
Novinári si ich mohli pri práci fotiť aj nakrúcať, žiadne otázky im ale nemohli položiť.
Vyjadril sa však generálny riaditeľ Českej zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík, podľa ktorého sa noví zamestnanci musia naučiť presnú strojársku výrobu.
„V Novákoch budeme vyrábať diely pre zásobníky do niekoľkých typov pištolí a tiež komponenty pre útočnú pušku,“ priblížil Kovařík zameranie výroby.
Zbrane, na ktorých sa budú podieľať aj ľudia z hornej Nitry, budú vyvážané napríklad do Mexika alebo Francúzska.
„Do konca roka 2015 by v Novákoch malo vzniknúť aj výskumné a vývojové centrum pre niektoré diely našich zbraní,“ doplnil Kovařík.
VOP Nováky mal neistú budúcnosť
Vojenský opravárenský podnik v Novákoch mal po tragickom a ničivom výbuchu v roku 2007 nejasnú budúcnosť. Hrozilo, že štát ho nedokáže udržať a zanikne. Vlani dostala podnik do dlhodobého dvadsaťročného prenájmu firma MSM Martin, ktorá sa zaviazala zachovať minimálne 288 pracovných miest. Za prenájom zaplatila štátu 7,56 milióna eur.
Nový česko-slovenský výrobný závod CZ – Slovensko v areáli opravárenského podniku prinesie prácu pre ďalších dvesto ľudí.
(mak)